Баба Доста е вистинска инспирација: Кога јас можам да трчам на 77 години, можете и вие

77-годишната Доста Лазаревска минатата година истрча 5 километри на првата женска ноќна…

Шеф Александра: Жени, ајде заедно да застанеме на стартот на Биди Своја

34-годишната Александра од Битола е една од инспиративните приказни кои ќе го…

„Македонската народна музика е најубава на цел свет“ – портрет на младиот гајдаџија Огнен Радуловиќ

Огнен Радуловиќ има 13 години, учи во седмо одделение во ООУ „Крсте…

Уникатни креации и накит од мерино волна – интервју со Ивана Стојановска Милеска, сопственичка на брендот Woolloow

Ивана Стојановска Милеска е сопственичка на Woolloow, бренд кој максимално ја истакнува…

Идните средношколци на Гимназијата „Јосип Броз – Тито“  треба да знаат дека ќе учат во најдоброто училиште во Битола – интервју со Мартин Кочишки

Мартин Кочишки е претседател на Младинскиот актив и  ученик во четврта година…

Интервју со Стефан Јузмески, стујард во „Emirates airlines“ – следете ги вашите соништа бидејќи ќе ви се исполнат

Стефан Јузмески од Охрид своето кариерно искуство како стујард во една од…

Како е да се живее и работи во Дубаи – одблиску со Маја Мискарова

Животниот пат во 2011 година ја насочи Маја Мискарова да се пресели…

На малата Зарина би ѝ кажала да не престане да сонува – интервју со Зарина Првасевда, македонскиот славеј

Зарина Првасевда е млада пејачка која во Македонија е позната по епитетот…

Во Астрологијата не се верува, туку се чувствува – интервју со астрологот Натали Јованоска

Натали Јованоска е 33-годишна битолчанка, која својот кариерен пат одлучи да ѝ…

„ИЛИ СМЕ ИЛИ НЕ СМЕ“ – Женски портрети низ објективот на Софија Мачковска

„Не постои жена која е слаба, секоја една жена или девојка, направила,…