figs 1608417 1280

Смоквите се плод на дрвото фикус, кое е дел од семејството на црница (Moraceae). Имаат уникатен, сладок вкус, мека текстура и се полни со малку крцкави, јастиви семиња. Свежите смокви се нежни и лесно расипливи, па често се сушат за да се зачуваат.

Постојат неколку видови смокви, а сите се разликуваат по боја и текстура. Нивната природна сладост значи дека пред времето на рафинираните шеќери често се користеле како засладувач, пишува bbcgoodfood.com.

Порција суви смокви од 30 g обезбедува: протеини, масти, јаглени хидрати, влакна, калиум, калциум, магнезиум и железо. Свежите смокви содржат и каротин.

fig 412933 640
5 причини зошто да јадете смокви
  1. Здраво варење

Ако некогаш сте имале проблем со варењето, некој веројатно ви ги препорачал смоквите како одличен начин за „придвижување“ на цревата. Смоквите често се препорачуваат бидејќи делуваат како природен лаксатив поради високата содржина на влакна. Влакната што тие ги обезбедуваат, исто така, имаат пребиотични својства, ги хранат цревните бактерии и промовираат здрава животна средина во цревата што, како резултат на тоа, го подобрува варењето.

  1. Богати се со антиоксиданси

Смоквите, особено зрелите, се богати со заштитни растителни соединенија наречени полифеноли. Овие соединенија имаат заштитни антиоксидантни својства, што значи дека помагаат да се спречи кислородот да реагира со други хемикалии и да предизвика оштетување на клетките и ткивата, така што тие се клучни за управување со оксидацијата.

  1. Го регулира крвниот притисок

Многумина од нас конзумираат премногу натриум (сол), кој се наоѓа во преработената храна. Високиот внес на натриум може да доведе до недостаток на калиум, а оваа нерамнотежа може да доведе до висок крвен притисок (хипертензија). Исхраната богата со овошје и зеленчук, вклучително и свежи смокви, природно го зголемува нивото на калиум и затоа помага да се контролира крвниот притисок.

fig 3073 1280
  1. Влијае на здравјето на коските

Смоквите се добар извор на минерали погодни за коските, вклучувајќи калциум, магнезиум и фосфор. Смоквите се особено богати со калциум, а некои студии сугерираат дека содржат 3,2 пати повеќе калциум од другите овошја.

Тие се и добар извор на калиум, кој го контролира излачувањето на калциум во урината, предизвикано од исхраната богата со сол. Ова за возврат помага да се одржи калциумот во коските и како резултат може да го намали ризикот од остеопороза.

  1. Може да го подобри квалитетот на исхраната и да помогне во контролата на тежината

Природно богати со диетални влакна и преполни со витамини и минерали, смоквите можат да бидат корисна храна за подобрување на нутриционистичката разновидност на вашата исхрана и за возврат да помогне во управувањето со тежината. Храната богата со влакна обезбедува чувство на ситост и може да го намали гладот ​​и желбата, додека клучните хранливи материи го контролираат и нивото на шеќер во крвта.

fig 56406 640
Дали смоквите се безбедни за сите?

Ако сте алергични на полен од бреза, може да почувствувате реакција на одредени овошја, вклучително и смокви. Смоквите содржат и природен латекс, на кој некои луѓе се алергични.

Доколку ве советувале да следите диета со малку оксалати, треба да знаете дека смоквите содржат високо ниво на оксалат. Богати се и со витамин К, па доколку ви се препишани средства за разредување на крвта, треба да се консултирате со вашиот лекар.

Уживајте во умерени количини бидејќи големи количини може да имаат лаксативно дејство.

Ако земате препишани лекови, секогаш проверувајте кај вашиот општ лекар или нутриционист пред да направите какви било промени во вашата исхрана.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Академијата за боречки вештини „ЗА НЕД ДО“ го прослави 40-от роденден

Кунг Фу Клубот кој гордо го носи името на сопствениот град „Битола”…

Смела и гламурозна креација на Александар Ортак за матурски фустан

Матурската прослава е крајната точка на едно прекрасно животно поглавје исполнето со…