clock g75104ba1f 1280

Промените во температурата, воздушниот притисок, влажноста на воздухот и врнежите влијаат врз нас на многу начини, позитивно и негативно.

Кога станува збор за спиењето, сознанијата за влијанието на времето може да ви помогне да се подготвите и да го намалите заморот.

Во оваа смисла, зимата е многу важна сезона. Иако постудениот и сув воздух носи одредени придобивки, атмосферата и менувањето на сончевите циклуси можат да играат значајна улога во квалитетот на сонот. Пролетните, летните и есенските промени исто така влијаат на нас на поинаков начин.

Пократките денови можат да влијаат на биохемијата во вашиот организам!

Како што деновите стануваат се пократки и пократки во текот на есента и зимата, ние гледаме се помалку сонце. Ова е особено точно ако станувате пред изгрејсонце и не ја напуштате работата пред стемнување.

Витаминот Д е важен за производството на серотонин, а серотонинот е важен за бројни функции, вклучително и циклусите на спиење и будење. Нашиот главен извор на витамин Д е сончевата светлина, што значи дека не добиваме доволно од него кога нема сончева светлина. Истражувањата покажаа дека недостатокот на сончева светлина го зголемува чувството на депресија и замор и ја зголемува желбата за јагленихидрати, бидејќи нивото на серотонин е ниско.

Пониските нивоа на витамин Д се поврзани со поголема дневна поспаност, а промените во циклусот светло-темно влијаат на начинот на кој нашите тела ослободуваат мелатонин, што не прави уморни порано или подоцна од вообичаеното.

Ако работите во затворен простор, обидете се да излезете на сонце неколку минути за време на паузата (или наутро, ако е можно). Ако не можете редовно да излегувате надвор, тогаш работете во близина на прозорец. Во едно истражување, канцелариските работници кои седеле покрај прозорец биле изложени на повеќе бела светлина и подобро спиеле, во споредба со оние кои немале прозорец во близина.

Влијанието на зимата може да биде уште посериозно. Состојбата наречена сезонско афективно растројство (SAP) или рекурентна зимска депресија, се јавува кога депресивните симптоми стануваат клинички и покажуваат јасни флуктуации во есен/зима и пролет/лето периоди. Истражувањето го поврзува SAP со намалена ефикасност на спиењето и помалку длабок сон. SAP почесто се дијагностицира кај жени и во северните географски широчини и се третира со терапија со бела светлина и фармацевтски препарати.

trees ged7737fa7 640
meblo trejd mialnici
Поладниот воздух ви помага да спиете подобро!

Температурата игра важна улога во спиењето и деноноќниот ритам. Додека вашето тело се подготвува за поспаност и сон, вашата централна температура малку опаѓа и останува ниска, почнувајќи да расте неколку часа пред да се разбудите. (Основната температура, исто така, малку опаѓа за време на ручек, што исто така доведува до поспаност.)

Истражувањата покажуваат дека пониската температура на околината го промовира природниот процес на длабок сон. Идеалната собна температура за одмор е помеѓу 15,5 и 21,0 C, што до одреден степен зависи од личните преференци, облеката и постелнината. Пониските температури се подостапни во текот на зимските месеци благодарение на посвежиот надворешен воздух.

Овој ефект на ладење можете да го зголемите со топла бања еден до два часа пред спиење или со масажа неколку минути пред да одите на ладен кревет.

clock g75104ba1f 1280
Топол, влажен воздух го отежнува спиењето!

Додека спиењето е попријатно на пониски температури, летниот топол и влажен амбиентален воздух може да доведе до спротивното. Чувството на топлина и лепливост не е само физички непријатно, туку може да го спречи вашето тело да заспие во длабок сон и да ги добие добрите хормони кои се ослободуваат во подлабоките фази на одмор.

Покрај вклучувањето на клима-уредот, можете да ја разладите просторијата во текот на ноќта со вентилатор на плафон и отворање на прозорецот.

Исто така, не јадете непосредно пред спиење, бидејќи варењето малку ја зголемува температурата на вашето тело. Подобра циркулација на воздухот овозможува постелнина и пижами кои се лесни и направени од природни влакна.

Кога времето е топло и температурите се зголемуваат, можеби нема да можете да спиете мирно, што, верувале или не, води до подобро памтење на соништата.

Според американската Национална фондација за спиење, луѓето сонуваат во просек четири до шест пати во текот на ноќта, но забораваат 95-99% од она што го сонувале. Топлото време може да ни олесни да се потсетиме за што сонувавме – па дури, пред сè, влијае на она за што сонуваме. Колку е полесен вашиот сон, толку почесто ќе се будите по секоја РЕМ фаза (фаза во која сонуваме). Ова ви овозможува да ги запомните вашите соништа, за разлика од кога спиете цела ноќ и немате шанса да се сетите на нив. Во оваа смисла, топлото време може да ви го отежне добриот сон – особено ако ја немате најдобрата климатизација во вашиот стан – но во исто време, ова може да биде и добра работа ако сте решен да ги дешифрирате вашите соништа.

348350276 257464363439219 3759835367371331199 n
Вознесение Христово Спасовден
Православната црква го празнува празникот Вознесение Господово, кај народот познат како Спасовден. …
Солза и смеа со ново комично видео – Машала
Солза и смеа со ново хумористично видео во нивниот препознатлив стил, во соработка …
jk kipar carter

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…