По завршувањето на 3-то коло од Регионалната Бокс Лига одличен успех за нашите битолски боксери кои настапуваат за БК. Вардар.

Ален Рустемовски се уште непоразен во ова натпреварување со резултат 3 од 3, сите 3 мечеви завршени со нокаут. Тренерот Петровски Јове Оцо вели за Ален дека и во наредната сезона ќе продолжат со истото темпо и во сениорска конкуренција.

Ружди Рустемовски исто така со многу добар резултат, од 4 меча 3 победи и 1 пораз на поени. Ружди Рустемовски и наредната сезона ќе продолжи да се натпреварува во јуниорската конкуренција каде што ќе боксуваме во две категории до 60кг и 63.5кг, вели тренерот Јове Петровски Оцо.

насловна
meblo trejd mialnik
320439939 884491679222576 4384046550613077704 n

Овие две момчиња исто така беа државни прваци во своите категории. Ален и Ружди македонскиот шампионат го завршија без загубен меч.

На Арена Куп меѓународниот турнир, Ружди беше прогласен за најдобар македонски боксер. Ален Рустемовски на Меѓународниот турнир „Алексо Огненовски“ беше прогласен за најдобар македонски боксер.

316152980 1313156246122119 2172458200469792361 n

„Ни следува мала пауза од само неколку денови и ги стартуваме моторите за наредната сезона која за нас ќе започне уште од крајот на јануари со натпревари, така што нема место за одмор и калкулирање“, изјави за Читај бе тренерот Петровски.

jk travel borovec
Вечер на музика со македонски писатели во организација на Book’s House – собраните средства за хуманитарни цели
Синоќа се одржа настанот „Хуманитарна вечер со македонски автори“ во организација на …
„Домаќинство за почетници“ на Горан Столевски го отвори 44. Издание на ИФФК „Браќа Манаки“
Филмот „Домаќинство за почетници", по сценарио и во режија на Горан Столевски, …
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…

Четвртото издание на „Трчај бе“ низ објективот на Саше Богоевски

Со учество на 1400 атлетичари од 12 земји од светот, денес во…