mal bitolski monmartr 2024 nas

Пред платото на националната детска галерија „Монмартр“ во Старата битолска чаршија свечено беше отворено 43. издание на светската детска ликовна колонија „Малиот битолски Монмартр“, како и 42. издание на светската детска ликовна изложба по конкурс „Битола“. Беа доделени признанијата и наградите за учениците, наставниците и соработниците на колонијата.

Фотограф: Саше Богоевски

На овогодинешниот конкурс пристигнаа над 50.000 детски ликовни творби од над 800 приватни и државни училишта од над 81 земја во светот. На колонијата преку нивните делегации се поканети 24 земји, од кои 20 ќе бидат во Битола со 170 учесници. 5 дена ќе се слика архитектурата на Битола, архитектурата на Охрид и манастирот Свети Јован Бигорски.

Вознесение Христово Спасовден
Православната црква го празнува празникот Вознесение Господово, кај народот познат како Спасовден. …
Солза и смеа со ново комично видео – Машала
Солза и смеа со ново хумористично видео во нивниот препознатлив стил, во соработка …

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…