Второ место за Емилија Илковска – прв сребрен медал во последните две децении за Битола од училишен натпревар во карате

Каратистите од основните училишта во Битола: ОУ „Стив Нумов“, ОУ„ Елпида Караманди“,…

Повик за учество на фотографска колонија – Фотоколонија Пелагонија 2023

Здружението Центар за европски развој и интеграција од Битола ги повикува сите…

Александар Јосифовски: Добив поголема поддршка откако признав дека имам проблем со алкохолот

Во „Нешто конкретно” изминатава недела гости беа Кристина Арнаудова, Александар Јосифовски, Костадин…

За љубовта кон Битола која тлее во секој битолчанец – промовирана „Мојата Битола“ од Зоран Ѓоргиев

Битолчанец не е само географска одредница, тоа е ментална состојба. Вака сакаме…

„СЕКОЈ МОЖЕ ДА ПРЕДАДЕ СЕКОГО“ – Ја препорачуваме книгата „Црвената кралица“

Децата, младите луѓе кои читаат растат во возрасни луѓе кои размислуваат. Ахм,…

Колумна на Елена Михајловска: Децата – родители, родителите – деца

Елена Михајловска, дипломиран семеен едукатор Добродојдовте во време каде детето го има…

Портрет карикатури на познати битолчани нацртани од битолската карикатуристка Кети Радевска

Блаже Докуле, Петар Ставрев, Петар Мирчевски, Владимир Костов се само дел од…

Мажот е ловецот, а жената е пленот, два различни света кои еволуираат заедно

Пишува: Биљана Т. Димко Сите сакаме да бидеме сакани и почитувани, но…

Дарио Петровски со Фасано стана шампион на Италија

Битолскиот ракометен интернационалец Дарио Петровски со екипата на Јуниор Фасано ја освоија…

Подемот на вело-градовите: Како урбаното планирање го поттикнува возењето велосипед

Градовите ширум светот стануваат сè попријателски за велосипеди, бидејќи урбанистите и креаторите…

После две децении повторна средба на кошаркарките на ЖКК „Пелистер“

Денеска во спортската сала „Боро Чурлевски” по повеќе години повторно се собраа…

Технологијата и менталниот развој на детето – зошто денешниве деца немаат емпатија?

Како современата технологија делува врз развојот на мозокот кај децата? Што треба,…

Младите битолски каратисти од „ЗАНШИН ДО“ повторно со бројни медали и пехари

На балканскиот турнир  „ОХРИД ОПЕН 2023“  кој се одржа во Охрид на …

И покрај тешките услови на патеката, Антонио Дамјановски највисоко на пиедесталот

Викендов на патеката Орман во Скопје се возеше втпрата трка од Македонскиот…

Среќен е тој што умее да сака – Херман Хесе

…Колку повеќе стареев, толку помалку бев исполнет со малите задоволства што ми…

Мали раси на кучиња кои се совршени миленичиња за чување во стан

Сакате куче, но живеете во стан. Но, тоа не значи дека треба…

Книга со препеви на песни од Ацо Шопов – „Златен круг на времето” од битолските гимназијалци

На 11 мај 2023 година, со пригодна свеченост беше одбележана 100 годишнината…

FOMO или страв од пропуштање – како влијае врз нашиот живот?

Стравот од пропуштање (FOMO-Fear od missing out) е емотивен одговор на верувањето…

16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

,,Урбана пивара со јавни содржини за посетители” – креативен магистерски труд на битолчанката, Ивана Стојанова за модерна фабрика по стандарди

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

Дигитален маркетинг е 80% од она што го гледате на вашите телефони и компјутери – интервју со Кристина Димчевска, директор и ко-основач на агенцијата ,,Inventive” за маркетинг

25-годишната Кристина Димчевска успешно работив во сферата на дигиталниот маркетинг веќе неколку…

Анти-стрес терапија – креативни боенки за возрасни

Антистресните боенки за возрасни станаа многу популарни во последните неколку години, особено…

Колку сме толку сме токму сме – 94 години од раѓањето на Гане Тодоровски

Гане Тодоровски  (1929 -2010)  од современ, денешен книжевен аспект може да се…

На Пелистер се гради новиот Авантуристички парк за возрасни и деца

Националниот парк „Пелистер“, годинава ќе го добие првиот Авантуристички парк за возрасни…

Принципот на чопорот функционира уште во градинка – што со неприлагодените деца?

Кој им дава право на кој било, децата да ги поставува во калап?…

Здружението за европска интеграција „Европска гледна точка“ го спроведува тренинг курсот „Дигитална медиумска писменост“

Од 05-12 мај 2023 година, во „Вила Гора“ Крушево, Здружението за европска…

Петгодишниот Дејан Трајковски рамноправно со 200 планинари го изоде традиционалниот Смилевски марш 2023 долг 18 километри

Дејан сака да пешачи и да поминува време на планина. Досега сам,…

ПР не е професија за објавување слики на социјалните мрежи, туку грижење за угледот на компанијата – анализа на Сара Трајчевска, магистер по Односи со јавност

Пишува: Сара Трајчевска, магистер по Односи со јавност и интеркултурен развиток Специјалистот…

Велосипедскиот клуб „Пелистер 15 ти мај“ од Битола учествуваше на „Купот Агим Тафили 2023“ во Скадар

Велосипедскиот клуб „Пелистер 15 ти мај“ од Битола учествуваше на „Купот Агим…

Архитектониката на поетските завештанија на Раде Силјан спроти аветот на лажното време

Македонскиот поет, есеист, книжевен критичар Раде Силјан, односно неговото поетско творештво беше…

Крик против врсничкото насилство – деветтооделенката Анабела Груевска има што да каже

Во моменти кога општеството е „потресено“ од трагедиите кои се случуваат во…

Биљана Т. Димко: Човек кој нема свој јазик е еднаков на човек кој нема гробно место – нема име

Пишува: Биљана Т. Димко Двата столба на македонскиот идентитет од искона до…

Јазикот е душата на народот – Марија Недановска Пискачева за 5 Мај, Денот на македонскиот јазик

Автор: Марија Недановска Пискачева, наставник по македонски јазик На денешен ден, 5…

Микобактеријата како природен антидепресив или како копањето може да ве смири

Земјата, онаа по која одиме, ја обработуваме, одгледуваме храна – е токму…

Интервју со Маја Атанасовска, организатор на првата женска трка во Битола – Биди своја

На 17 јуни во Битола ќе се одржи првата ноќна женска трка…

Цитати кои ве поттикнуваат да го промените вашиот живот

„Никој не може да ве натера да се чувствувате инфериорни без вие…

Смеата е најевтиниот лек

Смејте се и ќе се чувствувате добро. Направете ги другите да се…

Поинаков свет – нова рап песна на битолските рап групи Стиховно Војување и Поетика

После подолг период, битолските рап групи Стиховно војување и Поетика објавија нова…

„Непланираното мора да биде“ – Зоран Бејковски умее да го запише она што многумина го мислат, но не го говорат

Кога ќе речат дека поетите се чудни луѓе – не се.  Едноставни…

Мотивирање на студентите е мојата мисија – интервју со проф. д-р Јасмина Буневска Талевска, проректорка за студентски работи на УКЛО

Две децении е дел од Универзитетот „Свети Климент Охридски“ Битола, скоро половина…

Женска трка „Биди своја“ во Битола – жени, мајки, дами и девојки пријавувајте се!

Да се биде своја е една од најважните работи што можете да…

Работилница на тимот на Читај бе за новинарската професија сo учениците од ОУ „Даме Груев“ Битола

Како дел од проектот „ТВОРИЛНИЦА“, во ОУ „Даме Груев“ Битола се одржа…

Дарио Јанковиќ открива во „Нешто конкретно“ што зборуваат за него

Во новото издание на „Нешто конкретно” тема е озборувањето. Кој како и…

Трендови за беспрекорен изглед за вашата матура

Секој сака да изгледа совршено на матурската вечер, а тоа значи извонредна…

Орхан Памук: Мудрости што остануваат запишани во времето

Овие цитати на Орхан Памук одекнуваат низ времето. Овој турски писател и…

Ракометот не е само спорт, туку и учител на теренот – интервју со младиот голман Бобан Ристевски

24-годишниот Бобан Ристевски е голман на РК Еурофарм Пелистер кој имаше свои…

Читај, за никогаш да не се чувствуваш сам…

Светскиот ден на книгата, 23 Април е ден за инспирација и поттикнување…

Враќање во природата – Магистерскиот труд „Рибник со рурален туризам” на Елена Невеновска

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

Промовирани универзитетските учебници „Интеркултурно образование“ и „Интеркултурна комуникација и билингвизам“

Во Културно-информативниот центар во Битола на 21.04.2023 година со почеток во 18…

Со скромен буџет до најдоброто издание на Џез фабрика фестивал Битола – интервју со Сашо Поповски, директор на фестивалот

Силата на џез музиката е да обединува, да дава надеж за светла…

Институции можат многу да им помогнат на лицата со дијабетес – интервју со м-р Биљана Солунчевска, психолог

Биљана Солунчевска е магистер по Клиничка и советодавна психологија и долги години…

„Нешто конкретно“: Зошто мажот секогаш мора да ја плаќа сметката во ресторан

Велигденското издание на „Нешто конкретно” го одбележаа тројца музичари и еден спортист,…

Исфрустрирани луѓе – знаеме ли да се справиме со нив?

Во психологијата, фрустрацијата е вообичаен емоционален одговор на спротивставувањето, поврзан со лутина,…

Прошетка низ словачкиот град Прешов

Прешов е град во регионот Прешов, Словачка. Со население од околу 91.000,…

Велиш дека постиш, докажи ми преку своите дела – Свети Јован Златоуст за постот

…Кога ќе размислам за неочекуваната промена до која дојде, кога ќе се…

Животниот сон му стана реалност – интервју со битолчанецот Филип Тодоровски, пилот-капетан во Wizz Air

Битола можеби нема аеродром (патнички), но има КАПЕТАН. Кога нареден пат ќе…

Христос Воскресна! Навистина Воскресна – Велигден во храмот Свети Великомаченик Димитриј во Битола

Христос Воскресна! Навистина Воскресна! Со овој поздрав на полноќ се поздравија сите…

Хуманитарен велигденски базар во ООУ „Стив Наумов“ Битола – собраните средства наменети за лекување на родител

Во дворот на ООУ „Стив Наумов“ Битола денеска се одржа хуманитарeн базар…

Чкембари Ултрас со хуманитарна акција во Домот за деца без родители

Групата навивачи, Чкембари Ултрас денеска во духот на престојните велигденски празници, донираа…

Одржан 22. Општински натпревар „Млади библиотекари“

Во НУУБ „Св. Климент Охридски“-Битола се одржа 22 Општински натпревар „Млади библиотекари“.…

За велигденското јајце

Постојат повеќе толкувања околу символиката на велигденското јајце, како и причините и…

Велики Четврток: На Тајната Вечера

На светиот и велики четврток, светите Отци, коишто добро го уредија превземеното…

Паладиум – на старо место во ново руво

Од денес, 12 април, започна со работа кафе барот Паладиум, лоциран во…

Јоргованот – Симболот на Велигден, познат не само по опојниот мирис туку и по лековитите својства

Априлскиот мирис на јоргованот е симбол на пролетта, а самото растение на…

Како да се препознае Аутизмот кај бебиња и мали деца? – совети на Сонита Фејзовска, социјален и рехабилитациски педагог

Автор: Сонита Фејзовска, социјален и рехабилитациски педагог Некои родители ги препознаваат знаците…

Победата на Еурофарм Пелистер во Прешов низ објективот на Саше Богоевски

Еурофарм Пелистер со победата во гости над Татран Прешов се пласираше во…

Тревките што се пробиваат низ асфалтот -Aрхимандрит Рафаил Карелин

Тревки, што се пробиле низ асфалтот. Една од сликите на моето детство,…

„Сагата за Рајна“ од Оља Петрушевска-Томева – „Живеј како што знаеш, но умри значајно“

Дали знаете дека првата дипломирана аптекарка на Балканот е од Македонија, конкретно…

Прво место за Кристиан Стојани на 5 км трката во Хамбург

Во Хамбург, Германија се одржа 42-то издание на трката ,,Insellauf’’, која се…

Песните на Јонче Христовски во изведба на Камерниот оркестар ги обединија битолчани во еден глас

Јонче Христовски е едно од најзначајните имиња на македонската музичка сцена. Сите…

Времето кое го поминуваме со миленичиња може да биде драгоцено, вели Фројд

Времето што го поминуваме со миленичиња дефинитивно ни помага да се чувствуваме…

Јубилејна 100-та победа за Христиан Илиовски – Кико

Со почетокот на новата сезона и првата трка од Државниот мотокрос шампионат…

Никогаш не му помагајте на детето кога тоа чувствува дека може да успее – разговор со психологот Симона Апостоловска

Мислите се нешто што се случува во главата на детето и честопати…

Книгата е моќно оружје против неразмислувањето – со проф. Никола Трајковски на Меѓународниот ден на литературата за деца и млади

2 Април е Меѓународен ден на литературата за деца и млади: Да…

,,Центар за посетители” – креативен проект на Сара Мицевска за репроектирање на постоечка локација со богато културно наследство во Битола

Започнуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

(Фото) Први април во Битола

Ова саботно претпладне беше вистинско уживање да се шета низ Широк Сокак…

„Среќата ги следи храбрите“- на кафе со Биљана Т.Димко

НУУБ „Св. Климент Охридски“-Битола продолжува да ги промовира писателите и поетите со…

Политичарите најмногу се лутат кога ќе се препознаат во хумореска – интервју со Панде Димитровски

Политичарите многу се лутат кога ќе се препознаат во некоја хумореска, виц…

(Фотогалерија) Волшебниот Стразбур преку објективот на Илина Таповска

Симпатични улички, шарена архитектура, неодолив шарм…Освен што го знаеме по европските институции,…

„ Библиотеката е универзален свет, микрокосмос“ – интервју со м-р Бојан Стефановски, директор на НУУБ „Св. Климент Охридски“- Битола

Годинава битолската Градска библиотека го одбележа 78 роденден. Формирана е во екот…

Цаци Паковска: Мажите денес ми се како од градинка, не викаат „мајка ми“ туку викаат „мама”

Времеплов во најновата емисија на „Нешто конкретно“, зборуваме за едно време кога…

ChatGPT: како да го користите виралниот чат-бот со вештачка интелигенција за кој сите зборуваат – анализа на Магдалена Аневска

Пишува: Магдалена Аневска,директор за маркетинг воНова Солутионс Битола Неминовно, иднината што доаѓа е…

Фестивалот ,,Илинденски денови” доби награда за најдобар настан на државна институција

Стручно жири од 20 члена на BEAM – Best Event Awards Macedonia…

Младиот мотоциклист Антонио Дамјановски ја започна сезоната на натреварување

Младиот и талентиран мотоциклист од Битола, Антонио Дамјановски со трка на отворениот…

Неколку правила за родителството кои ќе ви ги сочуваат нервите

Да се биде родител е благослов. Иако има повеќе добри од лоши…

Петто издание на романот „Сестра Касијана“ од Добре Тодоровски

Излезе од печат петтото издание на романот „Сестра Касијана“ од Добре Тодоровски…

Десет причини зошто ќе Ви се допадне да патувате сами

Со оглед на тоа што интернетот е преполн со реклами за луксузни…

Се испечати фототипно издание на СЛЕПЧЕНСКИОТ ЗБОРНИК СО ФИЛОСОФСКО-БОГОСЛОВСКИ ТРАКТАТИ ОД 16 ВЕК

Од богатиот и славен Слепченски скрипториум на Охридската архиепископија, потекнува и овој…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Интерактив – Битола реализираше обуки за Поттикнување на претприемачкиот дух кај младите

Здружението за меѓународна младинска соработка Интерактив – Битола на завршна конференција ги…

Фудбалот е и женска пасија – интервју со битолчанката Ангела Домазетовска, ФИФА судија

Битолчанката Ангела Домазетовска уште нод 10 годишна возраст започнала да се занимава…

Внимателно со зборовите, секој збор има своја вибрација

Текстов  прочитајте го насамо и во себе, размислете, па потоа како вам…

10 работи ве спречуваат да бидете среќни

Секој сака да биде среќен, а многумина од нас се подготвени да…

(Фото) Битолчани го слават споменот на Светите 40 битолски преподобни маченици

Со утринска Божествена Литургија во храмот кој високо се издигнува над Битола…

Кркардаш или „Светите славни 40 битолски преподобномаченици“ е бедем на христијанската љубов и единство

Православниот храм посветен на „Светите славни 40 битолски преподобномаченици“ претставува духовен чувар…

„Скокнав од работ на совеста и нурнав во вртлогот на забрзаниот крвоток“ – денот на поезијата го одбележуваме со стиховите на Силвана Нешковска

На Светскиот ден на поезијата беше промовирана збирката поезија „Првата половина“ од…

Репортажа од Бриж – еден од најживописните градови во Европа, наречен „Венеција на Северот“

Репортажа на Маја Богоевска Време е за едно малку поинакво патување. Патување…

Никола Илијовски со порака до младите писатели – ,,Читајте автори кои што се подобри од вас, за да напредувате и да не го губите залудно времето”

Поетот, раскажувач и книжевниот критичар, Никола Илијовски е роден во Битола и…

Традиционална крводарителска акција во Битола по повод 17 март, Денот на крводарителите

По повод 17 Март, Денот на крводарителите и Црвениот крст, во Битола…

Зошто да го посетите Халштат, австриското алпско село кое изгледа како од вистинска бајка

Фановите на дизниевиот филм „Замрзнатото кралство“ (Frozen) се убедени дека живописното австриско…

Како да се заштитиме од зависта и омразата на другите луѓе?

Зависта и омразата во последно време се проширија од секојдневниот живот на…

„Само човекот има можност да станува подобар во животот…“ промовирана најновата книга на Венко Андоновски

„Папокот на светлината“ најновото книжевно остварување на Венко Андоновски беше претставено пред…

„Имагинацијата е многу поважна од знаењето“ – на денешен ден е роден Алберт Ајнштајн

„Две работи се бесконечни: космосот и човечката глупост; за космосот не сум…

Дефиниција за среќа според психологот Михаил Лабковски

Многумина мислат дека среќата е она што го одредува статусот на човекот,…

„Каде гори мислата за помислата просторна“ – поетски кулминации на Јасмина Јошевска

Јасмина Јошевска е родена на 18 март, 1980 година. Автор е на…

Животот е кратко патување – живеј го!

Не чекајте среќата да ве најде. Немојте да бидете само нем набљудувач…

Дали сме сиромашни или пак богати?

Дали сме богати доколку имаме полна сметка на банка? Или сме богати…

„Не умеам да ја сфатам сериозноста, ама затоа обожувам да ја убивам досадата“ – суптилен муабет од нога со Марло

Со Марло се среќаваме еднаш на неколку години. Обично „никнува“ пред мене…

Кои собни растенија можат да успеат во простории без светлина

Дали имате соба во вашиот дом во која нема многу сончева светлина,…

15 златни правила на животот кои секогаш функционираат

Нашата иднина зависи од одлуките што ги носиме денес, од изборите што…

Кога љубите не велете: родени сме еден за друг, оти љубовта е потрага, не се добива по раѓање – поетски израз на Влатко Деловски

Влатко Деловски е човек – систем, роден во Битола, а потекнува од…

Грубоста е знак на слабост и несигурност

Да се ​​биде груб и груб со некого е лесно. За ова…

Зошто книгата е најдобар подарок за Денот на жената?

8 Март не се слави на 8 март, туку цела година, гледајќи…

Битолските мотокросисти тренираа во Претор

Битолските мотокросисти денеска го искористија убавото и сончево време во Претор за…

Трендови за шминкање кои треба да се на вашиот радар за оваа пролет

Секоја промена во сезоната го поздравува напливот на трендови за шминкање кои…

Иван Босиљчиќ во Битола – Целта е да се разубави светот со „Наша вечер“

„Наша вечер“ беше насловен поетско-музичкиот перформанс на српскиот глумец Иван Босиљчиќ кој…

Сите болести почнуваат од нервите – само за едно нешто треба да се грижите во животот

Ако размислите добро, ќе сфатите дека најмногу ве нервираат глупости и ситници.…

Да се биде лојален на оној кој не заслужува е самоуништувачки

Лојалноста е важна компонента на секој бизнис. Не само што ви требаат…

Мажите се прекрасни и не се сите исти – заблуда е дека жените можат без мажите и обратно

Има една народна изрека „Секој сака да јаде во чиста чинија“, ама…

Мистичниот свет на парфемите

Од античката култура до модерниот луксуз, земјите од Блискиот Исток и Медитеранот…

Исфрлете ги овие популарни намирници од вашата исхрана – полни се со шеќер

Според советите на нутриционистите, препорачаната доза на шеќер за жени е 24,…

Кои се седумте најконтроверзни филмови кои биле снимени

Иако филмовите се сметаат за форма на бегство од реалноста, има некои…

Како нашите лоши мисли се пренесуваат и им прават несреќа на нашите сакани

Старецот Порфириј ни одржа лекција за тоа како злите мисли излегуваат од…

Во Битола се одржа Државен натпревар во стрелаштво

Во стреланата во Битола се одржа Државно првенство во стрелање со воздушно…

Преку професионален LinkedIn бизнис профил до нови лидови и потенцијални клиенти – анализа на Магдалена Аневска

Пишува: Магдалена Аневска,директор за маркетинг воНова Солутионс Битола LinkedIn е одлично место…

„Како претседател, морам да ги мотивирам сите активно да се вклучат во промоција на друштвото“ – одблиску со Владимир Христовски, претседател на КУД „Стив Наумов“

Хорското пеење е дел од еволутивниот пат на човештвото. Почетоците се забележуваат…

Ефикасни начини да го разубавите вашиот ден кога ништо не ви оди по план

Дали некогаш се чувствувате лошо, иритирано и не сте расположени да правите…

Човекот е поделен меѓу правилното и прифатливото

Над влезната врата од станот закачи натпис „Прави го она што е…

10 тајни на здравите луѓе

Тајна 1: Подобрете го варењето Само 14 проценти од луѓето имаат добро…

Етнологот е едноставен патник низ времето, ги поврзува минатото и денешницата – инспиративно интервју со етнологот Наде Геневска Брачиќ

Ако не го пробаше Ева јаболкото во рајот, облеката немаше да биде…

Црно-бел спот за шарен рокенрол – „Дојди да ме бакниш бејбе“, нова песна на Паркети

„Дојди да ме бакниш бејбе“ е најновата песна на култниот рок-бенд Паркети…

„Светот стана прибежиште за сите стравови“ – Виктор Дамчевски, кој умее да го чуе она кое не говори

Виктор Дамчевски е економист по професија. Живее во Битола. Често има ораторско…

Топ 5 дестинации за романтично патување

Секој пат кога луѓето зборуваат за романтични моменти, нивните срца се разнежнуваат,…

Кога една врата се затвора, друга се отвора – нов почеток на хоризонтот!

Побаравте промена, но сега кога е тука, можеби се чувствувате ранливи. Сега…

Неколку работи за кои не треба да се оправдувате и да се извинувате

Способноста да бараме прошка, да се извиниме и да преземеме одговорност за…

Дали се препознавате себеси во хеликоптер родителство?

Родителите-хеликоптери се оние родители кои постојано ги чуваат своите деца и по…

Каменот си тежи на местото – промовирана книгата „Брливо шилеже“ од Божин Андоновски

„Брливо шилеже“ е најновата книга (раскази) на писателот- хроничар Божин Андоновски. Пред…

Иво Андриќ: „ Знаците кои ги оставаме зад себе нема да ја одбегнат судбината на сѐ што е човечко“

Постојат народни приказни кои се многу општочовечки, така што забораваме каде и…

Колку е потребно да се пешачи дневно за да се намали телесната тежина?

Сега е вистинското време да се позанимавате со вашето тело, а најдобриот…

Кога зрачите со светлина, ги нервирате оние кои живеат во темнина

„Зависта е илјада пати полоша од гладот, бидејќи тоа е духовна глад“…

Барајте ги „своите“ луѓе…

Барајте страсни, силни, среќни луѓе. Тие се како ѕвезди – додека не…

Ако треба да платите за нешто со вашиот мир, знајте дека е прескапо

Понекогаш најтешките рани не се раните што ни ги нанеле другите, понекогаш…

Заради технологијата, вратовите ни висат и имаат се повеќе брчки

Додека читаме пораки од екранот, на вратот има оптоварување што создава притисок…

Младата битолчанка Арјона Исовска креира магични кутии од храна

Арјона Исовска има 25 години и му се радува на својот мал…

Генерациски конфликт – како да се справиме со него

Генерацискиот конфликт е тема за дискусија која не треба да се занемарува,…

Не треба мотивација за битолчанец да го носи дресот на „Пелистер“, тој го носи со гордост – муабет меѓу книги со Кире Поповски

Човечкото тело е единствената „машина“ во природата која колку повеќе се напрега,…

Стравот постои само во Вашиот ум, никаде на друго место

Бидете зафатени. Тоa е најевтиниот лек во светот, и еден од најефикасните.Дејл…

Гитаристот Александар Гулевски со нова песна  – ДОМ

Во духот на добро познатиот и проверен рецепт, комбинирање на македонскиот dark…

Зошто е здраво секој ден да јадете овесна каша за појадок

Сите знаеме дека појадокот е најважниот оброк. Многу медицински експерти и нутриционисти…

Не трошете време и енергија на оние кои се рамнодушни кон вас – совет од познат психотерапевт

Андреј Курпатов е лекар-психотерапевт, исклучителен специјалист со голем авторитет. Неговите книги се…

Метаморфозата на умот, ја корне мојата зачмаеност, ме летнува во нови светови – Лили е два света во една димензија

Лили Бошевска е книжевен творец кој зад себе има обемна професионална научна…

Разгледница од црквата „Свети Атанасиј“ и Смолево

Снегот денеска не ги спречи битолчани да го посетат своето најомилено место…

„Најголема награда за писателот е кога го препознаваат по делото, не по името“ – кафе- муабет со писателот Добре Тодоровски

Студеното зимско време е причина плус, во една прекрасна зимска атмосфера, да…

Фотогалерија – падна првиот снег зимава

На последниот ден од јануари, падна првиот снег зимава. Почна да снежи…

Каде е најдобрата храна во светот според листата на Trip Advisor

Да се ​​прогласи место за најдобра гастрономска дестинација во светот не е…

Ноам Чомски за штетноста од оценувањето и рангирањето на децата и наставниците

Аврам Ноам Чомски (роден на 7 декември 1928 во Филаделфија) е американски…

Кои се петте најпродавани книги на сите времиња

Низ историјата, книгите биле најважниот и најчесто користен извор на информации, образование…

Зошто на знамињата ја нема виолетовата боја?

Знамињата на земјите се со различни бои, украсени со секакви елементи како…

Свети Јован Лествичник: Лекција за гордоста

Гордоста е најголемата беда на душата која во својата помраченост мисли дека…

„Најголемиот успех во светот“- Ог Мандино: Стрпливоста е горка, но нејзините  плодови се слатки

Августин Ог Мандино (1923-1996) е американски писател со италијанско потекло. Автор е…

Песната треба да има приказна – Радован П. Цветковски

Радован П. Цветковски (1931 -2022) беше особено созерцителна личност кога станува збор…

Гејмерството не е зависност, тоа е професија како секоја друга – интервју со Ангела Николовска, гејмерка од Битола

Гејмерството не е само „играње игри“. Последните години има голем замав и…

„Посакај ѕвезда од…“ на Никола В. Ристевски, поезија за време кога за поезија се нема време

Никола  В. Ристевски (1995) е поет, раскажувач и драмски писател од Битола,…

Приказна за токсичноста и интелигенцијата

Во зајачка дупка се вовлекла змија. Зајаците се исплашиле, но таа брзо…

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј” Битола 2023 ја започна со осум награди од Индија

Во Индија викендов се објавија резултатите од светскиот детски ликовен конкурс за…

Виното секогаш ја следи храната – како правилно да ги комбинирате?

Во последните години во светот се развива еногастрономскиот туризам како еден од…

Често се заплеткуваме во сопствените мисли – како да ги надминеме блокадите

Често се случува да потониме во сопствените мисли и да не го…

15-годишниот Лука Дамчевски го изваде крстот во Битола

15-годишниот Лука Дамчевски го изваде Светиот крст од осветените води во црковниот…

Зошто поезијата не се чита, а треба?

Кој е ? Што е поетот? Самите поети не се ништо одошто…

Романтично патување за Денот на вљубените во Фиренца-Сиена-Тоскана – ЈК Травел со промотивна цена

Градот кој го носи епитетот на уметничка престолнина на светот, градот во…

Десетте најубави замоци во Европа – историја и фасцинантна архитектура

Грандиозните историски градби го издржаа тестот на времето со векови и се…

Дали Македонија ги достигнува e-commerce трендовите на ЕУ? Подемот на oнлајн продажбата и дигиталниот маркетинг во 2022 година

Пишува: Кристина Димчевска, специјалист за дигитален маркетинг Во последните 10 години на…

Како да ги препознаеме вистинските информации во напливот на лажни вести

Феноменот ,,лажни вести” го среќаваме насекаде и трагично звучи, секојдневно сме бомбардирани…

Животот не е тажен, прекрасен е!

Протосингел Хризостом (Чучу) се подвизувал во романскиот манастир Путна, кој со право…

5 причини зошто во исхраната треба да внесете ротквици

Интересен податок е дека ротквицата потекнува од Азија и се одгледувала пред…

Шест начини како да се релаксирате пред спиење

Постојана рутина пред спиење може во голема мера да Ви помогне да…

Интервју со битолчанецот Ристо Димитров Чурино – успешен фитнес тренер и натпреварувач во боречки вештини во Оман

Прифаќајќи го предизвикот својата кариера како натпреварувач во боречки вештини да ја…

„Битола е градот“ – за првото и единствено издание од ваков вид во музичката историја на градот со Илија Талев, ди-џеј и музички хроничар

Битола и нејзината околина, несомнено се централно сместени кога се говори за…

Извадок од „Слово за празниците“ од Свети Кирил Пејчиновиќ –  да бидеме раскошни во давањето

Годинава, во октомври еден од стожерните просветители во македонската книжевност, игуменот Кирил…

Божиќно интервју со отец Серафим – Да се држиме до реалните вредности што имаат одек во вечноста

Да се држиме до реалните вредности што имаат одек во вечноста, вели…

Фотогалерија од Божиќниот концерт

Центарот на култура Битола, Камерниот оркестар на Битола и Министерството за култура…

Свети Наум Охридски –  ја растерува бурата на сите тешкотии, пристаниште на уморните

Христијанската православна црква денеска го слави Преподобен Свети Наум Охридски. Учителот Наум…

Фотогалерија од предновогодишната атмосфера во Битола

Битола 31.12.2022 година

Традиционален Новогодишен концерт на Државното музичко училиште

Традиционалниот Новогодишен концерт на Државното музичко училиште се организира секоја година. Учествуваат…

Галерија од Празничната атмосфера од Пелистерскиот Новогодишен базар

Магичната бајка за време на новогодишните и Божиќните празници. Забавата која цела…

Успешна година за битолските боксери Ален и Ружди Рустемовски

По завршувањето на 3-то коло од Регионалната Бокс Лига одличен успех за…

Зошто на иконата на Свети Никола се насликуваат Господ Исус Христос и Пресвета Богородица

Свети Никола присуствувал на Првиот всeлeнски сoбoр вo Никeја и oд гoлeма…

Вело крос трка „Трофеј Битола“ за сезоната 2022/2023

Денес во градскиот парк се одржа вело крос трка „Трофеј Битола“ за…

Изложбата AGAPE на Анкица Стевановска стопли многу битолски срца

Изложбата AGAPE стопли многу битолски срца, љубители на иконографијата. За прекрасната уметност…

Најдобрата и најкратката лекција за стресот

Еден психолог им го одржа следното предавање на своите студенти: „Секојдневно се…

Не ги знам сите детали, но можам да ти ја отворам вратата…

Кога и да ѝ се пожалам на мајка ми за моите маки,…

Промовиран универзитетскиот учебник „Критичка писменост“ од проф. д-р Даниела Андоновска-Трајковска

Во НУ Универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ Битола пред хетерогена публика составена…

Фотогалерија од концертот на Битолскиот дувачки оркестар

Синоќа пред преполната сала во Центарот за култура Битола , се одржа…

Емисија 5 – Читај бе поткаст „Младите се иднината“ со Андреа Јанковиќ

Гостин во петтата емисија на поткастот на Читај бе наменет за младите…

Престанете да имате изговори за нечие лошо однесување кон вас

Причината не се слабите нерви, немањето трпение, непознавањето на целата ситуација. Тоа…

Детската среќа се создава само од лист хартија – одблиску со Елена Стојчевска, креативна мајка која инспирира преку Инстаграм

Битолчанката Елена Стојчевска и тоа како го заслужува епитетот креативна мајка. Веќе…

Значаен придонес кон возобновувањето на македонската црковна поезија

Академик Ѓорги Поп-Атанасов Македонија е лулка на христијанската цивилизација. Оттука, со основањето…

Флешмоб на учениците од битолската гимназија за афирмација на германскиот јазик

По повод Денот на Младиот читател, како и за промоција и афирмација…

Дедо ми секогаш ме учеше да ја сакам и негувам нашата македонска изворна музика – интервју со 16-годишната Теодора Мицеска од Битола

16-годишната Теодора Мицеска од Битола со својот волшебен глас никого не остава…

Изложба по повод половина век творештво на карикатуристот Блаже Докуле

Синоќа во Офицерскиот дом беше отворена изложбата насловена како „Половина век современа…

Како мобилниот телефон влијае врз пишувањето домашна работа и учењето

Во една неодамнешна студија за влијанието на мобилните телефони врз когнитивните способности,…

Жените кои сакаат мачки се многу одговорни и имаат големо срце

Многу мажи се љубители на мачки, но љубовта меѓу мачките и жените…

Кога си Божји човек, не сакаш да убедуваш никого, туку твојот живот и пример убедуваат

Кога си Божји човек, не сакаш да убедуваш никого, туку твојот живот…

Добрите луѓе се како свеќи – самите горат за да им дадат светлина на другите

Не случајно најубавите и најдобрите луѓе што ги познаваме се оние кои…

„На Поклади“: нов роман на Љубе Б. Митрејчевски

„На Поклади“ е новиот роман на Љубе Б. Митрејчевски, во издание на…

Потврда за музичката историја на градот на клавирите – промовирана книгата „Музика“ од проф.д-р Александар Стерјовски

Во рамките на музичкиот маратон „СО ЉУБОВ ЗА БИТОЛА” се одржа промоција…

Стравот постои само во Вашиот ум, никаде на друго место: 14 совети од познат психолог

Бидете зафатени. Тоa е најевтиниот лек во светот, и еден од најефикасните.Дејл…

Петар Ставрев добитник на наградата „4 Ноември“ за животно дело

81-годишниот фоторепортер, новинар, вљубеник во планината и хроничар на Битола, неуморниот Петар…

Ретроспективна изложба на костими „ОпераДрамаБалет” од костимографот Благој Мицевски

Костимографот Благој Мицевски, годинава одбележува 30 години костимографија кариера. Тоа е поводот…

70 години од раѓањето на Иљко Стефановски – бескомпромисен творец кој природно му припаѓаше на театарот и театарот нему  

„Гости сме на земјата“ – велеше Иљко, дофрли некој пред години во…

Трикала, волшебното божиќно село во Грција – патуваме со ЈК Травел

Се протега по бреговите на реката Литаиос и недалеку од Метеора и…

Воспитувајќи ги децата, учам со нив – одблиску со Татјана Грегова, прогласена за просветен работник за 2021/22 година

Во своите 16 години работа како воспитувач во ЈОУДГ „ Мајски Цвет…

Манипулатори – како да ги препознаете

Манипулираат со вашите чувства и ум, влијаат на вас без да бидете…

Инспирирана од работата на својот сопруг, стана личен асистент на лица со попреченост – одблиску со битолчанката Марија М. Спиркоска

Благородна и хумана работа. Вака наједноставно може да се опише работата на…

Како времето влијае на спиењето и одморот

Промените во температурата, воздушниот притисок, влажноста на воздухот и врнежите влијаат врз…

Марија Цветановска го промовираше видео спотот за песната „Засекогаш твоја“

Младата битолчанка Марија Цветановска на Youtube го промовираше видео спотот за песната…

Домашни пити, мазници и питулици за старите лица – здружението „Силата на бабата“ од Новаци во посета на Дом Софија

Првата работна недела во месец октомври, во Приватната установа за социјална заштита…

За прелеста – често човек кој е во прелест се чини дека е во непријателство и војна со сите други луѓе

Архимандритот Рафаил Карелин ни даде едно од најпрактичните објаснувања за тоа што…

Победи на Браќата Рустемовски на Регионалната лига во бокс во Бања Лука

Успешен настап на битолските боксери, браќата Ален и Ружди Рустемовски на Регионалната…

Битолските велосипедисти од Прилеп се вратија со две први места

По 7-ми пат во Прилеп викендов се одржа Toptash Downhill Cup #7…

Во Битола започна првото издание на фестивалот „Вдиши светлина“

Вчера, 19.09.2022 во Битола започна првото издание на Фестивалот „Вдиши светлина“. Овој…

Јубилејно 10. издание на изложбата СО ЉУБОВ ОД БИТОЛА 

Во фоајето на Центарот за култура Битола свечено беше отворена 10. јубилејна…

Битолчанката Андреа Влинтоска, позната на Инстаграм по своите едукативни видеа, со нов курс за изучување професионален англиски јазик

25-годишната битолчанка, Андреа Влитоска, неодамна започна да создава креативни Reels на Инстаграм…
Погледни вест

Д-р Николовски: Да се подигне свеста за сепсата и нејзините последици – САРИЛ ќе го одбележи Светскиот ден на Сепсата

Во рамките на одбележувањето на Светскиот ден на Сепсата 13 септември, Службата…

НЕЗАБОРАВ 2022 Песни за Битола – втор дел (ВИДЕО)

Ако одите во Битола, на Дулие градот ќе ви ги отвори своите…

Цела сала како едно грло – „Ако одам во Битола“ за загревање на битолската публика пред мечот на Еурофарм Пелистер и Мешков Брест

Одлична атмосфера во салата „Боро Чурлевски“ во Битола пред почетокот на натпреварот…

Ми недостига Битола од времето кога си заминав – Одблиску со Соња Лозановска, естраден уметник и уредник на весникот „Македонија“ во Канада

Позната по својот течен говор и исклучителна дикција, Соња Лозановска ја паметиме…

Ентони Дод Ментл влегува во Клубот на великаните на фестивалот „Браќа Манаки“ 

Четириесет и третото издание на фестивалот „Браќа Манаки“ го наградува со Златна…

„Пајнца фест“ во Старата битолска чаршија

Синоќа, во рамките на Бит фест, во Старата битолска чаршија се одржа…

Некогаш на ракометно немаше каде игла да се фрли за Илинденски денови, вели еден од првите водители на фестивалот, битолскиот новинар Димче Миновски

При крајот на 52. издание на фестивалот „Илинденски денови“ поразговаравме со Димче…
Погледни вест

Фолклорното шаренило во Битола низ објективот на Саше Богоевски

Улиците низ Битола деновиве се исполнети со шаренилото на фолклорот од неколку…

Патуваме со Мери Џарлиева во магичниот Јордан и убавата Сицилија

Патувањето е најголемото богатство, тоа нé исполнува со нови искуства преку запознавање…

Мојот татко Нешат велеше читањето е инвестиција во себеси – со 12-годишната Леона од Битола за љубовта кон книгата

Доколку децата уште од најмала возраст ги запознаеме со книгата, љубовта кон…

Со музички хепенинг во градскиот парк заврши 21. Битола Отворен Град

Заврши 21. издание на Битола Отворен Град, интернационален младински арт фестивал во…

Во Битола се одбележаа 40 години од сојузната работна акција „Пат на младоста 1982“

Работните акции од пред 4 децении имаа огромно влијание врз младите и…

Природата е дел од животот за жителите на карипскиот остров Гвадалупе – со Ивана Атанасовска за младинската размена и посетата на Карибите

Ивана Атанасовска е активен младински работник и претседател на Локалниот младински совет…
Погледни вест

Иако милионски град никој не користи превоз за мало растојание, во строгиот центар нема паркинг места – за впечатоците од Стокхолм со Емилија Мисирлиевска, новинар

Патувањето низ светот често ни дава некои нови перспективи и видици кон…

Бисер во центарот на Битола – Резиденција Хаџи-Коста Милевски

Да се има совршено уреден двор бара многу посветеност, многу работа но…

„Руска црква“ го чува споменот на големиот угодник Божји, свети Јован Шангајски кој често богослужел во неа

Мала и невообичаена по својот изглед, но зрачи со огромна светлина. Кој…

Атлетичарите од Битола заслужуваат тартан патека заради нивните врвни резултати – со 17-годишната атлетичарка Јана Стефановска од Битола

17-годишната Јана Стефановска од Битола постигна феноменален успех на годинешното издание на…
Погледни вест

Малиот Битолски Монмартр го одбележа Денот на детето со изложба во Бугарското МНР

Министерството за надворешни работи на Република Бугарија преку Државниот културен институт а…

Црвениот крст Битола преку социјалното претпријатие им дава шанса на бездомниците да му се вратат на животот

„Лумус“ е социјалното претпријатие формирано од страна на Црвенито крст Битола како…

Отворен ден во СОУ „Таки Даскало” Битола

СОУ „Таки Даскало” Битола денеска на отворен ден ги запозна учениците од…

Грција втора во светот според бројот на најчисти плажи – 581 плажа ја доби ознаката Сино знаме, Халкидики убедливо води

Грчките плажи се меѓу најчистите во светот, а Халкидики и островот Родос…

Велосипедистите на ВК „Пелистер 15 Мај“ од Косово се вратија со медали

На 15.05.2022 во Штиме, Косово се одржа меморијална трка „Нусрет Муслиу“ во…

Свечено отворено 23-то издание на Фестивалот на Монодрама во Битола

Со претставата „Само глас“, синоќа свечено беше отворено 23-то издание на Фестивалот…

Живи статуи низ Широк Сокак како дел од Офф програмата на Фестивалот на монодрама

Галерија од дневната офф-програма на Фестивалот за монодрама Битола со учество на…

Факултетот за биотехнички науки – Битола со отворен ден за матурантите да ги запознае со студиските програми

Факултетот за биотехнички науки – Битола при УКЛО одлучи оваа година својата…