Вечерва се спушти завесата на 43.издание на ИФФК „Браќа Манаки“ во Битола. По препознатливиот црвен тепих на фестивалот, како на отворањето, така и на затворањето поминаа филмските работници, гостите, организаторите на фестивалот, љубителите на филмот.

manaki kraj 63

Беа доделени наградите на фестивалот. Златната „Камера 300“ ја доби Рубен Импенс, белгискиот кинематограф во италијанскиот игран филм „Осумте планини“. Сребрената „Камера 300“ ја доби италијанката Дарија Д’Антонио, додека бронзена „Камера 300“ му беше доделена на кинематографот Хидетоши Шиномија од Јапонија.

manaki kraj 76

Исто така беше доделена и специјалната „Камера 300“ на една од легендите во кинематографијата Џон Метисон, снимател на филмовите „Гладијатор“, „Икс-мен“, „Логан“ и и многу други

manaki kraj 82

„Апсолутно сум воодушевен што сум тука и затоа што ова е единственото место во светот каде што се чувствува нашата работа. Вие го направивте фестивалот „Браќа Манаки“ таков како што доликува. Успевате да не промовирате нас како кинематографи, но и самата филмска камера како нешто што заслужува голема важност, истакна кинематограферот Метисон.

manaki kraj 88

Се доделија и наградите и во документарна и студентска категорија.

Фото: Саше Богоевски

meblo trejd -dusek

  Доделени наградите за изложбата „Цртаме за мир“ во чест на Татјана Петрова
  Во НУ Завод музеј беше отворена изложбата „Цртаме за мир“ која е …
  Колку човек повеќе знае, толку и верата ќе му биде посилна – моќни цитати од писателот Владимир Костов
  Еден од најмаркантните писатели во македонската книжевност со битолско потекло – Владимир …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

  Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

  Одлична можност доколку го зборувате германскиот јазик! Компанијата „Симпател Телемаркетинг“ вработува во Битола!

  „Симпател Телемаркетинг“ е германска компанија која неодамна започна со работа во Битола,…

  ДЛС „Свети Кирил и Методиј“ со апел за спас на Малиот Битолски Монмартр

  Од Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј“ Битола денеска преку социјалните…

  „Големиот воин и неговата храбра ќерка“ – Биографија за Златко Неделковски напишана од неговата ќерка Дијана

  Во Офицерскиот дом беше промовирана биографијата за спортската легенда на Битола, кик…