Телото на Свети Спиридон поради чистотата и богоугодниот негов живот го победило природниот закон на трулежноста.

321654085 984123895896130 8879981478816050997 n

Моштите не само што се нетрулежни во текот на вековите , туку ја сочувале мекоста својствена за обичното човечко тело.

Нетлените мошти на Свети Спиридон имаат постојана температура од 36, 6 степени, исто така мy pacтат коса и нокти.

321577960 736921251298236 8366553519745941223 n

Она што најмногу изненадува е тоа што облеката што ја носи се менува на секои шест месеци, бидејќи е истрошена. Чуварот тврди дека имало моменти кога клучот едноставно не можел да ја отвори бравата. И тогаш свештениците знаат – дека нема светец во светилиштето, тој шета по островот.

321851766 446130077567810 6248717051730129399 n

Научници од целиот свет се обидоа да го испитаат феноменот на непропадливите мошти на Свети Спиридон, а црквата не им попречуваше.

322077599 645555684099926 2315630263491812999 n

Сепак, биофизичарите и биохемичарите, проучувајќи ги моштите на светителот, само ги кренаа рацете. Нема друго објаснување, освен чудо, за тоа што може да го види секој православен посетител на храмот во Крф.

Свети оче Спиридоне, голем чудотворче, моли се на Бога за нас!

321617667 849943852995983 3371745317344205653 n

ЕДНО ОД ЧУДАТА НА СВ.СПИРИДОН ТРИМИТУНТСКИ

За време на својот престој во Оптинскиот манастир, Николај Васиљевич Гогољ му раскажал на својот духовник отец Амвросиј за чудото на свети Спиридон, кое се случило пред неговите очи.

Тоа се случило за време на неговото поклонение на моштите на светиот угодник Божји Свети Спиридон Тримитунтски, чии мошти се наоѓаат на островот Крф.

Свети Спиридон бил пријател на светиот Николај Мирликијски Чудотворец. Во свое време обајцата светители ја одбранија чистотата на Православната вера во борбата со ереста на свештеникот Ариј на Првиот Вселенски Собор во 325 година. Моштите на свети Спиридон поседуваат единствени својства: не само што се нетрулежни во текот на вековите, туку ја сочувале и еластичноста и мекоста својствени на обичното, живо човечко тело.

Тој ден кога Гогољ дошол на поклонение на светителот кој се слави на 25 – ти декември по нов календар, со голема торжественост се правел опход со моштите околу градот.

Меѓу народот се наоѓал и еден англиски патник кој израснал на скептицизмот и рационализмот на протестантската култура.

Тој си дозволил себеси да даде примедба дека сигурно на грбот на светиот угодник Божји се направени резови и телото е внимателно балсамирано. Потоа сосема се приближил до моштите на светителот, т.е светителот пред очите на сите … полека се издигнал од кивотот и го свртел грбот токму кон тој „идеен“ наследник на апостолот Тома, кој бил наречен „неверен“, и проговорил:

„АЈДЕ ПРИЈАТЕЛЕ, ПОБАРАЈ ГИ СВОИТЕ РЕЗОВИ!“

Каков е натамошниот тек на животот на тој почитуван Британец, за жал не е познато.

Но, Гогољ пак, тоа чудо го потресло до дното на душата.

Кивотот со моштите на светителот сиот е накитн со дарови од оние на кои светителот им помогнал. Местото кадешто се наоѓа реликвијата е заклучено и чуварот го отвора само за православните поклоници, додека на римокатолиците им е дозволено само да го целиваат кивотот. Писателот го опишува изгледот на светителот – светиот Спиридон – „Господи, за мене тоа беше најголем потрес во животот. Преку стаклото сосема добро успеав да го распознаам лицето на светителот. Неговите црти се сосема препознатливи, одлично зачуваната коса и белоснежните заби. Кожата е малку набрчкана и потемнета, но ја зачувала формата.

ТЕЛОТО НА СВЕТИ СПИРИДОН ИМА ПОСТОЈАНА ТЕМПЕРАТУРА ОД 36,6 степени.

Нему му растат и нокти и коса. И што е најчудно – облеката која му е облечена се менува на секои шест месеци, затоа што ветвее како да не лежи во кивотот, туку постојано да оди. Чуварот на кивотот кажуваше дека, се случува клучот да не може да ја отвори бравата на кивотот. И тогаш свештениците знаат – светителот едноставно не е во кивотот, тој оди по островот.

Извор: Православие.мк

Читај бе КНИГА: Тајни чувани до гроб – Тами Хоуг
Тајни чувани до гроб – Тами ХоугМариса има минато полно со тајни …
Јована Василевска од ДЛС „Свети Кирил и Методиј” Битола со медал на детскиот ликовен конкурс во Питешти, Романија
Согласно објавените резултати од првото издание на новоформираниот детски ликовен конкурс со …
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…