woman gcc8e31a76 640

Способноста да бараме прошка, да се извиниме и да преземеме одговорност за нашите грешки и вина е важна за добра комуникација и квалитетни односи. Но, има работи за кои никогаш не треба да се извинувате, да се правдате или да барате изговори.

 • За ризикот ако одлучите да тргнете по друг пат од она што ви го кажуваат другите.
 • За одлуката да се дистанцирате од луѓето кои ве третираат лошо или негативно влијаат врз вас.
 • За љубовта кон себеси.
 • Дека не сте внимателни кон оние кои се сеќаваат на вас само кога им требате.
 • Да го правите она што ве прави среќни, што и да е тоа, дури и ако другите мислат дека не е за вас.
 • Колку сте едноставни во свет кој сака да ги комплицира работите.
 • Дека сте мирни во свет на стрес, хаос и грижи и дека не паничите како другите.
 • Затоа што вие (внимателно и со љубов) ја кажувате вистината, иако тоа повредува нечие его или луѓето може да бидат навредени од вашата искреност.
 • За грешки од кои сте научиле нешто и не би ги повториле.
 • Да се ​​забавувате и да уживате, иако сите околу вас се сериозни, затоа што не сакате да пропуштите ниту еден момент од славењето на животот.
 • За отворено срце, иако ризикувате да бидете повредени од другите.
 • Затоа што го третирате вашето тело како вредно, иако другите го третираат нивното како безвредно.
 • Затоа што не се откажувате од вашите соништа, дури и кога другите ви велат дека тоа нема смисла.
 • Затоа што направивте промена. Никогаш не се извинувајте за нов начин на размислување, однесување или промена на вашиот став.
 • Животот е силна река и само промената овозможува напредок.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

Академијата за боречки вештини „ЗА НЕД ДО“ го прослави 40-от роденден

Кунг Фу Клубот кој гордо го носи името на сопствениот град „Битола”…