По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред бранителот на титулата. ТФТ го изненади МЗТ Скопје Аеродром, но обидот да победи во Битола, на „црнo-белите“ не им успеа. На лидерот на табелата му требаше една силна, во овој случај, трета четвртина да потврди дека во овој момент има поквалитетна екипа од скопската, а го презентираше тоа и без помош на некои важни играчи.

кк пелистер
ФОто: КФСМ

Многу работи беа решени во третата четвртина. Десет минути во кои Пелистер го потврди својот квалитет на теренот. Уште еднаш, Игор Кесар го водеше тимот кон нов успех. Во тие три дела од играта веќе имаше комплетирано 24 реализации одлично следен од Стајиќ, кои во целост ги користеја сите слабости, и тоа како видливи во играта на „црно-белите“ кои во Битола не личеа на екипа која пред некоја вечер го победи токму дирекниот конкурент на Пелистер во трката за првото место – МЗТ Скопје Аеродром.

kfsm.mk

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

Фудбалот е и женска пасија – интервју со битолчанката Ангела Домазетовска, ФИФА судија

Битолчанката Ангела Домазетовска уште нод 10 годишна возраст започнала да се занимава…

Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…

Четвртото издание на „Трчај бе“ низ објективот на Саше Богоевски

Со учество на 1400 атлетичари од 12 земји од светот, денес во…