Првата работна недела во месец октомври, во Приватната установа за социјална заштита на стари лица ДОМ Софија Битола започна со одбележување на
Меѓународниот ден на стари лица – 01 Октомври.

starski dom sofija 9

Токму по тој повод, во посета на Дом Софија беа претставнички од здружението на „Силата на Бабата“ од општина Новаци.

starski dom sofija 21
starski dom sofija 13

Поголемиот број стари лица, имаа можност да ги дегустираат домашните пити,
питулици и мазници, подготвени на традиционален начин, од членките на
здружението.

starski dom sofija 20

А овој настан кој ги стопли срцата на сите, е само вовед во една нова, меѓусебна соработка, велат од Дом Софија.

  Бутин: Немојте да попуштате – го боли светот
  Грев ми е. Ме боли душата. Срцето да ти плачи. Колкупати ги …
  Шејмус Мекгарви: Моќта која ја носи кинематограферот на сет, може да ги направи нештата спектакуларни
  Кинематограферот Шеjмус Мекгарви, добитникот на наградата „Златна камера 300" за особен придонес …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

  Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

  ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

  Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

  Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

  На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

  Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

  На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…