Многу мажи се љубители на мачки, но љубовта меѓу мачките и жените е почеста и обострана – мачките се посклони (и машки и женски) да им ја дадат својата доверба на жените, а жените почесто ги избираат мачките за домашно милениче.

Научниците го проучувале овој феномен и забележале некои причини за оваа меѓусебна приврзаност:

Жените имаат попријатна фреквенција на гласот

Мачките се многу чувствителни на звуци, тие се многу комуникативни и често многу гласни и експресивни – тие реагираат кога им се обраќаат, а жените имаат тенденција да им се обраќаат и да разговараат со нив. Во исто време, гласот на жената е помек и попријатен за уво, на што мачките (како и децата) убаво реагираат.

cat g6eb8d07dc 640

Нежен допир

Женската рака е она што мачките го ценат (како и мажите). Женскиот допир е понежен и повнимателен, а мачките сакаат да се галат – но не поднесуваат мака.

Мајчинска склоност

Женките се погрижливи, бидејќи се генетски предодредени да се грижат за младенчињата, а мачките се за нивните сопственици како што се мачињата за мајките-мачки.

young woman g21dc2b344 640

Слични по карактер

Мачките не ги почитуваат наредбите и тешко се тренираат, ја ценат својата слобода и приватност и се самодоволни. По овие особини се одликуваат и жените, колку и да ги кријат со питома и семеен начин на живот.

Мачките одлично се грижат за своите млади, тие се чисти, агилни, грациозни и – убави. А тоа се и комплименти кои искрено можат да и се упатат на речиси секоја жена.

portrait gf2db74f8e 640

Жените се попосветени

И тоа е најважната причина – жените имаат интензивна емоционална интеракција со светот околу нив, негуваат длабоки врски на приврзаност, добро набљудуваат и сочувствуваат, несебично посветуваат внимание и вложуваат повеќе време и енергија во развивањето на тие врски.

Мачките го препознаваат ова и реагираат. Тие ја враќаат љубовта што им е дадена и секој сопственик на мачка ќе го потврди тоа без двоумење.

Фотогалерија од концертот на Битолскиот дувачки оркестар
Синоќа пред преполната сала во Центарот за култура Битола , се одржа …
Отворен новиот кабинет за психомоторна реедукација во ООУ „Ѓорѓи Сугарев“
Денес беше отворен новиот кабинет за психомоторна реедукација во Центарот за поддршка …

  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Кармен Ексклузив заедно со своите пријатели и клиенти прослави 30 години успешно работење

  30 години „за влакно пред другите“. 30 години пример за многумина како…

  Академијата за боречки вештини „ЗА НЕД ДО“ го прослави 40-от роденден

  Кунг Фу Клубот кој гордо го носи името на сопствениот град „Битола”…

  Грција втора во светот според бројот на најчисти плажи – 581 плажа ја доби ознаката Сино знаме, Халкидики убедливо води

  Грчките плажи се меѓу најчистите во светот, а Халкидики и островот Родос…

  МЛАДИТЕ СЕ ИДНИНАТА – краток документарен филм

  Филмот зборува за младите и нивните размислувања – зошто би останале да…