403740399 360627813120802 4110053172378773125 n

Учениците од четврто одделеное од ООУ „Коле Канински“- Битола со нивните одделенски наставнички присуствува на првите две работилници „Да ја вратиме љубовта кон читањето книги“

Работилниците беа концепирани во 60 минути.

403733369 360627713120812 2391232826591096988 n

На првата работилница – учениците работеа во парови, читаа изводок од книга за деца , подоцна направија  илустрација од прочитаното и кратко прераскажување на извадокот.

403891218 360627756454141 8326473820744851765 n

Втората работилница беше насловена „Да ја раскажеме македонската азбука“.  Секој ученик имаше задача да напише по една реченица, така што истовремено ќе направи состав за македонската азбука, односно ќе ја содржи по ред секоја буква.

403758208 360627789787471 932676235831494245 n

Целта на овие работилници е да ги извади учениците од училница и да им понуди и друг начин на учење освен формалното и задолжително учење. Според реакцијата на учениците – неверојатно многу може да се научи преку игра, преку пат на асоцијации. Книгите се присутни меѓу нас за да нè поттикнат да размислуваме креативно, па така ќе можеме околината во која да ја живееме да ја направиме поубаво место за живеење.

403738366 360627659787484 2050860371353695412 n

Друга важна цел на овие работилници е да се потенцира дека учењето носи среќа.

403901248 360627869787463 1222483809451426230 n

Овој проект е реализиран од Пелагонските културно-научни средби-Новаци чиј актуелен претседател е д-р  Весна Калпаковска – класичен филолог, координатор Биљана Т. Димко – проф. по Македонски јазик и книжевност.

403857188 360627766454140 4978608909018522989 n

Проектот е поддржан од Битфест’23 во соработка со Културниот информативен центар – Битола.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…