hopkins

Актерот Ентони Хопкинс е еден од најталентираните и врвни актери во светот.

Покрај тоа што докажува дека е одличен актер, 85-годишниот Ентони Хопкинс во многу интервјуа зборува за животот, промените, врските, а неговите зборови можат да послужат како инспирација за многумина.

Врз основа на изјави од Ентони Хопкинс, пренесуваме 11 правила за квалитетен и безгрижен живот:

 1. „Бидејќи ги сакав моите родители, браќа и сестри, брачниот другар, децата и пријателите, сега почнав да се сакам себеси“.
 2. “Сфатив дека не сум Атланта. Светот не е на моите раменици”.
 3. „Престанав да се пазарам со продавачите на овошје и зеленчук. Уште неколку пари нема да ме скршат, но можам да му помогнам на сиромашното момче да заштеди за да плати за училиштето на неговата ќерка“.
 4. „Престанав да им кажувам на постарите луѓе дека ја раскажувале оваа приказна многу пати порано. Историјата ги тера да одат по патеката на сеќавањето и да го живеат повторно своето минато“.
 5. “Научив да не ги поправам луѓето дури и кога знам дека грешат. Товарот да направам се да биде совршено не е на мене. Светот е повреден од совршенството.”
 6. “Јас давам комплименти слободно и великодушно. Комплиментите не го радуваат само примачот, туку и мене. И мал совет до примателот на комплиментот, никогаш, НИКОГАШ не одбивај, само кажи: “Благодарам”.
 7. „Научив да игнорирам набор или дамка на кошулата. Личноста зборува погласно од изгледот“.
 8. “Си одам од луѓето кои не ме ценат. Тие можеби не ја знаат мојата вредност, но јас знам.”
 9. „Учам да не се срамам од моите емоции. Моите емоции ме прават човек“.
 10. “Сфатив дека е подобро да се откажам од моето его отколку да прекинам врска. Моето его ќе ме држи подалеку, додека во врска никогаш нема да бидам сам”.
 11. „Научив да го живеам секој ден како да ми е последен. На крајот на краиштата, може да ми биде последен“.
meblo trejd kosilka na barerii
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…