Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и ревматизам, како и нервоза и несоница.

Есенцијалното масло од ловор е одлично за инхалации, а исто така е многу корисно за дезинфекција на областа во текот на сезоната на студ и вируси.

Чајот од ловоров лист се препорачува за зајакнување на имунитетот, расчистување на дишните патишта и олеснување на кашлицата, болки во грлото и бронхитис.

ловоров лист

Чај од ловоров лист

Исечете 3 свежи или суви ловорови лисја на помали парчиња или исечкајте ги ситно, а потоа прелијте ги со 2,5 дл вода и варете ги 10 минути.

Тргнете го од оган и оставете го покриен 10 минути, а потоа процедете го.

Кога малку ќе се олади, додадете лажица сок од лимон и 1-2 лажици домашен мед. Пијте 2-3 чаши чај на ден.

meblo trejd cesmi1
Златна камера 300 за кинематограферите Џевахир Шахин и Куршат Уресин за филмот „За сувите треви“
Откривањето на непознатото се движечката сила на овогодинешната програма на ИФФК „Браќа …
Фотогалерија од црвениот тепих на затворањето на 44. ИФФК „Браќа Манаки“ во Битола
Вечерва заврши 44. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. …
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

Академијата за боречки вештини „ЗА НЕД ДО“ го прослави 40-от роденден

Кунг Фу Клубот кој гордо го носи името на сопствениот град „Битола”…