muzika

Музиката е универзален јазик кој може да разбуди емоции и уникатни чувства. Понекогаш, дури и кога слушаме како некој пее на непознат јазик, сè уште можеме да почувствуваме што се обидува да пренесе, иако не знаеме што значат зборовите.

Она што го чувствуваме е дека тие изразуваат нешто радосно, тажно или драматично итн. Влијанието на музиката врз нашата душа е сеопфатно и фасцинантно.

Музиката е како чоколадо, на сите им се допаѓа. Така било секогаш. Откако почнаа да се создаваат различни култури, отсекогаш имало место за ритмички звуци кои директно комуницираат со нашите чувства. Во секое време и кај секоја цивилизација, оваа форма на изразување постоела во многу различни стилови.

„Секогаш кога сум исплашен, ја кревам главата и потпевнувам среќна мелодија, така што никој не може да се посомнева дека сум исплашен. И секој пат среќата што зрачи од мелодијата ме убедува дека нема причина да се плашам“.
-Роџерс и Хамерштајн-

Дури и без да го сфатиме тоа, често бараме музика за да ги искажеме чувствата што нè обземаат. Во музиката наоѓаме место каде овие емоции можат слободно да течат без да му наштетат на некого. Во други моменти, се дружиме за да слушаме музика, танцуваме на музиката. И понекогаш ја сакаме музиката затоа што бараме охрабрување во неа, или можеби ни помага во текот на учењето или работата. Но, како музиката навистина влијае врз нашите умови?

singer 84874 1280
Експериментирање со музика

Факултетот за психологија на Универзитетот BUAP во Мексико спроведе интересен експеримент предводен од професорот Роберто Валдерама Хернандез. Неговата цел била да открие како „тешката“ музика влијае на анксиозноста и депресијата. ,
Кога велиме „тешка“ музика, мислиме на музика со неправилен, брз, изразен ритам, кој се пушта многу гласно. Анкетата опфатила 137 испитаници. Меѓу нив имало 31 маж и 106 жени. Просечната возраст беше 20 години, а сите беа студенти по психологија.

Прво, имаа тест за мерење на нивната состојба на анксиозност. Потоа морале да слушаат фрагменти од музика околу 5 минути. Слушаа вкупно 47 минути.

Истражувачот забележал дека во текот на овие периоди на слушање учесниците станувале повозбудени. Тоа го изразиле со постојано менување на позициите и неправилни движења на рацете и нозете.

Валдерама заклучил дека овој тип на стимулативна музика го зголемува нивото на анксиозност. Објаснувањето за тоа е дека таквиот ритам интензивно го стимулира симпатичкиот нервен систем, што пак ја зголемува физичката и психолошката напнатост. Ако тоа не се ослободи преку движење како што се танцување или скокање, енергијата се акумулира и предизвикува симптоми на анксиозност.

live concert 388160 1280
Позитивното влијание на музиката

Тоа што музичките ноти создаваат енергија сам по себе не е проблем. Проблемот доаѓа кога оваа енергија не може да се ослободи преку некаква физичка активност. „Тешката“ или гласна музика е добра во ситуации кои бараат енергично или натпреварувачко однесување.

Од друга страна, музичките ноти имаат и способност да не опуштат. Тоа се постигнува со жанрови кои имаат поредовен, побавен ритам и со помал тон. Некои парчиња класична или инструментална музика, па дури и полесна музика, можат да ни помогнат да се опуштиме и да се чувствуваме посигурни во себе. Тие се користат дури и на места каде што се спроведува радиотерапија или агресивни медицински третмани.

Науката успеала да утврди дека музичките ритми стимулираат различни области на мозокот. Всушност, истражувањето на Универзитетот во Флорида покажува дека музичките ритми нудат повеќе активирање на мозокот од кој било друг познат стимул.

woman 2592247 1280

Ова се главните позитивни ефекти на музиката:

  •     Го подобрува учењето и меморијата.
  •     Ги регулира хормоните поврзани со стресот.
  •     Евоцира пријатни искуства и спомени.
  •     Тоа влијае на отчукувањата на срцето, крвниот притисок и пулсот.
  •     Ја модулира брзината на мозочните бранови.

Научниците исто така докажаа дека добрата музика го зајакнува имунолошкиот систем, што не прави поздрави. Има причина зошто кравите произведуваат повеќе млеко кога им свират сонати на Моцарт. И не е случајно што растенијата цветаат повеќе и подобро кога растат со музика во позадина.

Клучот е да пронајдете ритам кој може да ви помогне во секоја ситуација.

326270051 574524910788428 2055822843167145426 n
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

Академијата за боречки вештини „ЗА НЕД ДО“ го прослави 40-от роденден

Кунг Фу Клубот кој гордо го носи името на сопствениот град „Битола”…