kole kaninski 2

ООУ „Коле Канински“ Битола го одбележа 80-годишниот јубилеј со свечена академија во Офицерскиот дом во Битола.

kole kaninski 6

По повод овој јубилеј им беа доделени признанија и благодарници на најуспешните ученици, наставници како и соработници и помагатели на училиштето.

kole kaninski 20

Директорката на училиштето, Дијана Христовска истакна:

kole kaninski 5

„Целта на овие јубилеи е да се потсетиме на делата на Коле Канински и достојно да го зачуваме неговото име. Ова училиште има богата историја и голем број успешни луѓе излегле од овие клупи. Низ овие 80 години училиштето се соочило со голем број предизвици, но излегло уште посилно“, истакна таа.

kole kaninski 8

На свечената академија присуствуваше и синот на Коле Канински, Стево заедно со своето семејство. Тој рече дека секоја година доаѓа за патронатот, прво со мајка му, а сега со сопругата, ќерката и внукот и се заблагодари што се чува споменот за неговиот татко.

kole kaninski 27

„Училиштето отсекогаш беше прво, се надевам дека и во иднина така и ќе остане“, рече тој.

meblo trejd cestitka
Вознесение Христово Спасовден
Православната црква го празнува празникот Вознесение Господово, кај народот познат како Спасовден. …
Солза и смеа со ново комично видео – Машала
Солза и смеа со ново хумористично видео во нивниот препознатлив стил, во соработка …
jk travel pobaraj ponuda 01

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…