Животот на жената после четириесесетата година е полн со промени и нема врска со физичкиот изглед. Многу позначајни промени се случуваат на ментално ниво, во вид на сознание и неверојатни откритија.

Најпрво, после четириесеттата година сте свесни за себе и за своето тело. Иако веќе не е како во вашите дваесетти или триесетти, тоа мора да го прифатите со сите промени што ги носат годините. Значи, вашето тело е совршено какво што е, со целиот целулит, стрии, лузни… И нема друго тело. Нема повеќе исцрпувачки диети. Повеќе не ја гледате бројката на вагата. Ќе бидете нежни кон себе, внимателни, внимавајте на вашето здравје за да ви биде телото здраво и функционално. Затоа, физичката активност повеќе не е за убавина и затегнато тело, туку за да го одржите вашето срце, коските, зглобовите и целото тело здрави и да се чувствувате добро.

running g204fefe6c 640

Во борбата помеѓу убавината и удобноста, убавината безусловно капитулираше. По цел ден штикли? Тесна облека во која не можете да вишете? Зошто би си го направиле тоа себеси ако не ви се допаѓа? Носете само она за што се чувствувате добро, што ви дава слобода на движење. Не облекувајте се за другите, туку за себе, онака како што ви се допаѓа во моментот – ако сте расположени за мини здолниште, слободно! Ако преферирате широки панталони и туника, повелете! Запомнете дека само вие сте важни. Затоа, не обидувајте се да ги импресионирате другите, туку само себеси. Жените после четириесеттата не ги следат трендовите слепо и не имитираат други. Тие имаат свој стил и се држат до него.

portrait ge58ecc3df 640

После четириесеттата, сфаќаш дека не можеш да ја победиш природата и дека брчките и кожата која сè повеќе ја губи еластичноста, се нормална работа, и тоа е во ред со тебе. Свесни сте за тоа и горди на сите брчки кои сте ги добиле со смеење, но и со плачење, грижа. Но, исто така, не ги осудувајте оние кои сакаат да променат нешто во себе, ако тоа ги прави посреќни. Секој има право на тоа. Важно е само да не се изгубите себеси и својот идентитет на патот. Не станувајте исти како и многу други што личат.

После четириесеттата, забележувате како се повеќе личите на вашите родители, колку ставовите ви се исти, вредностите, принципите, верувањата, дури и оние што ве нервирале кога сте биле помлади. Сфаќате дека тие беа во право за многу работи и благодарни сте им што се, во голема мера благодарение на нив, личноста што сте денес.

Свесни сте за ограничувањата на секој ресурс – време, сила, здравје, енергија, верба и надеж. Некогаш не ни размислувавте за тоа. Имаше чувство на бесконечност. Свесни сте дека не можете да си дозволите да ги вложувате вашето време и енергија во неинтересни активности, здодевни луѓе, безнадежни или деструктивни врски. Вредностите се дефинирани, обележјата се поставени. Опкружете се само со она што го сакате и што уживате, правејќи нешто за себе, а не за другите.

lilac g88e938f2f 640

Како одминуваат годините сè помалку се жалите и сте сè повеќе благодарни. Гледајќи наназад, гледате многу добри работи и сфаќате колку често сте имале среќа. Сфаќате што било лошо како лекција, им простуваш на луѓето што те повредиле.

Планот за наредните години е едноставен.

Веќе ништо не бркам. Уживам во тоа што го имам. Ги слушам моите вистински желби кои стануваат поедноставни. Со нетрпение го очекувам за родителите и децата. Се трудам да бидам повеќе во природа и да поминувам време со луѓето што ги сакам.

  Уживајте во Истанбул, градот на два континента за 11 Октомври преку ЈК Травел
  Сите милионски градови имаат свој посебен шмек. Но, Истанбул е навистина нешто …
  Доделени наградите за изложбата „Цртаме за мир“ во чест на Татјана Петрова
  Во НУ Завод музеј беше отворена изложбата „Цртаме за мир“ која е …

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Кармен Ексклузив заедно со своите пријатели и клиенти прослави 30 години успешно работење

  30 години „за влакно пред другите“. 30 години пример за многумина како…

  Грција втора во светот според бројот на најчисти плажи – 581 плажа ја доби ознаката Сино знаме, Халкидики убедливо води

  Грчките плажи се меѓу најчистите во светот, а Халкидики и островот Родос…

  НЕЗАБОРАВ 2022 Песни за Битола – втор дел (ВИДЕО)

  Ако одите во Битола, на Дулие градот ќе ви ги отвори своите…

  Новата песна на битолската група „Фаворити“ совршена за првиот свадбен танц

  „Ти си ми сè“ е името на новата песна на битолската група…