vratovi polozba

Додека читаме пораки од екранот, на вратот има оптоварување што создава притисок како да носиме товар од 27 килограми на грбот. Ова остава бројни последици, вклучувајќи болка во грбот, но и несакани естетски промени на вратот.

Го гледаме насекаде – во домови и канцеларии, додека шетаме по улица или возиме автомобил, т.н. технолошки врат (Tech neck) стана сеприсутен феномен. Тоа е резултат на „стрес“ на мускулите при користење телефони, таблети и компјутери, што резултира со болка во вратот и рамото, вкочанетост и болка и е проблем што се влошува, пишува NYP.

Според глобалните студии, луѓето во западните општества поминуваат 5 часа и 53 минути на ден на дигитални уреди, од кои 3 часа и 17 минути одат на употреба на мобилен телефон.

tech neck final 6

Резултатот? Главоболки, грчеви во вратот и зглобови на рамотошто шкрипат, предизвикани од продолжена неподвижност на вратот, вели К. Даниел Рив, ортопед, кој ги објаснува причините и симптомите на технолошкиот проблем и нуди начини правилно и безбедно да го усогласиме телото додека користите мобилни телефони, компјутери и други уреди за дигитални медиуми.

Правилно држење на телото е кога ушите, рамената, колковите и глуждовите се во права линија – затоа вежбајте ја оваа поза добро пред огледало. Ако главата долго време е во свиткана положба, постои притисок врз структурите на зглобовите и полека се развива оштетување на вратот, што не може да се регистрира на помлада возраст, но подоцна сигурно доаѓа до израз, предупредуваат експертите.

tech neck

Значи, кога долго ќе гледате во екранот на вашиот мобилен телефон, проверете дали сте го ставиле ‘рбетот во неутрална положба. Секој час менувајте ја положбата на раката во која го држите мобилниот телефон, спуштете го малку пониско, а потоа подигнете го малку повисоко, движете се лево и десно и важно е вратот да не е во иста позиција подолго време.

Следниот пат кога ќе држите мобилен телефон во раката, обидете се да го подигнете на ниво на главата за да го „свиткате“ вратот што е можно помалку. Кога користите лаптоп или дури гледате телевизија, обидете се да го одржувате уредот што е можно поблиску до вратот.

meblo trejd za gradina косацки
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…