meril 1

Актерката Мерил Стрип многу критичари ја сметаат за една од најдобрите. Беше номинирана 21 пат за Оскар, освои 3, а освен што е одличен уметник, цитатите на Мерил Стрип се инспирација за многу жени.

Нејзините мисли и цитати служат како мотивација за жените ширум светот да ги остварат своите соништа и да ги направат свесни дека покрај материјалните работи, поважно е она што е внатре – нашето моќно и неверојатно внатрешно јас.

Мерил Стрип во една од своите изјави истакна како да го пронајдете својот среќен пат во животот:

meblo trejd za gradina косацки

„Мислам дека ќе го најдеш својот пат… На крајот, тоа е она што ти е добро. Не она што ти го кажала мајка ти. Не она што ти кажала некоја актерка.

Важно е никогаш да не го игнорирате тој моќен внатрешен глас кој ви кажува – во која насока треба да одите. Не дозволувајте да бидете замолчени од критиките и ставовите на околината, не дозволувајте другите да ви го обликуваат животот и вашите стравови да ве блокираат. Живејте слободно во согласност со вашето битие, вашата интуиција – пред вас ќе се отворат некои нови врати на животот. И ќе знаете дека е тоа – тоа“.

  jk hurgada
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

  Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

  За лицемерното смирение…

  Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

  Академијата за боречки вештини „ЗА НЕД ДО“ го прослави 40-от роденден

  Кунг Фу Клубот кој гордо го носи името на сопствениот град „Битола”…

  „Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

  Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…