beach 1867271 1280

Кога ќе одберете да одите на море за вашиот годишен одмор, не брзајте по лежалките покрај базенот, туку брзајте на плажа и обидете се да го искористите овој дар на природата колку што е можно повеќе. Морската вода содржи 104 елементи и минерали. Врз основа на истражувањата, докажано е дека има состав најблизок до човечката крв и идентична PH вредност.

Меѓу другото, морето содржи и траги од ретки елементи кои му се потребни на нашето тело, но ние не ги внесуваме во нашиот организам со секојдневната исхрана.

Морската вода ги содржи речиси сите елементи од природата како натриум, магнезиум, калциум, калиум, силициум, па дури и сребро и злато. Еден литар морска вода содржи во просек 35 грама разни растворени соли.

Еден од најважните елементи во морето е јодот, кој е неопходен за човечкото тело да ги произведува двата важни тироидни хормони.

Во 1769 година популарниот британски доктор Ричард Расел ја објавил својата докторска дисертација на тема користење на морската вода во лекувањето на разни болести како што се скорбут, жолтица или лепра. Тој препорачал да се пие морска вода и да се плива во неа.

Морската вода ја чисти кожата

Минералните соли во комбинација со сонцето ја регенерираат кожата. Некои кожни проблеми како лупус, акни, чиреви или псоријаза се некои од болестите кои можат да се излечат со морска вода. Пливањето во море ја лечи и егземата која се јавува како последица на нарушувања на имунолошкиот систем. Пливањето во море е добро и за вежбање на лицата со напредна егзема бидејќи често имаат проблем со вежбањето во базени. Некои пациенти со егзема сметаат дека морската вода е релаксирачка, додека на други им е непријатно. Постојат докази дека морската вода добро влијае на егземата бидејќи апсорпцијата на магнезиум е многу добра за кожата.

Морската вода го зајакнува имунолошкиот систем

Бројот на црвените крвни зрнца се зголемува од 5 на 20 отсто по капење во морето. Бројот на бели крвни зрнца се зголемува уште повеќе. Морската вода е одличен лек за луѓе со слаб имунолошки систем, анемија и висок шеќер во крвта.

Морската вода го забавува развојот на ревматизам

Морската вода во комбинација со вежбање е одличен лек за болки во коските и мускулите, артритис, циркулација и постоперативни проблеми.

2
Морската вода ја ублажува алергијата на полен и ги лекува синусите

Луѓето кои страдаат од алергии често користат препарати со морска вода против воспаление и инфекција на синусите. Пливањето во морето и вдишувањето морска вода ги намалуваат симптомите на алергија и проблемите со синусите, како и другите проблеми со дишењето.

Морската вода ја намалува и отстранува анксиозноста

Бидејќи содржи магнезиум, морската вода ќе ве смири. На луѓето кои водат стресен живот им се препорачува да пливаат во море, не само поради релаксирачката атмосфера на плажата, туку и поради тоа што морската вода има релаксирачки ефект врз телото.

drink 84533 1280
Морската вода помага во заздравувањето на лузните

Бидејќи е богата со минерални соли, морската вода е антисептик и помага во заздравувањето на лузните.

Морската вода го подобрува дишењето

Луѓето кои страдаат од астма и страдаат од силна кашлица или имаат други проблеми со дишењето, дефинитивно треба да поминат извесно време на море, да дишат во морскиот воздух и да пливаат во море. Морската вода помага да се елиминираат токсините и другите елементи кои ги напаѓаат белите дробови.

Морската вода ја спречува несоницата и ги намалува симптомите на депресија

Бидејќи помага во нормализирање на крвниот притисок и ја намалува нервозата, денот поминат на плажа ќе ви помогне да спиете подобро и да се чувствувате подобро.

adult 1807500 1280
Терапија со ладна вода

Пливањето во студеното море ги активира температурните рецептори лоцирани под кожата, кои ослободуваат хормони како ендорфин, адреналин и кортизол. Тие имаат терапевтски ефекти врз скелетните проблеми како што е фибромијалгија, болест на хронична болка низ телото.

3

Честото пливање во ладна вода може да доведе до подобрување на парасимпатичниот нервен систем, кој им помага на органите подобро да функционираат. Ова се должи на ослободувањето на допамин и серотонин.

Во зависност од температурата, пливањето во ладни води ќе согорува повеќе калории додека ја одржува константната телесна температура, а честото пливање во студено море ќе го подобри вашиот имунитет.

Голем меѓународен натпревар во спортски танц во Битола
Голем меѓународен натпревар во спортски танц и 12 дисциплини кои на натпреварувачите …
Задушница – спомен за покојните
Задушниците се посебни денови одредени од црквата за спомен на покојните. Тоа …
jk travel pobaraj ponuda

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…