magdalena naslovna
2

Пишува: Магдалена Аневска,
директор за маркетинг во
Нова Солутионс Битола

Неминовно, иднината што доаѓа е дигитална… А нема некој што не сака да дознае како да го користи ChatGPT. Веројатно ова се нештата за кои повеќето сакате да знаете.

Како да користите ChatGPT?

Дали ChatGPT е бесплатен за користење?

Што можете да го прашате ChatGPT?

Можни грешки на ChatGPT?

Дали треба да го симнете (download) ChatGPT?

ChatGPT продолжи да го заслепува интернетот со содржината генерирана од вештачка интелигенција, преобразувајќи се од нов четбот во парче технологија што ја движи следната ера на технолошки иновации. Сепак, сè уште не се сите современи до толку и се прашуваат за што е целата гужва?

Направен е од OpenAI, добро познат по тоа што го разви генераторот на текст во слика DALL-E и моментално е достапен за секој да го проба бесплатно. Еве што е ChatGPT, како да го користите и како може да ја промени иднината на интернетот.

chat gpt slika 1
Како да користите ChatGPT

Прво, одете на chat.openai.com. Ако ви е прв пат, ќе треба да се логирате со бесплатен акаунт на OpenAI пред да започнете. Имате можност да изберете лесно најавување со налог на Google или Microsoft или само да ја внесете вашата адреса за е-пошта. Следно ќе биде побарано да внесете телефонски број. Сепак, имајте на ум дека не можете да користите виртуелен телефонски број (VoIP) за да се регистрирате за OpenAI. Потоа ќе добиете број за потврда, кој ќе го внесете на страницата за регистрација за да го завршите поставувањето.

Откако ќе видите некои правила за ChatGPT, вклучително и потенцијални грешки во податоците, како OpenAI собира податоци и како корисниците можат да испраќаат повратни информации, ќе знаете дека успешно сте се регистрирале – влезете!

Користењето на самиот ChatGPTchatbot е прилично едноставно, бидејќи сè што треба да направите е да напишете текст и да ги добивате информациите.

Веб-страницата ChatGPT е едноставна и вклучува област за пополнување на резултатите и поле за текст на дното на страницата за корисниците да пишуваат прашања. Почнавме со прашања, сепак, OpenAI препорачува внесување изјава за најдобар можен резултат.

chatgpt slika 2

На пример, внесувањето „објаснете како е направен Сончевиот систем“ ќе даде подетален резултат со повеќе параграфи отколку „како е направен Сончевиот систем“, иако и двете прашања ќе дадат прилично детални резултати. Направете чекор понатаму, давајќи му на ChatGPT повеќе насоки за стилот или тонот, велејќи „објаснете како е создаден Сончевиот систем,  како учител во средно училиште“.

Исто така, имате можност за поконкретни барања за внесување есеј со одреден број на пасуси или страница на Википедија. Добивме исклучително детален резултат со барањето „напишете есеј од четири параграфи објаснувајќи го Франкенштајн на Мери Шели“. И запомнете, ChatGPT е одличен во правењето измени на претходните одговори, така што секогаш можете да побарате повеќе детали, да преработите нешто или да поставувате дополнителни прашања.

Ако има доволно достапни информации, генераторот ќе ги исполни командите со точни детали. Во спротивно, постои потенцијал ChatGPT да започне да ги пополнува празнините со неточни податоци. OpenAI забележува дека овие случаи се ретки, но сигурно се случуваат. Брендот, исто така, забележува дека ChatGPT во моментов има „ограничено познавање за светските настани по 2021 година“.

И покрај тоа, имате опција континуирано да внесувате прашања додека не го затворите прелистувачот или не ја ресетирате нишката за да ги избришете вашите претходни барања. Исто така, имате опција да користите ChatGPT во темни или светли режими.

Дали ChatGPT е бесплатен за користење?
chatgpt slika 3

Да, основната верзија на ChatGPT е потполно бесплатна за користење. Се разбира, OpenAI не може бесплатно да продолжи да го работи. Во моментов се проценува дека OpenAI троши околу 3 милиони долари месечно за да продолжи да работи на ChatGPT, што е околу 100.000 долари дневно. Надвор од цената на самите сервери, неодамна се појавија некои фрапантни информации за тоа што друго е направено за да се обучи јазичниот модел против производство на навредлива содржина.

OpenAI неодамна објави и нова платена, премиум верзија на својот chatbot, наречена ChatGPT Plus. Сè уште не е достапно, но моментално може да се придружите само на списокот на чекање, а евентуалната цена ќе биде 20 долари месечно. ChatGPT Plus ќе обезбеди пристап дури и за време на шпицот, побрзи одговори и прв пристап до новите функции како GPT-4.

Надвор од самата апликација ChatGPT, многу апликации објавија партнерства со OpenAI користејќи го ChatGPT API. Тука спаѓаат Snapchat, како и обемната интеграција во пакетот апликации на Microsoft 365. Има дури и начин да го замените Siri со ChatGPT на вашиот iPhone.

Само запомнете – ChatGPT моментално нема достапна мобилна апликација. Многу од апликациите што ќе ги најдете во продавниците за апликации се измами, вклучувајќи ги и оние што ќе ги најдете во резултатите од „Пребарување на Google“.

Што можете да прашате ChatGPT?

Па, тоа е забавниот дел. Од неговото лансирање, луѓето експериментираат за да откријат сè што може и не може да направи четботот – а некои од резултатите беа воодушевувачки.

Сепак, потребно е одредено експериментирање за учење на видовите потсетници и надополнети на кои ChatGPT добро реагира. Слично како што научивме да ги добиваме информациите што ги сакаме од традиционалните пребарувачи, може да потрае некое време за да ги добиеме најдобрите резултати од ChatGPT. Ако сакате да започнете, имаме преглед на најдобрите совети за ChatGPT.

Навистина сè зависи од тоа што сакате од него. За да започнете, обидете се да го користите за да напишете објава на блог со шаблон, на пример, или дури и блокови од код ако сте програмер.

Моите колеги експериментираа и со ChatGPT, обидувајќи се да видат дали може да се справи со празнично купување или дури и правилно да ја интерпретира астрологијата. Во двата случаи, најдовме ограничувања за тоа што може да направи, а сепак бевме темелно импресионирани од резултатите.

Но, забавното е да го испробате сами. Без разлика дали мислите дека ChatGPT е неверојатна технологија или ќе доведе до уништување на интернетот каков што го знаеме, вреди да се обидете сами за да видите за што е тој способен.

Сепак, не можете да прашате било што. OpenAI има заштитни мерки за „да се изгради безбедна и корисна вештачка општа интелигенција“. Тоа значи дека сите прашања кои асоцираат на омраза, сексистички, расистички или дискриминаторски на кој било начин се генерално забранети.

Можни грешки на ChatGPT?

Многу луѓе кои се обидуваат да користат ChatGPT неодамна добиваат известување „над капацитет“ кога се обидуваат да пристапат на страницата. Веројатно е зад потегот да се обиде да користи неофицијални платени апликации, кои веќе ги преплавија продавниците за апликации и измамија илјадници да платат за бесплатна услуга.

Поради тоа колку чини ChatGPT да се работи, се чини дека OpenAI го ограничува пристапот кога неговите сервери се „над капацитет“. Може да потрае и неколку часа да се чека, но ако сте трпеливи, на крајот ќе поминете. Од сите проблеми со кои се соочува ChatGPT во моментов, ова беше најголемата пречка за спречување на луѓето повеќе да го користат. Побарувачката е толку голема што ChatGPT беше исклучен неколку часа поради одржување неколку пати во текот на изминатите неколку месеци, иако неодамна се отвори повеќе дури и во време на шпиц.

Дали треба да го симнете ChatGPT?
chatgpt slika 4

ChatGPT е достапен преку веб-страница, така што не е потребно преземање. OpenAI допрва треба да објави официјална апликација, и покрај фактот што продавниците за апликации се полни со лажни верзии. Овие треба да се инсталираат и користат со претпазливост, бидејќи не се официјални апликации ChatGPT.

Сепак, постојат неколку начини да се инсталира ChatGPT. Прво, можете да отидете на веб-страницата ChatGPT и да ја зачувате како апликација за Windows преку Edge. Одете на страницата, кликнете на менито и погледнете ги Апликациите. Изберете – Инсталирај ја оваа страница како апликација за да се вчита ChatGPT од вашата работна површина.

Други алатки како MacGPT исто така дозволуваат кратенки за пристап до услугата на прелистувачот од вашата работна површина. Неодамна, OpenAI го направи ChatGPT API достапен за секого и видовме пораст на алатки кои ја користат технологијата, како што е четботот на Discord Clyde.

Може ли ChatGPT да се користи за пишување есеи?

Употребата на ChatGPT е полна со контроверзии, при што многу посматрачи размислуваат како моќта на вештачката интелигенција ќе промени сè, од пребарувачите до пишувањето романи.

Пишувањето есеи за студенти е еден од најочигледните примери за тоа каде ChatGPT може да стане проблем. ChatGPT можеби нема да ја напише оваа статија толку добро, но факт е дека е особено лесен за користење и за пишување есеи. Некои генеративни алатки за вештачка интелигенција, како што е Caktus AI, се направени специјално за оваа намена.

Наставниците, училишните администратори и програмерите веќе наоѓаат различни начини околу ова и ја забрануваат употребата на ChatGPT во училиштата. Други се пооптимисти за тоа како ChatGPT може да се користи за настава, но плагијатот несомнено ќе продолжи да биде проблем во однос на образованието во иднина.

Постојат некои идеи за тоа како ChatGPT би можел да стави „воден жиг“ на својот текст и да го реши овој проблем со плагијат, но засега, откривањето на ChatGPT е сè уште неверојатно тешко да се направи.

ChatGPT неодамна лансираше нова верзија на сопствената алатка за откривање на плагијати, со надеж дека ќе ги ублажи некои од критиките околу тоа како луѓето ја користат приликата да генерираат текст. Користи нова функција наречена „АИ текстуален класификатор“, која работи на начин познат на другите софтвери за плагијати. Според OpenAI, сепак, алатката е сè уште во тек и е „несовршена“.

Постојат и други алатки како GPTZero кои тврдат дека помагаат да се открие плагијатот на ChatGPT. Иако тие функционираат, некои дополнителни уредувања на одговорите со вештачка интелигенција сè уште може да ги попречат овие алатки.

Контроверзии за ChatGPT

Иако ChatGPT е многу корисна алатка, таа не е без проблеми. Се појавија повеќе контроверзии за луѓето кои користат ChatGPT да се справат со задачи со кои веројатно треба да се справи вистинска личност.

Дали ChatGPT ќе го замени Google?

Google со децении се обидуваше да го направи тоа што сега ChatGPT може, а четботот, наводно, постави „црвена шифра“ во Google. Како одговор, компанијата објави дека полека ќе го промовира својот ривал Google Bard AI, кој со текот на времето ќе биде интегриран во пребарувањето. Очекуваме повеќе од овие ChatGPT алтернативи да се појават во наредните месеци, како што веќе видовме со услугите како Jasper AI.

Сепак, Bard сè уште не е достапен. Google го тестира токму сега, но првичните одговори не се позитивни. Всушност, првото јавно демо на Bard  покажа неточен одговор кој беше отфрлен од првиот резултат од пребарувањето, сугерирајќи дека ChatGPT и неговите деривати нема да ги заменат традиционалните пребарувачи наскоро.

Каква врска има ChatGPT со Microsoft Bing Chat?
chatgpt slika 5

Во раните денови од неговото објавување, Bing Chat беше способен за некои неприкосновени одговори, но Microsoft побрза да ги скроти работите малку. Неодамна беше објавено дека Bing Chat го користи најновиот јазичен модел GPT-4, што значи дека е помоќен и попрецизен од ChatGPT. Новиот режим на Edge Copilot, исто така, обезбедува попријатен начин за почеток, нудејќи предложени потсетници, врски за да дознаете повеќе и начини за прилагодување на видовите одговори што ви ги дава.

Која е иднината на ChatGPT?

Нема сомнение дека технолошкиот свет е опседнат со ChatGPT во моментов и тој нема да успори наскоро. ChatGPT-4, следната итерација на моделот, официјално е лансирана, иако моментално е достапна само за ChatGPT Plus. Сепак, знаеме дека Bing Chat е барем делумно изграден на јазичниот модел GPT-4, дури и ако одредени елементи како визуелниот влез не беа достапни.

Но, поголемиот развој ќе биде како ChatGPT ќе продолжи да се интегрира во други апликации. Мајкрософт наводно направил инвестиција од повеќе милијарди долари во ChatGPT, која веќе почнува да се исплати. Првата интеграција беше во Teams Premium, при што некои од функциите на OpenAI се прикажуваа за автоматизирање на задачите и обезбедување записници. Најзначајно, Microsoft го откри 365 Copilot, кој ги интегрира барањата за природниот јазик ChatGPT директно во апликациите на Office како Word, PowerPoint, Outlook и многу повеќе.

Ако мислите дека вештачката интелигенција е голема работа сега, само почекајте додека не се вгради во најчестите апликации што се користат за работа и училиште.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Семејството ја испиша од факултет, таа се врати и заврши со 9,80 просек – Сонита Фејзовска од Битола руши табуа за жената Ромка

Никогаш не се откажувајте од својот сон иако не ви дозволуваат да…

Џуџестиот раст не е недостаток и проблем за да работиш или учиш некоја професија – интервју со 15-годишниот Никола Попчановски од Битола

15-годишниот Никола Попчановски од Битола е момчето со џуџест раст кое не…

Животниот сон му стана реалност – интервју со битолчанецот Филип Тодоровски, пилот-капетан во Wizz Air

Битола можеби нема аеродром (патнички), но има КАПЕТАН. Кога нареден пат ќе…

Патот до успехот на битолчанецот Антонио Гурабиевски – од физиотерапевт во Романија и Македонија до сопствен бизнис во Америка

Антонио Гурабиевски е 26-годишен битолчанец, кој студенските денови ги помина во Романија…