Вашата околина е еден од најважните фактори за вашите хормони, како и на вашето целокупно здравје. За жал, околината е полна со синтетички хемикалии, како што се пестицидите и БПА (бисфенол А), кои можат да предизвикаат доста голема штета. Некои од овие токсини можат да ја имитираат улогата на естрогенот во вашето тело што може да доведе до голем број несакани компликации, од кои најтешките се неплодност и рак.

Едноставните промени што можете да ги направите во вашата исхрана и начин на живот може да ви помогнат да ги намалите токсините од околината и да постигнете оптимално здравје. Еве неколку едноставни начини на кои можете да ја детоксицирате околината.

 • Купувајте органска храна секогаш кога е можно. Кога не е, добро измијте ги и излупете ги овошјето и зеленчукот за да ги отстраните пестицидите.
salad ge19505fb6 640
 • Наместо да пржите, храната гответе ја на пареа или на скара.
 • Консумирајте пијалоци кои се пакувани во стаклени садови.
 • Инвестирајте во добар филтер за вода.
 • Ретко консумирајте алкохол.
 • Избегнувајте лекови секогаш кога е можно, освен ако тие не се единствената опција за лекување на некоја болест.
 • Користете природни детергенти за чистење на вашиот дом.
 • Намалете го внесот на црвено месо, мрсна храна и полномасни млечни производи.
 • Не загревајте храна во пластична амбалажа.
 • Намалете ја изложеноста на консумирање храна од пластични садови или складирање храна во нив.
 • Избегнувајте конзервирано овошје и зеленчук.
 • Користете природни дезодоранси кои не содржат алуминиум.
 • Намалете ја потрошувачката на парфем. Кога го нанесувате, претпочитајте да го нанесувате на вашата облека наместо на вашата кожа.
 • Изберете природни производи за нега на кожа секогаш кога е можно.
 • Избегнувајте солариуми и креми за самопотемнување.

  Фотогалерија од концертот на Битолскиот дувачки оркестар
  Синоќа пред преполната сала во Центарот за култура Битола , се одржа …
  Отворен новиот кабинет за психомоторна реедукација во ООУ „Ѓорѓи Сугарев“
  Денес беше отворен новиот кабинет за психомоторна реедукација во Центарот за поддршка …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Кармен Ексклузив заедно со своите пријатели и клиенти прослави 30 години успешно работење

  30 години „за влакно пред другите“. 30 години пример за многумина како…

  Академијата за боречки вештини „ЗА НЕД ДО“ го прослави 40-от роденден

  Кунг Фу Клубот кој гордо го носи името на сопствениот град „Битола”…

  Грција втора во светот според бројот на најчисти плажи – 581 плажа ја доби ознаката Сино знаме, Халкидики убедливо води

  Грчките плажи се меѓу најчистите во светот, а Халкидики и островот Родос…

  МЛАДИТЕ СЕ ИДНИНАТА – краток документарен филм

  Филмот зборува за младите и нивните размислувања – зошто би останале да…