man 888591 1280

Ако сакате да читате и собирате мудри мисли и инспиративни цитати, тогаш не треба да ги игнорирате тибетските поговорки кои зборуваат за различни аспекти од животот, за љубовта, човекот и добрината.

 • Не дозволувајте пофалбите да ве воодушеват, не дозволувајте да ве презираат, но добро знајте ги вашите доблести и силни страни. Ова се карактеристиките на исклучителен човек.
 • Навредливите зборови никогаш не треба да се користат дури и против непријателите… затоа што тие неизбежно ќе се вратат. Исто како што се враќа ехото.
 • Најдобрата врска е онаа во која меѓусебната љубов ги надминува потребите на едни со други.
 • Бидете љубезни секогаш кога е можно. Секогаш е можно.
 • Среќата не е нешто подготвено. Таа доаѓа од вашите сопствени постапки.
 • Тајната за долг и исполнет живот е: јадете половина помалку, пешачете двојно повеќе, смејте се трипати посилно и сакајте неизмерно.
 • Љубовта и големиот успех понекогаш вклучуваат големи ризици.
 • Зборовите се само меурчиња од вода, додека делата се прскање злато.
 • Живејте во радост и љубов, дури и меѓу оние полни со омраза.
 • Да се ​​победиш себеси е поголема победа отколку да поразиш илјадници луѓе во една битка.
 • Во нашата борба за слобода, вистината е единственото оружје што го поседуваме.
 • Кога сте задоволни едноставно да бидете тоа што сте и да не се споредувате со другите, сите ќе ве почитуваат.
 • Секое патување од илјада милји започнува со еден чекор.
 • Патот до среќата бара три тајни: решителност, труд и време.
Вознесение Христово Спасовден
Православната црква го празнува празникот Вознесение Господово, кај народот познат како Спасовден. …
Солза и смеа со ново комично видео – Машала
Солза и смеа со ново хумористично видео во нивниот препознатлив стил, во соработка …
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…