IMG 20230119 111813

15-годишниот Лука Дамчевски го изваде Светиот крст од осветените води во црковниот базен на Соборниот храм Свети Великомаченик Димитриј во Битола. Лука за прв пат скокаше по крстот.

IMG 20230119 104005

Оваа година имаше рекорден број на пријавени кои скокаа по крстот.

ВИДЕО ОД ФРЛАЊЕТО НА КРСТОТ

Претходно се одржа Света Божествена Литургија со која чиноначалствуваше Владиката Петар.

IMG 20230119 102442

Бог се јави! Навистина се јави!

IMG 20230119 101358
IMG 20230119 100038
IMG 20230119 101247
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…