Вечерва се спушти завесата на 43.издание на ИФФК „Браќа Манаки“ во Битола. По препознатливиот црвен тепих на фестивалот, како на отворањето, така и на затворањето поминаа филмските работници, гостите, организаторите на фестивалот, љубителите на филмот.

manaki kraj 63

Беа доделени наградите на фестивалот. Златната „Камера 300“ ја доби Рубен Импенс, белгискиот кинематограф во италијанскиот игран филм „Осумте планини“. Сребрената „Камера 300“ ја доби италијанката Дарија Д’Антонио, додека бронзена „Камера 300“ му беше доделена на кинематографот Хидетоши Шиномија од Јапонија.

manaki kraj 76

Исто така беше доделена и специјалната „Камера 300“ на една од легендите во кинематографијата Џон Метисон, снимател на филмовите „Гладијатор“, „Икс-мен“, „Логан“ и и многу други

manaki kraj 82

„Апсолутно сум воодушевен што сум тука и затоа што ова е единственото место во светот каде што се чувствува нашата работа. Вие го направивте фестивалот „Браќа Манаки“ таков како што доликува. Успевате да не промовирате нас како кинематографи, но и самата филмска камера како нешто што заслужува голема важност, истакна кинематограферот Метисон.

manaki kraj 88

Се доделија и наградите и во документарна и студентска категорија.

Фото: Саше Богоевски

meblo trejd -dusek

  Промовирана книгата „Креативни техники за работа со деца во инклузија“ од Тања Илиева и Александра Упале
  Во просториите на основното училиште. „Св. Кирил и Методиј “ – Битола …
  Нова превентивна кампања на СВР Битола – поблиску до граѓаните за побезбеден град
  СВР Битола на подрачјето на Битола започна со реализација на нова превентивна …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

  Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

  Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

  На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

  Првото бебе во Битола е женско – Христина за бериќетна 2023 година

  Христина е првото бебе кое се роди во битолската болница. Мајката Сара…

  Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

  На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…