Технологијата денес е подостапна за децата од кога било досега. Нема дом без лаптоп, мобилен телефон, телевизија и други екрани. Колку е штетно за здравјето на децата?

Некои студии покажаа дека повременото гледање телевизија нема штетно влијание врз здравјето на децата, меѓутоа, неодамнешните студии покажаа дека е важно кога детето гледа телевизија. Екраните имаат големо влијание врз квалитетот на сонот, особено кога се гледаат пред спиење.

Истражувањата покажуваат дека гледањето телевизија или користењето мобилен телефон може да резултира со лош сон, чувство на замор во текот на денот кај децата на возраст од 6 до 19 години, пренесува Motherly.

boy g90116b548 1280
Времето поминато пред екраните дефинитивно треба да биде ограничено

Сите истражувања потврдуваат дека времето поминато пред екранот има негативни последици – екраните од секаков вид лошо влијаат на квалитетот на сонот, децата почесто се будат среде ноќ. Кара Гудвин, психолог, авторка за деца и мајка на три деца, целосно ги разбира предизвиците со кои се соочуваат родителите кога станува збор за ограничување на времето на екранот.

„Често родителите му дозволуваат на детето да го користи екранот за да го држи детето окупирано и смирено додека тие завршуваат други задачи. Постарите деца обично го користат компјутерот или мобилниот телефон навечер за домашна работа, а тоа е нешто што не можат да го избегнат. Разбирам дека на родителите им е тешко и дека понекогаш го користат екранот како прва помош, но треба да знаат колку тоа навистина е штетно за нивните деца“.

„Најопасно е да гледате во екран пред да заспиете. Докажано е дека е најштетен за малите деца. Како резултат на тоа, имаат сериозни проблеми со заспивањето и неквалитетниот сон, често се преоптоварени, што резултира со лошо расположение и намалена концентрација на училиште“, вели Гудвин.

mobile gad1d0d8dd 640
Сината светлина особено го нарушува режимот на спиење кај помалите деца

Постојат голем број начини на кои екраните влијаат на сонот на децата. Еден од нив е таканаречената сина светлина од уредот, која го зголемува производството на мелатонин, хормон кој телото го произведува за да остане буден што подолго. „Сината светлина ни помага полесно да го поднесеме заморот и да не спиеме, што ни е одлично во текот на денот, но предизвикува проблеми кога ќе дојде ноќта“, објасни психологот.

Исто така, ниту еден родител не може целосно да контролира што точно гледа нивното дете на екранот, а уште помалку како се чувствува во тоа време. Она што детето го гледа може да биде возбудливо или страшно, во зависност од возраста. Можеби размислува за тоа долго откако ќе го исклучи екранот, што го држи буден или дури предизвикува кошмари што го будат.

Покрај проблемите со спиењето, екраните постепено може да доведат до сè помала физичка активност на детето или да го заменат тоа време со време кое би можело да се потроши на некои поздрави навики.

„Зависноста од екранот од секаков вид може да има ефект на намалување на активностите за кои знаеме дека го подобруваат квалитетот на спиењето, како што се рутините пред спиење, физичката активност или времето поминато надвор.

На децата не им треба стимулација пред спиење, туку нешто што на најдобар начин ќе ги смири и заспие. Наместо екран пред спиење, се препорачува детето да се занимава со други релаксирачки активности како читање, капење или некои креативни игри. Секое дете се релаксира на свој начин, па на вас како родител останува да го пронајдете начинот кој најдобро функционира за вашето дете“, советува Гудвин.

meblo trejd alati2

  Предавање на теми од книгите на проф. д-р Зоран Крстевски во битолската библиотека
  Пред преполната сала во НУУБ „Св. Климент Охридски“- Битола, предавање одржа проф. …
  Марко Николиќ албумот првенец ќе го промовира и во Македонија
  Марко Николиќ по 20 години професионална музичка кариера во која неговото име …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

  Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

  За лицемерното смирение…

  Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

  Академијата за боречки вештини „ЗА НЕД ДО“ го прослави 40-от роденден

  Кунг Фу Клубот кој гордо го носи името на сопствениот град „Битола”…

  Смела и гламурозна креација на Александар Ортак за матурски фустан

  Матурската прослава е крајната точка на едно прекрасно животно поглавје исполнето со…