За сите разочарувања кои нé отрезниле…

Сакам разочарувања. Зошто? Затоа што тоа е моментот на отрезнување. Моментот кога…

„Да ја вратиме љубовта кон читањето“ – проект на Пелагонските културно-научни средби

Учениците од четврто одделеное од ООУ „Коле Канински“- Битола со нивните одделенски…

Мојата мајка ми е најголема инспирација – интервју со Анастасија Трајковска, иден актер и активен музичар

Анастасија Трајковска ја запознав додека беше средношколка во Гимназијата „Јосип Броз –…

Кога од една личност добиваш почитување, тогаш добивате од неа сè

Не е нормално да се навикнувате на туѓото непочитување кон вашата личност.…

Дали Тони Михајловски и Нина Јанева се скараа и во „Нешто конкретно”?

Колку со борбата за рамноправност жените заборавија на својата женственост и дали…

Анализа на Магдалена Аневска: Наоѓање на бaланс – Приватност на податоците и еволуција на дигиталниот маркетинг

Пишува: Магдалена Аневска, директор за маркетинг и продажба во дигиталната маркетинг агенција Нова…

Хотел Молика со нов и модерен изглед ќе одбележи 30 години постоење – интервју со Миле Велјановски, директор на ЕСМ Молика

После 30 години, ќе се реновира Хотел Молика, нешто што сигурно беше…

11 кореографии и многу награди за Анастасија Центар на Интернационалниот натпревар во МОБ -„Stage”

На 18ти ноември во Македонската Опера и Балет се одржа 5то роденденско…

Солза и смеа со ново комично видео

Комичното шоу Солза и смеа на задоволство на нивните фанови започнаа со…

Компанијата ,,Симпател Телемаркетинг” – Битола, денес го прославува двегодишниот јубилеј

Германската компанија, Симпател Телемаркетинг, со седиште во Битола, со гордост и огромно…

Приказна: Како се бираат мајките на предвреме родените деца?

Некако, го замислувам Бог како лебди над земјата. Мајките ги избира според…

Втората светска војна не е само лекција по историја – интервју со проф. Иљо Трајковски за проектот ,,Us and Them before us”

СОУ Гимназијата „Јосип Броз –Тито“ –Битола, во учебната година, 2022/2023,  беше дел…

Фотогалерија од 23. издание на детскиот музички фестивал ТРА ЛА ЛА

На 15 ноември во Центарот за култура во Битола се одржа 23.…

Едукативен центар за ран детски развој (дневен престој) MAXI – квалитетна претшколска едукација за секое дете

Раниот детски развој претставува многу значајна фаза во животот бидејќи во неа…

Тошо Малерот: Што е врв на нарцисоидност? Ти завидувам што си со мене!

Вера Јанковиќ, Васко Тодоров, Ани Малинкова и психологот Мирослав Пендаровски гостуваа во…

(ВИДЕО) Солза и смеа со нови комични видеа на Читај бе

Комичното шоу Солза и смеа на задоволство на нивните фанови ја најавуваат…

Иронијата не е во тоа што сме различни едни од други, туку тоа што сме премногу слични

Пишува: Сара Трајчевска Живееме во свет кој брзо се менува. Она што…

Срамот е најтоксична емоција која едно дете може да ја почувствува

Срамот со сигурност е една од најтоксичните емоции кои може да ги…

Битолската коњаница Галоп ги учи младите како да јаваат коњ – ќе се мапираат и 4 јавачки патеки

Како дел од проектот „Потпри се на младите“ финансиран од ЕУ и…

Зорица и Маја од ТСК Степ АП Битола обезбедија пласман и ќе ја претставуваат Македонија на Светското првенство во Шпанија

За прв пат откако постои танцот и танцовите спортски натпревари во организација…

Од Битола до Њујорк – овации за „Иновација“ на Анастасија Центар

Во Народен Театар Битола се одржа премиерата на музичко – танцовиот перформанс…

Владимир Четкар: Зошто снегот брзо се топи во Охрид? Скапа му е киријата

Започна новата сезона на „Нешто конкретно” со Снеже Велков, стартуваме во месецот…

„ЗА НЕД ДО” со едукативен час по превенција од насилство за учениците на гимназијата „Јосип Броз Тито” Битола

Академијата за боречки вештини и спортови „ЗА НЕД ДО” од Битола по…

Младите од Битола, Струга и Велес гласно против поделбата и предрасудите

Разликите меѓу и околу нас ги има и доколку не им даваме…

Делегација предводена од градоначалникот на Епинал во посета на ДЛС „Свети Кирил и Методиј“ Битола – 2024 година во знакот на Франција

Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј” Битола огромен дел од претстојната…

Колку е посилна една личност, толку е поскромна – врева прават само оние што се празни внатре

Треба да им се восхитуваме на луѓето кои продолжуваат да го живеат…

4 Ноември  – поголема автономија, значи поголема одговорност

Пишува: Биљана Т. Димко Има разлика меѓу 4 ноември и 4 Ноември…

„Ние и револуцијата“ –рецитал на учениците од Гимназијата „Јосип Броз –Тито“ – Битола

Средношколците од Гимназијата „Јосип Броз –Тито“ подготвија  рецитал „Поетско ќоше: Ние и…

Почнува новата сезона на „Нешто конкретно“

Цевка има топ не е, брада има топ не е. Што е…

Зошто е „кул“ да се биде извидник – одблиску со Извидничкиот Одред Скаут Пелистер

Извидничкиот Одред Скаут Пелистер за нешто повеќе од еден месец ќе го…

БУТИН:  Промената е главна состојка на постоењето

Од децата очекуваме да се однесуваат разумно, пристојно, да учат, да бидат…

Хиподром во близина на Кравари – магистерски труд на Елена Босилковска

Елена Босилковска од Битола, магистриран архитект на Архитектонскиот Факултет при Универзитетот „Св.…

Првите никулци за презиме на македонска територија се среќаваат во Битолскиот триод – интервју со проф. д-р Елка Јачева – Улчар

„Презимињата кај Македонците“ од проф. д-р Елка Јачева –Улчар беше промовирана во…

Промовирана монографијата „30 години КУД Илинден – Демир Хисар“ од Златко Бошевски

Монографијата „30 години КУД Илинден – ДХ“ од Златко Бошевски беше промовирана…

Тренинг показни вежби за справување со шумски пожари и управување со ситуации од поплави

На 26-ти октомври во непосредна близина на селото Годивје во Oпштина Кривогаштани…

Бутин: Кој е навистина слободен?

Пишува: Биљана Т. Димко Време е чекор по чекор да се припојуваат…

Тимот на „Биди Своја“ освои прво место на трката во Прилеп „Че Трчаме“

„Биди Своја“ денеска се искачи највисоко на пиедесталот на трката во Прилеп,…

Поетското перо на Панде Манојлов: „Поблиска ни стана Австралија од дедовите ниви“

Во 2020 година, поетот Панде Манојлов, вљубеникот во вистината и во кусата…

Илина Чоревска и Билјана Крајчевска наградени на ИФАД Стоби

Актерката Илина Чоревска се закити со уште една награда. Жири комисијата на…

ДЛС „Свети Кирил и Методиј“ Битола од Португалија се врати со 25 признанија и награди

25 години Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј” Битола е редовен…

Време е за будење – не го пропуштајте филмот „М“ на Тозија

Филмот „М“ во режија на Вардан Тозија после гледањето создаде простор за…

Бутин: Лоши луѓе во лоши времиња

Пишува: Маја Богоевска Не сакам многу да зборувам кога се возам со…

Постродилниот период секоја жена го преживува различно – интервју со Елена Кузмановска, лиценциран  психолог

Женското ментално здравје се менува додека жената се обидува да стане мајка, во…

Основното училиште „Даме Груев“ од Битола, домаќин на Еразмус проектот „BE SMART BE GREEN“

Основното училиште „Даме Груев“ одБитола е училиште со традиција во успешна реализација…

За домашната храна секогаш има муштерии – се одржа саемот „Незаменливиот вкус на традицијата“

За да направиш традиционални македонски питулици, потребни ти се само брашно, вода…

За да се работи со деца, децата треба да се сакаат – Зад секој голем човек стои голем учител!

„Зад секој голем човек стои голем учител!“ Најблагородната професија во светот е…

Интервју со Валентина Степановска Андонова, просветен работник на годината за учебната 2022/2023

5 Октомври – денот посветен на една од најблагодарните професии од почетокот…

Зошто луѓето викаат кога се расправаат?

Во една прилика, еден учител ги прашал своите ученици: – Зошто луѓето…

Фотогалерија од црвениот тепих на затворањето на 44. ИФФК „Браќа Манаки“ во Битола

Вечерва заврши 44. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“.…

Анализа на Магдалена Аневска: Максимизирање на продажбата и ангажманот на корисниците преку ефективно управување со социјалните медиуми

Пишува: Магдалена Аневска, директор за маркетинг во дигиталната маркетинг агенција Нова Солушнс…

Бутин: Немојте да попуштате – го боли светот

Пишува Биљана Т. Димко Грев ми е. Ме боли душата. Срцето да…

Како мобилниот телефон влијае врз пишувањето домашна работа и учењето

Во една студија за влијанието на мобилните телефони врз когнитивните способности, студентите…

Болката е за да се почувствува – секоја болка е порака и лекција

Облечи си ја „самодовербата“ и погледни колку убаво ти стои!

Автор: Ангелина Василевска, психолог и образовен асистент за деца со посебни потреби…

Фотогалерија од црвениот тепих на 44. издание на ИФФК „Браќа Манаки“

Фотогалерија од црвениот тепих на отворањето на 44. издание на Фестивалот на…

Шестиот албум на битолскиот џез музичар Сашо Поповски, „Steps“ ќе има светска премиера На 22 септември

На својот прв албум за Art Melodies, гитаристот Сашо Поповски го усовршува…

„Judy“ – нова авторска песна од Александар Петрески

Охридскиот композитор Александар Петрески, кој живее во Германија ја промовираше својата најнова авторска…

Собирајте моменти, а не предмети

За повеќето луѓе, парите се ограничен ресурс. Сепак, економистите се согласуваат дека…

Симболи и нови контексти – графичкото творештво на Ѓорѓи Чулаковски – Ѓото

Поставка на дел од творечкиот опус на познатиот битолски и македонски ликовен…

„Македонијо во срце те носиме“ синоќа во Битола – Битолската коњаница Галоп ги развеа знамињата

Синоќа на платото на Офицерскиот дом во Битола се одржa вториот концерт од…

Животот е спектакл – убаво е да го живееме спонтано без пранги

Човечкиот живот е непредвидлив – а од друга страна на некој начин…

Меланхолија: емоцијата со која запловивме во есента

Доколку и кај вас почетокот на есента разбуди меланхолија, има неколку начини…

Фоторепортажа од Манастирот Трескавец, еден од најубавите во Македонија

Издигнат високо над карпите со поглед кон Баба, Кајмакчалан и Бабуна, на…

Си дошол на овој свет за да се истакнеш, а не да се претопиш во толпата

Не слушај приказни и како се одвиваат работите во животот на другите…

10 тајни на здравите луѓе

Тајна 1: Подобрете го варењето Само 14 проценти од луѓето имаат добро…

БУТИН: Има ли потажно нешто од среќен роб?

Пишува: Маја Богоевска Кога ќе се спомне зборот роб или ропство, сликата…

Дисциплина, послушност и самоконтрола кај малите деца со методот Монтесори

Од сите главни области на самоформирање на детето – координирано движење, независност…

Не ги знам сите детали, но можам да ти ја отворам вратата…

Кога и да ѝ се пожалам на мајка ми за моите маки,…

Свирењето пијано ја подобрува меморијата кај децата – интервју со Марија Станојоска, професор по пијано во Романија

Марија Станојоска од Кичево е поранешен ученик во Државното средно музичко училиште…

Најдобрата и најкратката лекција за стресот

Еден психолог им го одржа следното предавање на своите студенти: „Секојдневно се…

Стравот постои само во Вашиот ум, никаде на друго место: 14 совети од познат психолог

Бидете зафатени. Тоa е најевтиниот лек во светот, и еден од најефикасните.Дејл…

Луѓето не се предмети па за да ги држиме некаде – интервју со Иван Дургутов, млад европски амбасадор

Иван Дургутов е магистер по право, млад европски амбасадор и извршен директор…

(ВИДЕО) Незаборав 2023 – песни од фестивалот на забавни мелодии со фолк мотиви ИНТЕРФЕСТ (1992-1996) година

НЕЗАБОРАВ 2023 е посветен на Фестивалот на забавни мелодии со фолк мотиви…

Интервју со креаторот на сончевиот часовник над Паско – астрофизичарот Александар Шулевски

Нема ништо поубаво од тоа кога човек е истраен во остварувањето на…

Влатко Деловски и Владимир Ѓоргиевски се искачија на Тоблероне

Ексклузивно за Читај бе, Влатко Деловски Врв Matterhorn/Monte Cervino (на италијански) висок…

Незаборавен концерт на филмска музика, кабаре и мјузикл на 23. издание на Интернационалниот музички фестивал MUSICLAND

Незаборавна вечер со песни од филмска музика, кабаре и мјузикл во изведба…

Здравствениот и образовниот систем се два примарни носечки столба во едно општество

Младиот историчар Васко Гичевски ја промовира својата прва книга „Современото македонско општество…

Кога ќе грмне тапанот во рацете на 14-годишната Бојана Илиевска, никој не останува рамнодушен

Присуствував на една мала семејна веселба кога наеднаш, како изненадување за славеникот,…

Учесници од 18 земји дел од 23. издание на Musicland – интервју со Тони Алексовски, директор на фестивалот

Од 13 до 17 во Охрид и Битола ќе се одржи 23-то…

БУТИН: Човекот е себично суштество кое има неверојатна потреба од љубов

Отсекогаш се воодушевував на сончогледите на Ван Гог, веројатно затоа што и…

Како времето влијае на спиењето и одморот

Промените во температурата, воздушниот притисок, влажноста на воздухот и врнежите влијаат врз…

Бунтовната мисла се јавува само кај оние кои имаат доволно информации – интервју со историчарот Васко Гичевски

„Современото македонско општество и воспитно-образовниот систем“ – критички есеи за нашето секојдневие…

Добрите луѓе се како свеќи – самите горат за да им дадат светлина на другите

Не случајно најубавите и најдобрите луѓе што ги познаваме се оние кои…

АПОКРИФ: Слово за Свети Илија како бегаше од жена

Оче, благослови! Си беше еден цар Игор, силен многу. Заповеда и ја…

БУТИН: Апологија на кучињата кои не го следат карванот

Пишува: Биљана Т. Димко Ова опкружување живее со зрели пукнатини во бетонираната…

Мојата животна девиза е ДОЖИВОТНО УЧЕЊЕ – интервју со Сашо Илковски

Тие се првиот контакт со театарската публика, она што ќе ги заинтригира…

Битолската коњаница Галоп во славно Смилево

Битолската коњаница Галоп и оваа година пред Илинден го започна патувањето до…

Книжевност: Црквата – куќочуварката на македонскиот опстој – Вера Антиќ по патот на Конески

Одев во основно училиште во Битола, кога еден ден татко ми се…

БУТИН: Не ми го земај времето

Пишува: Биљана Т. Димко Кои се нашите луѓе? Да – нашите луѓе. …

Кога си Божји човек, не сакаш да убедуваш никого, туку твојот живот и пример убедуваат

Кога си Божји човек, не сакаш да убедуваш никого, туку твојот живот…

БУТИН: Мажот е ловецот, а жената е пленот, два различни света кои еволуираат заедно

Пишува: Биљана Т. Димко Сите сакаме да бидеме сакани и почитувани, но…

Виктор Апостоловски не остави никого рамнодушен со својата „Омилена“ – ја напиша во еден здив

Виктор Апостоловски ја промовираше својата најнова песна „Омилена“, која е посветена токму…

Ако една слика не живее тогаш таа не е вредна – интервју со Васко Ѓоргиев, претседател на ДЛУБ

Единствениот синоним што ми текнува во моментов за уметност е животот. Апстрактна,…

Мудрости на Никола Тесла за животот, моќта на умот и напредокот

Никола Тесла (1856-1943) е еден од најголемите научници на сите времиња, кој…

Интервју со Ставре Јада од Крушево, најдобриот македонски нордиски скијач

Ставре Јада од Крушево има само 25 години, но веќе е професионалец…

17-то издание на Локум фест – музика и традиција од 18-20 јули

Во Битола ќе се одржи 17- то издание на Балканскиот етно-фјужн фестивал…

„Ако се родат чувства“  роман на Блаже Миневски за љубовта меѓу Гоце Делчев и Јанка Каневче

Македонската книжевност не е ништо друго освен постојано потврдување на македонскиот јазик…

Пејзажи од Ваташа – изложба на Ванчо Кеков во ликовниот салон на ДЛУБ

Ваташа е село во кавадаречко, а пејзажите се дел од Македонија –…

Манипулатори – како да ги препознаете

Манипулираат со вашите чувства и ум, влијаат на вас без да бидете…

Ве водиме на една од најубавите плажи во светот – плажата Ниси во Кипар

Доколку Вашиот идеален одмор сакате да биде на некое рајско место со…

Инспиративен разговор со деветгодишната Костантина која од најмала возраст ја почувствува моќта на пишаниот збор

Деветгодишната Костантина Андонова штотуку заврши трето одделение во ОУ „Даме Груев“-Битола. Како…

Емисија 15 – Читај бе поткаст „Младите се иднината“ со Божидар Николовски

Гостин во петнаесетата емисија на поткастот на Читај бе наменет за младите…

Свадбената приказна на Виктор и Милена низ фотографии

Дел од најубавите моменти од свадбената приказна на Виктор Апостоловски и неговата…

Убавините на Македонија : „Моштенки“

Дали знаете каде се наоѓаат македонските села Бач, Гермијан, Живојно и Совиќ?…

Тема за размислување: Дали оценките на вашите деца треба да се објавуваат по социјалните мрежи?

Дали навистина е потребно по социјалните мрежи родителите да ги објавуваат училишните…

Интервју со Сара Петковска, една од 12-те најдобри дипломирани инженери во Македонија и добитник на „Инженерски прстен“

Сара Петковска од Битола годинава дипломираше на Техничкиот факултет во Битола и…

Стилот на Анастасија е модниот „Ин“ на иднината – брендот наскоро ќе започне со продажба на уникатни парчиња

На 28-ми јуни, во кристалната сала на Офицерски Дом Битола, се одржа…

ДЛС и “Мал Битолски Монмартр” по седми пат на Олимписки игри, овој пат во Париз 2О24

Детско ликовно студио Свети Кирил и Методиј Битола во 2ООО година направи…

Мајчинството ги менува жените – неколку работи за кои треба да се говори гласно

Жената кога ќе стане мајка, таа продолжува да расте заедно со своето…

Емисија 14 – Читај бе поткаст „Младите се иднината“ со Валентин Дамчевски

Гостин во четиринаесетата емисија на поткастот на Читај бе наменет за младите…

Стефанија и Владимир ја крунисаа љубовта во уникатни свадбени костими – модната дизајнерка Анастасија ги изработи за ќерката и зетот

Љубовната приказна на Стефанија Милевска Враниќ и Владимир Враниќ беше крунисана со…

„ЗА НЕД ДО” од Интернационалниот Фестивал на боречките вештини во Грција се враќа со нови 8 златни медали

Од 23 – 25 јуни 2О23 година во грчкиот град Ставрос –…

„Остров на тишината“ прв роман за возрасни на Весела Богдановиќ: спој на мистерија и летна романса

Весела Богдановиќ ги спои двете најблагородни професии: учителската и писателската. Да се…

Омразата на битолските ѕидови заменета со љубов

СОУ „Таки Даскало”, се вклучи во волонтерската акција „Омразата на битолските ѕидови“.…

Уморен од сè ова… – стихови од Шекспир кои ја опишуваат и сегашноста

„Сонет 66“ е еден од 154-те сонети напишани од Вилијам Шекспир –…

За прелеста – често човек кој е во прелест се чини дека е во непријателство и војна со сите други луѓе

Архимандритот Рафаил Карелин ни даде едно од најпрактичните објаснувања за тоа што…

Препорака: ,,Емоции што разболуваат и лекуваат” – Психосоматика од Билјана Велковска

Психолошките четива се секогаш актуелни, затоа што во нив може да се…

„Една слика – една победа. Тоа е мојата победа – сликарството“ – 106 години од раѓањето на академскиот сликар Борислав Траиковски

На денешен ден, 15 јуни е роден Борислав Траиковски (1917 -1996), ликовен…

Како музиката влијае врз нашиот живот

Музиката е универзален јазик кој може да разбуди емоции и уникатни чувства.…

Емисија 11 – Читај бе поткаст „Младите се иднината“ со Кристијан Крстески

Гостин во единаесетата емисија на поткастот на Читај бе наменет за младите…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

Излезе од печат музичкиот литургиски зборник со невматска нотација „Отца и Сина и Достојно ест“ на Александар Гулевски

Деновиве од печат излезе музичкиот литургиски зборник со невматска нотација „Отца и…

Сите сме различни, но неопходно е да делуваме заедно – галерија од настанот „Со свесност до поинаквост“

Бавно, но сигурно се рушат стереотипите кои се бетонирани во општеството кои…

„УЛАФ СТЕ?” – “Are you crazy?” – нова театарска претстава на АТО во режија на Јован Ристовски: кога се зборува вистината, просечноста се надминува

Јован Ристовски припаѓа на младата генерација театарски режисери кои се непоколебливи во…

Приказ на совршен живот, брак и успешна ќерка пред објективот на фотоапаратот- „Прашалникот е половина срце“ од Софија Лундберј

Книгата наспроти забавната содржина на социјалните мрежи- предизвик за секој млад човек, …

Емисија 10 – Читај бе поткаст „Младите се иднината“ со Виктор Илиев

Гостин во десетата емисија на поткастот на Читај бе наменет за младите…

Маргарита Велјановска од ДЛС „Свети Кирил и Методиј” Битола прва на Меѓународниот детски конкурс во Романија – освоени и 10 признанија

Од страна на организаторот на меѓународната детска ликовна изложба „Виножито” која за…

Колумна на Елена Михајловска: Болест во домот – макотрпен пат на семејствата

Елена Михајловска,дипломиран семеен едукатор Семејствата секојдневно се соочуваат со низа предизвици и…

Интервју со битолчаните Кристијан Јанков и Љупчо Мојсовски – дел од новиот Управен одбор на Менса Македонија

Интелигенцијата е повеќе од само коефициент на интелигенција и вклучува карактеристики како…

Ве водиме на прошетка низ Крит и најубавите плажи во Грција (Фотогалерија)

Крит е симбиоза од прекрасни плажи, античко богатство и пејзажи, живописни градови…

Ален Рустемовски најдобар боксер, Јове Петровски најдобар тренер на турнирот „Мирослав Петровиќ“ во Куманово

На третиот меѓународен боксерски турнир „Мирослав Петровиќ“ во Куманово, боксерскиот клуб „Пелистерски…

ДЛС „Свети Кирил и Методиј“ Битола во Троа, центарот на УНЕСКО – големо признание за амбасадорите на Битола и Македонија во светот

Делегација на Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј“ Битола од 30…

Кога средношколци играат со жар на професионалци – театарски спектакл на битолските гимназијалци

Претставата „Далеку, а сосем тука“ е авторски проект на средношколците од гимназијата…

Болдер, вештачка карпа во Битола по повод Интернационалниот ден на детето

Влатко Деловски координатор и инструктор по спортско качување го презентира во Читај…

Емисија 9 – Читај бе поткаст „Младите се иднината“ со Александар Ортак

Гостин во деветтата емисија на поткастот на Читај бе наменет за младите…

Една од најважните работи за фрескоживописот е мирот на зографот – интервју со Славица Михаилова, зограф и уметник

Една од најважните работи за еден фрескоживопис да излезе според планот е…

„Време е да се врати достоинството на новинарската професија“ – Маја Богоевска добитник на наградата „Тоде Петревски“

Новинарката Маја Богоевска е годинешниов добитник на престижната награда за новинарство „Тоде…

Мора да почнеме од минатото за да ја забележиме иднината – „Далеку, а сосем тука“, средношколски театарски спектакл на Тумбе Кафе

Софија Бејковска предава латински и старогрчки јазик во СОУ Гимназијата „Јосип Броз-…

Изминатите викенди плодни за боксерскиот клуб Пелистерски Јунак

Битолските боксери на 20 и 21мај настапија на три натпревари; Ален Рустемовски…

„Кога секој од нас би си ги кажал маките написмено… „Девојчето со седа коса“ – Магдалена Елмазовска

Секој човек е книга, секоја книга е нечиј живот. Што се всушност…

„Галебот што лета највисоко, гледа најдалеку“ – препорачува Ричард Бах во „Галебот Џонатан Ливингстон“

„Галебот Џонатан Ливингстон“ е најпознатата алегорија во современата книжевност, најдолгиот расказ или…

Промовиран епско-фантастичниот роман, „Сонцето под земја, кралството над него” од Елена Бошбож

Инспириран од македонска, грчка и словенска митологија, македонска историја, легенди и фолклор,…

Во Гласот на Америка не се работи за квантитет туку за квалитет – интервју со младиот новинар, Мартин Николовски

25-годишниот Мартин Николовски од Битола уште од рана возраст го знаеме од…

Како неспособните ги преценуваат сопствените способности – Данинг-Кругеров ефект

Во животот неизбежно сте сретнале барем една ваква личност – тој тврди…

Второ место за Емилија Илковска – прв сребрен медал во последните две децении за Битола од училишен натпревар во карате

Каратистите од основните училишта во Битола: ОУ „Стив Нумов“, ОУ„ Елпида Караманди“,…

Повик за учество на фотографска колонија – Фотоколонија Пелагонија 2023

Здружението Центар за европски развој и интеграција од Битола ги повикува сите…

Александар Јосифовски: Добив поголема поддршка откако признав дека имам проблем со алкохолот

Во „Нешто конкретно” изминатава недела гости беа Кристина Арнаудова, Александар Јосифовски, Костадин…

„СЕКОЈ МОЖЕ ДА ПРЕДАДЕ СЕКОГО“ – Ја препорачуваме книгата „Црвената кралица“

Децата, младите луѓе кои читаат растат во возрасни луѓе кои размислуваат. Ахм,…

Колумна на Елена Михајловска: Децата – родители, родителите – деца

Елена Михајловска, дипломиран семеен едукатор Добродојдовте во време каде детето го има…

Портрет карикатури на познати битолчани нацртани од битолската карикатуристка Кети Радевска

Блаже Докуле, Петар Ставрев, Петар Мирчевски, Владимир Костов се само дел од…

Дарио Петровски со Фасано стана шампион на Италија

Битолскиот ракометен интернационалец Дарио Петровски со екипата на Јуниор Фасано ја освоија…

Подемот на вело-градовите: Како урбаното планирање го поттикнува возењето велосипед

Градовите ширум светот стануваат сè попријателски за велосипеди, бидејќи урбанистите и креаторите…

После две децении повторна средба на кошаркарките на ЖКК „Пелистер“

Денеска во спортската сала „Боро Чурлевски” по повеќе години повторно се собраа…

Технологијата и менталниот развој на детето – зошто денешниве деца немаат емпатија?

Како современата технологија делува врз развојот на мозокот кај децата? Што треба,…

Младите битолски каратисти од „ЗАНШИН ДО“ повторно со бројни медали и пехари

На балканскиот турнир  „ОХРИД ОПЕН 2023“  кој се одржа во Охрид на …

И покрај тешките услови на патеката, Антонио Дамјановски највисоко на пиедесталот

Викендов на патеката Орман во Скопје се возеше втпрата трка од Македонскиот…

Среќен е тој што умее да сака – Херман Хесе

…Колку повеќе стареев, толку помалку бев исполнет со малите задоволства што ми…

Мали раси на кучиња кои се совршени миленичиња за чување во стан

Сакате куче, но живеете во стан. Но, тоа не значи дека треба…

Книга со препеви на песни од Ацо Шопов – „Златен круг на времето” од битолските гимназијалци

На 11 мај 2023 година, со пригодна свеченост беше одбележана 100 годишнината…

FOMO или страв од пропуштање – како влијае врз нашиот живот?

Стравот од пропуштање (FOMO-Fear od missing out) е емотивен одговор на верувањето…

16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

,,Урбана пивара со јавни содржини за посетители” – креативен магистерски труд на битолчанката, Ивана Стојанова за модерна фабрика по стандарди

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

Дигитален маркетинг е 80% од она што го гледате на вашите телефони и компјутери – интервју со Кристина Димчевска, директор и ко-основач на агенцијата ,,Inventive” за маркетинг

25-годишната Кристина Димчевска успешно работив во сферата на дигиталниот маркетинг веќе неколку…

Анти-стрес терапија – креативни боенки за возрасни

Антистресните боенки за возрасни станаа многу популарни во последните неколку години, особено…

Колку сме толку сме токму сме – 94 години од раѓањето на Гане Тодоровски

Гане Тодоровски  (1929 -2010)  од современ, денешен книжевен аспект може да се…

На Пелистер се гради новиот Авантуристички парк за возрасни и деца

Националниот парк „Пелистер“, годинава ќе го добие првиот Авантуристички парк за возрасни…

Принципот на чопорот функционира уште во градинка – што со неприлагодените деца?

Кој им дава право на кој било, децата да ги поставува во калап?…

Здружението за европска интеграција „Европска гледна точка“ го спроведува тренинг курсот „Дигитална медиумска писменост“

Од 05-12 мај 2023 година, во „Вила Гора“ Крушево, Здружението за европска…

Петгодишниот Дејан Трајковски рамноправно со 200 планинари го изоде традиционалниот Смилевски марш 2023 долг 18 километри

Дејан сака да пешачи и да поминува време на планина. Досега сам,…

ПР не е професија за објавување слики на социјалните мрежи, туку грижење за угледот на компанијата – анализа на Сара Трајчевска, магистер по Односи со јавност

Пишува: Сара Трајчевска, магистер по Односи со јавност и интеркултурен развиток Специјалистот…

Велосипедскиот клуб „Пелистер 15 ти мај“ од Битола учествуваше на „Купот Агим Тафили 2023“ во Скадар

Велосипедскиот клуб „Пелистер 15 ти мај“ од Битола учествуваше на „Купот Агим…

Архитектониката на поетските завештанија на Раде Силјан спроти аветот на лажното време

Македонскиот поет, есеист, книжевен критичар Раде Силјан, односно неговото поетско творештво беше…

Крик против врсничкото насилство – деветтооделенката Анабела Груевска има што да каже

Во моменти кога општеството е „потресено“ од трагедиите кои се случуваат во…

Биљана Т. Димко: Човек кој нема свој јазик е еднаков на човек кој нема гробно место – нема име

Пишува: Биљана Т. Димко Двата столба на македонскиот идентитет од искона до…

Јазикот е душата на народот – Марија Недановска Пискачева за 5 Мај, Денот на македонскиот јазик

Автор: Марија Недановска Пискачева, наставник по македонски јазик На денешен ден, 5…

Микобактеријата како природен антидепресив или како копањето може да ве смири

Земјата, онаа по која одиме, ја обработуваме, одгледуваме храна – е токму…

Интервју со Маја Атанасовска, организатор на првата женска трка во Битола – Биди своја

На 17 јуни во Битола ќе се одржи првата ноќна женска трка…

Цитати кои ве поттикнуваат да го промените вашиот живот

„Никој не може да ве натера да се чувствувате инфериорни без вие…

Смеата е најевтиниот лек

Смејте се и ќе се чувствувате добро. Направете ги другите да се…

Поинаков свет – нова рап песна на битолските рап групи Стиховно Војување и Поетика

После подолг период, битолските рап групи Стиховно војување и Поетика објавија нова…

„Непланираното мора да биде“ – Зоран Бејковски умее да го запише она што многумина го мислат, но не го говорат

Кога ќе речат дека поетите се чудни луѓе – не се.  Едноставни…

Мотивирање на студентите е мојата мисија – интервју со проф. д-р Јасмина Буневска Талевска, проректорка за студентски работи на УКЛО

Две децении е дел од Универзитетот „Свети Климент Охридски“ Битола, скоро половина…

Женска трка „Биди своја“ во Битола – жени, мајки, дами и девојки пријавувајте се!

Да се биде своја е една од најважните работи што можете да…

Работилница на тимот на Читај бе за новинарската професија сo учениците од ОУ „Даме Груев“ Битола

Како дел од проектот „ТВОРИЛНИЦА“, во ОУ „Даме Груев“ Битола се одржа…

Дарио Јанковиќ открива во „Нешто конкретно“ што зборуваат за него

Во новото издание на „Нешто конкретно” тема е озборувањето. Кој како и…

Трендови за беспрекорен изглед за вашата матура

Секој сака да изгледа совршено на матурската вечер, а тоа значи извонредна…

Орхан Памук: Мудрости што остануваат запишани во времето

Овие цитати на Орхан Памук одекнуваат низ времето. Овој турски писател и…

Ракометот не е само спорт, туку и учител на теренот – интервју со младиот голман Бобан Ристевски

24-годишниот Бобан Ристевски е голман на РК Еурофарм Пелистер кој имаше свои…

Читај, за никогаш да не се чувствуваш сам…

Светскиот ден на книгата, 23 Април е ден за инспирација и поттикнување…

Враќање во природата – Магистерскиот труд „Рибник со рурален туризам” на Елена Невеновска

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

Промовирани универзитетските учебници „Интеркултурно образование“ и „Интеркултурна комуникација и билингвизам“

Во Културно-информативниот центар во Битола на 21.04.2023 година со почеток во 18…

Со скромен буџет до најдоброто издание на Џез фабрика фестивал Битола – интервју со Сашо Поповски, директор на фестивалот

Силата на џез музиката е да обединува, да дава надеж за светла…

Институции можат многу да им помогнат на лицата со дијабетес – интервју со м-р Биљана Солунчевска, психолог

Биљана Солунчевска е магистер по Клиничка и советодавна психологија и долги години…

„Нешто конкретно“: Зошто мажот секогаш мора да ја плаќа сметката во ресторан

Велигденското издание на „Нешто конкретно” го одбележаа тројца музичари и еден спортист,…

Исфрустрирани луѓе – знаеме ли да се справиме со нив?

Во психологијата, фрустрацијата е вообичаен емоционален одговор на спротивставувањето, поврзан со лутина,…

Прошетка низ словачкиот град Прешов

Прешов е град во регионот Прешов, Словачка. Со население од околу 91.000,…

Велиш дека постиш, докажи ми преку своите дела – Свети Јован Златоуст за постот

…Кога ќе размислам за неочекуваната промена до која дојде, кога ќе се…

Животниот сон му стана реалност – интервју со битолчанецот Филип Тодоровски, пилот-капетан во Wizz Air

Битола можеби нема аеродром (патнички), но има КАПЕТАН. Кога нареден пат ќе…

Христос Воскресна! Навистина Воскресна – Велигден во храмот Свети Великомаченик Димитриј во Битола

Христос Воскресна! Навистина Воскресна! Со овој поздрав на полноќ се поздравија сите…

Хуманитарен велигденски базар во ООУ „Стив Наумов“ Битола – собраните средства наменети за лекување на родител

Во дворот на ООУ „Стив Наумов“ Битола денеска се одржа хуманитарeн базар…

Чкембари Ултрас со хуманитарна акција во Домот за деца без родители

Групата навивачи, Чкембари Ултрас денеска во духот на престојните велигденски празници, донираа…

Одржан 22. Општински натпревар „Млади библиотекари“

Во НУУБ „Св. Климент Охридски“-Битола се одржа 22 Општински натпревар „Млади библиотекари“.…

За велигденското јајце

Постојат повеќе толкувања околу символиката на велигденското јајце, како и причините и…

Велики Четврток: На Тајната Вечера

На светиот и велики четврток, светите Отци, коишто добро го уредија превземеното…

Паладиум – на старо место во ново руво

Од денес, 12 април, започна со работа кафе барот Паладиум, лоциран во…

Јоргованот – Симболот на Велигден, познат не само по опојниот мирис туку и по лековитите својства

Априлскиот мирис на јоргованот е симбол на пролетта, а самото растение на…

Како да се препознае Аутизмот кај бебиња и мали деца? – совети на Сонита Фејзовска, социјален и рехабилитациски педагог

Автор: Сонита Фејзовска, социјален и рехабилитациски педагог Некои родители ги препознаваат знаците…

Победата на Еурофарм Пелистер во Прешов низ објективот на Саше Богоевски

Еурофарм Пелистер со победата во гости над Татран Прешов се пласираше во…

Тревките што се пробиваат низ асфалтот -Aрхимандрит Рафаил Карелин

Тревки, што се пробиле низ асфалтот. Една од сликите на моето детство,…

„Сагата за Рајна“ од Оља Петрушевска-Томева – „Живеј како што знаеш, но умри значајно“

Дали знаете дека првата дипломирана аптекарка на Балканот е од Македонија, конкретно…

Прво место за Кристиан Стојани на 5 км трката во Хамбург

Во Хамбург, Германија се одржа 42-то издание на трката ,,Insellauf’’, која се…

Песните на Јонче Христовски во изведба на Камерниот оркестар ги обединија битолчани во еден глас

Јонче Христовски е едно од најзначајните имиња на македонската музичка сцена. Сите…

Времето кое го поминуваме со миленичиња може да биде драгоцено, вели Фројд

Времето што го поминуваме со миленичиња дефинитивно ни помага да се чувствуваме…

Јубилејна 100-та победа за Христиан Илиовски – Кико

Со почетокот на новата сезона и првата трка од Државниот мотокрос шампионат…

Никогаш не му помагајте на детето кога тоа чувствува дека може да успее – разговор со психологот Симона Апостоловска

Мислите се нешто што се случува во главата на детето и честопати…

Книгата е моќно оружје против неразмислувањето – со проф. Никола Трајковски на Меѓународниот ден на литературата за деца и млади

2 Април е Меѓународен ден на литературата за деца и млади: Да…

,,Центар за посетители” – креативен проект на Сара Мицевска за репроектирање на постоечка локација со богато културно наследство во Битола

Започнуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

(Фото) Први април во Битола

Ова саботно претпладне беше вистинско уживање да се шета низ Широк Сокак…

„Среќата ги следи храбрите“- на кафе со Биљана Т.Димко

НУУБ „Св. Климент Охридски“-Битола продолжува да ги промовира писателите и поетите со…

Политичарите најмногу се лутат кога ќе се препознаат во хумореска – интервју со Панде Димитровски

Политичарите многу се лутат кога ќе се препознаат во некоја хумореска, виц…

(Фотогалерија) Волшебниот Стразбур преку објективот на Илина Таповска

Симпатични улички, шарена архитектура, неодолив шарм…Освен што го знаеме по европските институции,…

„ Библиотеката е универзален свет, микрокосмос“ – интервју со м-р Бојан Стефановски, директор на НУУБ „Св. Климент Охридски“- Битола

Годинава битолската Градска библиотека го одбележа 78 роденден. Формирана е во екот…

Цаци Паковска: Мажите денес ми се како од градинка, не викаат „мајка ми“ туку викаат „мама”

Времеплов во најновата емисија на „Нешто конкретно“, зборуваме за едно време кога…

ChatGPT: како да го користите виралниот чат-бот со вештачка интелигенција за кој сите зборуваат – анализа на Магдалена Аневска

Пишува: Магдалена Аневска,директор за маркетинг воНова Солутионс Битола Неминовно, иднината што доаѓа е…

Фестивалот ,,Илинденски денови” доби награда за најдобар настан на државна институција

Стручно жири од 20 члена на BEAM – Best Event Awards Macedonia…

Младиот мотоциклист Антонио Дамјановски ја започна сезоната на натреварување

Младиот и талентиран мотоциклист од Битола, Антонио Дамјановски со трка на отворениот…

Неколку правила за родителството кои ќе ви ги сочуваат нервите

Да се биде родител е благослов. Иако има повеќе добри од лоши…

Петто издание на романот „Сестра Касијана“ од Добре Тодоровски

Излезе од печат петтото издание на романот „Сестра Касијана“ од Добре Тодоровски…

Десет причини зошто ќе Ви се допадне да патувате сами

Со оглед на тоа што интернетот е преполн со реклами за луксузни…

Се испечати фототипно издание на СЛЕПЧЕНСКИОТ ЗБОРНИК СО ФИЛОСОФСКО-БОГОСЛОВСКИ ТРАКТАТИ ОД 16 ВЕК

Од богатиот и славен Слепченски скрипториум на Охридската архиепископија, потекнува и овој…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Интерактив – Битола реализираше обуки за Поттикнување на претприемачкиот дух кај младите

Здружението за меѓународна младинска соработка Интерактив – Битола на завршна конференција ги…

Фудбалот е и женска пасија – интервју со битолчанката Ангела Домазетовска, ФИФА судија

Битолчанката Ангела Домазетовска уште нод 10 годишна возраст започнала да се занимава…

Внимателно со зборовите, секој збор има своја вибрација

Текстов  прочитајте го насамо и во себе, размислете, па потоа како вам…

10 работи ве спречуваат да бидете среќни

Секој сака да биде среќен, а многумина од нас се подготвени да…

(Фото) Битолчани го слават споменот на Светите 40 битолски преподобни маченици

Со утринска Божествена Литургија во храмот кој високо се издигнува над Битола…

Кркардаш или „Светите славни 40 битолски преподобномаченици“ е бедем на христијанската љубов и единство

Православниот храм посветен на „Светите славни 40 битолски преподобномаченици“ претставува духовен чувар…

„Скокнав од работ на совеста и нурнав во вртлогот на забрзаниот крвоток“ – денот на поезијата го одбележуваме со стиховите на Силвана Нешковска

На Светскиот ден на поезијата беше промовирана збирката поезија „Првата половина“ од…

Репортажа од Бриж – еден од најживописните градови во Европа, наречен „Венеција на Северот“

Репортажа на Маја Богоевска Време е за едно малку поинакво патување. Патување…

Никола Илијовски со порака до младите писатели – ,,Читајте автори кои што се подобри од вас, за да напредувате и да не го губите залудно времето”

Поетот, раскажувач и книжевниот критичар, Никола Илијовски е роден во Битола и…

Традиционална крводарителска акција во Битола по повод 17 март, Денот на крводарителите

По повод 17 Март, Денот на крводарителите и Црвениот крст, во Битола…

Зошто да го посетите Халштат, австриското алпско село кое изгледа како од вистинска бајка

Фановите на дизниевиот филм „Замрзнатото кралство“ (Frozen) се убедени дека живописното австриско…

Како да се заштитиме од зависта и омразата на другите луѓе?

Зависта и омразата во последно време се проширија од секојдневниот живот на…

„Само човекот има можност да станува подобар во животот…“ промовирана најновата книга на Венко Андоновски

„Папокот на светлината“ најновото книжевно остварување на Венко Андоновски беше претставено пред…

„Имагинацијата е многу поважна од знаењето“ – на денешен ден е роден Алберт Ајнштајн

„Две работи се бесконечни: космосот и човечката глупост; за космосот не сум…

Дефиниција за среќа според психологот Михаил Лабковски

Многумина мислат дека среќата е она што го одредува статусот на човекот,…

„Каде гори мислата за помислата просторна“ – поетски кулминации на Јасмина Јошевска

Јасмина Јошевска е родена на 18 март, 1980 година. Автор е на…

Животот е кратко патување – живеј го!

Не чекајте среќата да ве најде. Немојте да бидете само нем набљудувач…

Дали сме сиромашни или пак богати?

Дали сме богати доколку имаме полна сметка на банка? Или сме богати…

„Не умеам да ја сфатам сериозноста, ама затоа обожувам да ја убивам досадата“ – суптилен муабет од нога со Марло

Со Марло се среќаваме еднаш на неколку години. Обично „никнува“ пред мене…

Кои собни растенија можат да успеат во простории без светлина

Дали имате соба во вашиот дом во која нема многу сончева светлина,…

15 златни правила на животот кои секогаш функционираат

Нашата иднина зависи од одлуките што ги носиме денес, од изборите што…

Кога љубите не велете: родени сме еден за друг, оти љубовта е потрага, не се добива по раѓање – поетски израз на Влатко Деловски

Влатко Деловски е човек – систем, роден во Битола, а потекнува од…

Грубоста е знак на слабост и несигурност

Да се ​​биде груб и груб со некого е лесно. За ова…

Зошто книгата е најдобар подарок за Денот на жената?

8 Март не се слави на 8 март, туку цела година, гледајќи…

Битолските мотокросисти тренираа во Претор

Битолските мотокросисти денеска го искористија убавото и сончево време во Претор за…

Трендови за шминкање кои треба да се на вашиот радар за оваа пролет

Секоја промена во сезоната го поздравува напливот на трендови за шминкање кои…

Иван Босиљчиќ во Битола – Целта е да се разубави светот со „Наша вечер“

„Наша вечер“ беше насловен поетско-музичкиот перформанс на српскиот глумец Иван Босиљчиќ кој…

Сите болести почнуваат од нервите – само за едно нешто треба да се грижите во животот

Ако размислите добро, ќе сфатите дека најмногу ве нервираат глупости и ситници.…

Да се биде лојален на оној кој не заслужува е самоуништувачки

Лојалноста е важна компонента на секој бизнис. Не само што ви требаат…

Мажите се прекрасни и не се сите исти – заблуда е дека жените можат без мажите и обратно

Има една народна изрека „Секој сака да јаде во чиста чинија“, ама…

Мистичниот свет на парфемите

Од античката култура до модерниот луксуз, земјите од Блискиот Исток и Медитеранот…

Исфрлете ги овие популарни намирници од вашата исхрана – полни се со шеќер

Според советите на нутриционистите, препорачаната доза на шеќер за жени е 24,…

Кои се седумте најконтроверзни филмови кои биле снимени

Иако филмовите се сметаат за форма на бегство од реалноста, има некои…

Како нашите лоши мисли се пренесуваат и им прават несреќа на нашите сакани

Старецот Порфириј ни одржа лекција за тоа како злите мисли излегуваат од…

Во Битола се одржа Државен натпревар во стрелаштво

Во стреланата во Битола се одржа Државно првенство во стрелање со воздушно…

Преку професионален LinkedIn бизнис профил до нови лидови и потенцијални клиенти – анализа на Магдалена Аневска

Пишува: Магдалена Аневска,директор за маркетинг воНова Солутионс Битола LinkedIn е одлично место…

„Како претседател, морам да ги мотивирам сите активно да се вклучат во промоција на друштвото“ – одблиску со Владимир Христовски, претседател на КУД „Стив Наумов“

Хорското пеење е дел од еволутивниот пат на човештвото. Почетоците се забележуваат…

Ефикасни начини да го разубавите вашиот ден кога ништо не ви оди по план

Дали некогаш се чувствувате лошо, иритирано и не сте расположени да правите…

Човекот е поделен меѓу правилното и прифатливото

Над влезната врата од станот закачи натпис „Прави го она што е…

Етнологот е едноставен патник низ времето, ги поврзува минатото и денешницата – инспиративно интервју со етнологот Наде Геневска Брачиќ

Ако не го пробаше Ева јаболкото во рајот, облеката немаше да биде…

Црно-бел спот за шарен рокенрол – „Дојди да ме бакниш бејбе“, нова песна на Паркети

„Дојди да ме бакниш бејбе“ е најновата песна на култниот рок-бенд Паркети…

„Светот стана прибежиште за сите стравови“ – Виктор Дамчевски, кој умее да го чуе она кое не говори

Виктор Дамчевски е економист по професија. Живее во Битола. Често има ораторско…

Топ 5 дестинации за романтично патување

Секој пат кога луѓето зборуваат за романтични моменти, нивните срца се разнежнуваат,…

Кога една врата се затвора, друга се отвора – нов почеток на хоризонтот!

Побаравте промена, но сега кога е тука, можеби се чувствувате ранливи. Сега…

Неколку работи за кои не треба да се оправдувате и да се извинувате

Способноста да бараме прошка, да се извиниме и да преземеме одговорност за…

Дали се препознавате себеси во хеликоптер родителство?

Родителите-хеликоптери се оние родители кои постојано ги чуваат своите деца и по…

Каменот си тежи на местото – промовирана книгата „Брливо шилеже“ од Божин Андоновски

„Брливо шилеже“ е најновата книга (раскази) на писателот- хроничар Божин Андоновски. Пред…

Иво Андриќ: „ Знаците кои ги оставаме зад себе нема да ја одбегнат судбината на сѐ што е човечко“

Постојат народни приказни кои се многу општочовечки, така што забораваме каде и…

Колку е потребно да се пешачи дневно за да се намали телесната тежина?

Сега е вистинското време да се позанимавате со вашето тело, а најдобриот…

Кога зрачите со светлина, ги нервирате оние кои живеат во темнина

„Зависта е илјада пати полоша од гладот, бидејќи тоа е духовна глад“…

Барајте ги „своите“ луѓе…

Барајте страсни, силни, среќни луѓе. Тие се како ѕвезди – додека не…

Ако треба да платите за нешто со вашиот мир, знајте дека е прескапо

Понекогаш најтешките рани не се раните што ни ги нанеле другите, понекогаш…

Заради технологијата, вратовите ни висат и имаат се повеќе брчки

Додека читаме пораки од екранот, на вратот има оптоварување што создава притисок…

Младата битолчанка Арјона Исовска креира магични кутии од храна

Арјона Исовска има 25 години и му се радува на својот мал…

Генерациски конфликт – како да се справиме со него

Генерацискиот конфликт е тема за дискусија која не треба да се занемарува,…

Не треба мотивација за битолчанец да го носи дресот на „Пелистер“, тој го носи со гордост – муабет меѓу книги со Кире Поповски

Човечкото тело е единствената „машина“ во природата која колку повеќе се напрега,…

Стравот постои само во Вашиот ум, никаде на друго место

Бидете зафатени. Тоa е најевтиниот лек во светот, и еден од најефикасните.Дејл…

Гитаристот Александар Гулевски со нова песна  – ДОМ

Во духот на добро познатиот и проверен рецепт, комбинирање на македонскиот dark…

Зошто е здраво секој ден да јадете овесна каша за појадок

Сите знаеме дека појадокот е најважниот оброк. Многу медицински експерти и нутриционисти…

Не трошете време и енергија на оние кои се рамнодушни кон вас – совет од познат психотерапевт

Андреј Курпатов е лекар-психотерапевт, исклучителен специјалист со голем авторитет. Неговите книги се…

Метаморфозата на умот, ја корне мојата зачмаеност, ме летнува во нови светови – Лили е два света во една димензија

Лили Бошевска е книжевен творец кој зад себе има обемна професионална научна…

Разгледница од црквата „Свети Атанасиј“ и Смолево

Снегот денеска не ги спречи битолчани да го посетат своето најомилено место…

„Најголема награда за писателот е кога го препознаваат по делото, не по името“ – кафе- муабет со писателот Добре Тодоровски

Студеното зимско време е причина плус, во една прекрасна зимска атмосфера, да…

Фотогалерија – падна првиот снег зимава

На последниот ден од јануари, падна првиот снег зимава. Почна да снежи…

Каде е најдобрата храна во светот според листата на Trip Advisor

Да се ​​прогласи место за најдобра гастрономска дестинација во светот не е…

Ноам Чомски за штетноста од оценувањето и рангирањето на децата и наставниците

Аврам Ноам Чомски (роден на 7 декември 1928 во Филаделфија) е американски…

Кои се петте најпродавани книги на сите времиња

Низ историјата, книгите биле најважниот и најчесто користен извор на информации, образование…

Зошто на знамињата ја нема виолетовата боја?

Знамињата на земјите се со различни бои, украсени со секакви елементи како…

Свети Јован Лествичник: Лекција за гордоста

Гордоста е најголемата беда на душата која во својата помраченост мисли дека…

„Најголемиот успех во светот“- Ог Мандино: Стрпливоста е горка, но нејзините  плодови се слатки

Августин Ог Мандино (1923-1996) е американски писател со италијанско потекло. Автор е…

Песната треба да има приказна – Радован П. Цветковски

Радован П. Цветковски (1931 -2022) беше особено созерцителна личност кога станува збор…

Гејмерството не е зависност, тоа е професија како секоја друга – интервју со Ангела Николовска, гејмерка од Битола

Гејмерството не е само „играње игри“. Последните години има голем замав и…

„Посакај ѕвезда од…“ на Никола В. Ристевски, поезија за време кога за поезија се нема време

Никола  В. Ристевски (1995) е поет, раскажувач и драмски писател од Битола,…

Приказна за токсичноста и интелигенцијата

Во зајачка дупка се вовлекла змија. Зајаците се исплашиле, но таа брзо…

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј” Битола 2023 ја започна со осум награди од Индија

Во Индија викендов се објавија резултатите од светскиот детски ликовен конкурс за…

Виното секогаш ја следи храната – како правилно да ги комбинирате?

Во последните години во светот се развива еногастрономскиот туризам како еден од…

Често се заплеткуваме во сопствените мисли – како да ги надминеме блокадите

Често се случува да потониме во сопствените мисли и да не го…

15-годишниот Лука Дамчевски го изваде крстот во Битола

15-годишниот Лука Дамчевски го изваде Светиот крст од осветените води во црковниот…

Зошто поезијата не се чита, а треба?

Кој е ? Што е поетот? Самите поети не се ништо одошто…

Романтично патување за Денот на вљубените во Фиренца-Сиена-Тоскана – ЈК Травел со промотивна цена

Градот кој го носи епитетот на уметничка престолнина на светот, градот во…

Десетте најубави замоци во Европа – историја и фасцинантна архитектура

Грандиозните историски градби го издржаа тестот на времето со векови и се…

Дали Македонија ги достигнува e-commerce трендовите на ЕУ? Подемот на oнлајн продажбата и дигиталниот маркетинг во 2022 година

Пишува: Кристина Димчевска, специјалист за дигитален маркетинг Во последните 10 години на…

Како да ги препознаеме вистинските информации во напливот на лажни вести

Феноменот ,,лажни вести” го среќаваме насекаде и трагично звучи, секојдневно сме бомбардирани…

Животот не е тажен, прекрасен е!

Протосингел Хризостом (Чучу) се подвизувал во романскиот манастир Путна, кој со право…

5 причини зошто во исхраната треба да внесете ротквици

Интересен податок е дека ротквицата потекнува од Азија и се одгледувала пред…

Шест начини како да се релаксирате пред спиење

Постојана рутина пред спиење може во голема мера да Ви помогне да…

Интервју со битолчанецот Ристо Димитров Чурино – успешен фитнес тренер и натпреварувач во боречки вештини во Оман

Прифаќајќи го предизвикот својата кариера како натпреварувач во боречки вештини да ја…

„Битола е градот“ – за првото и единствено издание од ваков вид во музичката историја на градот со Илија Талев, ди-џеј и музички хроничар

Битола и нејзината околина, несомнено се централно сместени кога се говори за…

Извадок од „Слово за празниците“ од Свети Кирил Пејчиновиќ –  да бидеме раскошни во давањето

Годинава, во октомври еден од стожерните просветители во македонската книжевност, игуменот Кирил…

Божиќно интервју со отец Серафим – Да се држиме до реалните вредности што имаат одек во вечноста

Да се држиме до реалните вредности што имаат одек во вечноста, вели…

Фотогалерија од Божиќниот концерт

Центарот на култура Битола, Камерниот оркестар на Битола и Министерството за култура…

Свети Наум Охридски –  ја растерува бурата на сите тешкотии, пристаниште на уморните

Христијанската православна црква денеска го слави Преподобен Свети Наум Охридски. Учителот Наум…

Фотогалерија од предновогодишната атмосфера во Битола

Битола 31.12.2022 година

Традиционален Новогодишен концерт на Државното музичко училиште

Традиционалниот Новогодишен концерт на Државното музичко училиште се организира секоја година. Учествуваат…

Галерија од Празничната атмосфера од Пелистерскиот Новогодишен базар

Магичната бајка за време на новогодишните и Божиќните празници. Забавата која цела…

Успешна година за битолските боксери Ален и Ружди Рустемовски

По завршувањето на 3-то коло од Регионалната Бокс Лига одличен успех за…

Зошто на иконата на Свети Никола се насликуваат Господ Исус Христос и Пресвета Богородица

Свети Никола присуствувал на Првиот всeлeнски сoбoр вo Никeја и oд гoлeма…

Вело крос трка „Трофеј Битола“ за сезоната 2022/2023

Денес во градскиот парк се одржа вело крос трка „Трофеј Битола“ за…

Изложбата AGAPE на Анкица Стевановска стопли многу битолски срца

Изложбата AGAPE стопли многу битолски срца, љубители на иконографијата. За прекрасната уметност…

Промовиран универзитетскиот учебник „Критичка писменост“ од проф. д-р Даниела Андоновска-Трајковска

Во НУ Универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ Битола пред хетерогена публика составена…