Еве неколку домашни трикови како да добиете блескава кожа во текот на летото.

 1. Кафе и лимон

Лимонот содржи витамин Ц кој е ефикасна состојка за осветлување на кожата. Размислете да вклучите витамин Ц во вашата летна рутина за нега на кожата. Кафето, од друга страна, е одличен пилинг.
Измешајте една лажица кафе и една лажица сок од лимон во сад. Погрижете се да нема грутки. Оваа смеса нанесете ја на лицето и оставете ја да делува 15 минути пред да ја исплакнете.

coffee gd1de6c2a7 1920
 1. Алое Вера
 2. Познато по своите антиоксидантни и антибактериски својства, алое вера има благотворно дејство на вашата кожа што е одлично во текот на летото. Ја хидрира и вашата кожа.
  Нанесете ја пулпата од алое вера директно на вашата кожа и нежно масирајте ја околу 20 минути. Чувајте го околу 10 минути, а подоцна измијте го.
 3. Маска од куркума

Куркумата има антибактериски, анти-инфламаторни и анти-стареечки својства што помага да се намали секое воспаление на вашата кожа. Освен тоа, помага да ја осветлите вашата кожа и и додава природен сјај.
Додадете една лажичка куркума во сад и добро измешајте ја со три лажици сок од лимон. Нанесете го на лицето и оставете го да отстои 20 минути. Подоцна, измијте го.

clay mask 6125004 1280
 1. Мед + Јогурт

Медот ја задржува природната влажност на вашата кожа додека јогуртот ја осветлува.
Земете една чаша јогурт во сад и додадете една лажица мед во неа. Добро измешајте и нанесете го на кожата. Оставете да делува околу 10 минути, а потоа исплакнете со ладна вода.

honey g271c0dd0d 1920
 1. Праска

Освен што е благ пилинг, праската помага да се отстрани вишокот маснотии, нечистотија од вашата кожа и ви дава сјајна и мека кожа.
Земете свежо изгмечена праска, (не лупена) додадете малку Кантарионово масло и добро измешајте ја. Нанесете ја оваа маска на лицето и држете ја околу 20 минути. Подоцна, измијте го со ладна вода.

peach ge9458bf17 1920
 1. Кантарион + бадемово масло

 2. Бадемовото масло е ефикасен лек за подмладување и осветлување на вашата кожа.

Кантарионот го осветлува тенот на вашата кожа и нуди нега од инфламаторен карактер.
Направете паста од Кантарионов чај и потоа додадете бадемово масло. Измешајте и нанесете ја пастата на вашата кожа и оставете да делува 20 минути. Исплакнете подоцна.

st johns wort 6025252 1280
 1. Домат

 2. Доматот помага да се подобри текстурата на вашата кожа со содржината на витамин. Исто така, помага да се врати природниот сјај на вашата кожа, со што ја прави блескава.
 3. Исечете половина домат и погрижете се да нема грутчиња. Додадете мед во него. Нанесете ја оваа паста на вашата кожа и оставете ја да делува 15 минути. Подоцна, исплакнете го со топла вода.
oil gacdbeba4e 1920

Претплатете се за новости

You May Also Like

Кармен Ексклузив заедно со своите пријатели и клиенти прослави 30 години успешно работење

30 години „за влакно пред другите“. 30 години пример за многумина како…

Грција втора во светот според бројот на најчисти плажи – 581 плажа ја доби ознаката Сино знаме, Халкидики убедливо води

Грчките плажи се меѓу најчистите во светот, а Халкидики и островот Родос…

НЕЗАБОРАВ 2022 Песни за Битола – втор дел (ВИДЕО)

Ако одите во Битола, на Дулие градот ќе ви ги отвори своите…

Новата песна на битолската група „Фаворити“ совршена за првиот свадбен танц

„Ти си ми сè“ е името на новата песна на битолската група…