Сите сме свесни дека кога патуваме во странство, мора да ги почитуваме законите и обичаите на земјата што ја посетуваме. Сепак, постојат и некои прилично необични прописи со кои може да се сретнете во странство. Во минатото, туристите биле казнувани или поминувале време зад решетки поради ангажирање во активности кои многумина од нас ги сметаат за стандардни.

Еве неколку закони кои не треба да ги прекршувате при вашето следно патување.

Капри: Без пластика

Локалните жители на идиличниот италијански остров Капри се гордеат што го одржуваат совршениот имиџ на островски рај. Затоа и не е чудно што го следеа светскиот тренд на забрана за употреба на пластика за еднократна употреба.

Пластичните сламки и чаши повеќе не се достапни во ниту еден од многуте ресторани и кафулиња на островот. За да се зачува недопрената убавина на островот, туристите ќе се соочат и со казни до 500 евра доколку ги фатат со пластика за еднократна употреба во нивна сопственост.

capri g53152ac45 640
Капри

Тајланд: Навреда на кралското семејство

Тајланѓаните имаат голема почит кон своето кралско семејство, а строгиот закон кој се однесува на нив ригорозно го спроведуваат и туристите и локалните жители. Според тајландскиот закон, строго е забрането да се даваат какви било негативни коментари за кралското семејство. Ова може да ги вклучи дури и најобични шпекулации за кралот.

Прекршувањето на Законот за кралско семејство може да доведе до продолжен одмор, но зад решетки. Ова дури вклучува и стапнување на банкнотата, бидејќи го носи ликот на кралот.

Носење костими за капење

Костимите за капење се првото нешто што го пакуваме за одмор. Некои од нас се замислуваат како го поминуваат целиот одмор во костими за капење.

Сепак, многу места во Европа сега воведуваат забрана за носење костими за капење надвор од плажата. Ова ги вклучува не само жените во бикини, туку и мажите без кошула. Пред 11 години градските власти во Барселона почнаа да издаваат казни за туристите кои не се облекуваат пред да ја напуштат плажата.

espana g8cebb3f65 640
Барселона

Капење во римската фонтана

Разладувањето во фонтаната можеби изгледа како совршена активност за топлите летни денови. Меѓутоа, ако го направите тоа, ќе добиете голема парична казна. Како и Венеција и Фиренца, Рим исто така се справува со непослушните туристи. Во обид да ги спречи „туристичките вандали“, градот забрани пливање во која било од фонтаните. Инаку ќе платите казна од 450 евра.

rome g23a2eef5a 640
Фонтаната треви во рим

Јадење во јавност во Фиренца

Талкањето низ италијанскиот град Фиренца, лижењето сладолед или седењето на плоштад и уживањето во пица за ручек изгледа како сосема обична активност за одмор. Меѓутоа, како што е случај во многу популарни италијански дестинации, жителите на Фиренца веќе немаат трпение за орди несовесни туристи кои често оставаат прилично неред во пресрет. Надлежните првично почнаа да ги чистат црковните скали и калдрмата што ги посетуваат туристите после секој ручек. Кога ниту тоа не ги одврати туристите од истата пракса, градот изрекуваше казни од 150 до 500 евра за оброк на јавно место.

florence ge658832ce 640
фиренца

Земање сувенири

Кој не се вратил дома со школка или камче од одморот на море?

Во Корнвол, локалните власти станаа толку загрижени за влијанието врз животната средина од илјадници туристи што почнаа да наметнуваат високи казни. Пред четири години, турист бил принуден да помине стотици километри за да ги врати камчињата што ги зел од плажата за да избегне да плати голема казна од 1.000 фунти (1.200 евра). Во Сардинија, властите пак зазедоа сличен став кон туристите кои го отстрануваат песокот од плажите.

  Доделени наградите за изложбата „Цртаме за мир“ во чест на Татјана Петрова
  Во НУ Завод музеј беше отворена изложбата „Цртаме за мир“ која е …
  Колку човек повеќе знае, толку и верата ќе му биде посилна – моќни цитати од писателот Владимир Костов
  Еден од најмаркантните писатели во македонската книжевност со битолско потекло – Владимир …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Кармен Ексклузив заедно со своите пријатели и клиенти прослави 30 години успешно работење

  30 години „за влакно пред другите“. 30 години пример за многумина како…

  Грција втора во светот според бројот на најчисти плажи – 581 плажа ја доби ознаката Сино знаме, Халкидики убедливо води

  Грчките плажи се меѓу најчистите во светот, а Халкидики и островот Родос…

  НЕЗАБОРАВ 2022 Песни за Битола – втор дел (ВИДЕО)

  Ако одите во Битола, на Дулие градот ќе ви ги отвори своите…

  Новата песна на битолската група „Фаворити“ совршена за првиот свадбен танц

  „Ти си ми сè“ е името на новата песна на битолската група…