Според советите на нутриционистите, препорачаната доза на шеќер за жени е 24, а за мажи 36 грама.Овие намирници се полни со шеќер, а, според експертите, дефинитивно не треба да ги јадете по 50-тата година од животот:

Јогурт со малку маснотии

Храната со малку маснотии може да изгледа примамливо за оние кои сакаат да живеат поздраво, но тоа не значи дека сите намирници со малку маснотии се поздрави, особено јогуртот. Една порција полномасен јогурт има нешто помалку од пет грама шеќер, додека една порција грчки јогурт има од шест до 12 грама шеќер.

Овој додаток на шеќер во производите со малку маснотии служи како засилувач на вкусот, а покрај тоа, многу јогурти со малку маснотии со вкус содржат и засладувачи – кои не се најздрави.

Пелати

Можеби мислите дека конзервираните супи и сосови се прифатлива замена за домашната бидејќи содржат вода и зеленчук.

Меѓутоа, кога малку повнимателно ќе ги погледнете состојките, ќе видите дека само една лименка ја содржи целата ваша дневна доза шеќер.

Ова особено се однесува на сосовите од домати, во кои се додава шеќер за да се омекне киселоста на овој зеленчук.

canned food gb8e8fbe4d 640

Житни снегулки

Кога ќе помислите на здрав појадок, веројатно ви паѓа на памет житарките.

Сепак, многу зрна од познатиот појадок содржат различни масла на кои потоа се додава шеќер.

Путер од кикирики

Овој омилен извор на протеини доколку се купи содржи многу шеќер, а содржи и нездрави масла, па не спаѓа во здравата храна, напротив.

Некои популарни марки на путер од кикирики имаат до осум грама шеќер на две супени лажици. Затоа, нутриционистите препорачуваат да ги прочитате состојките за да видите која е најздрава.

Закуски на база на житарки

Слатките базирани на жито и природен мед, кои се рекламираат како здрави задоволства, често се полни со шеќер. Некои марки содржат и до 11 грама шеќер по бар, а белото брашно често се вклучува во листата на состојки.

Избегнувајте ги оние кои го наведуваат шеќерот како една од првите три состојки. Советите на нутриционистите за дијабетичарите е да ги избегнуваат овие задоволства и наместо тоа да се одлучат за јаткасти плодови.

food g6d18af910 640

Чипс

Никогаш не би помислиле дека чипсот е полн со шеќер, но кесичката со вашиот омилен чипс содржи три до пет проценти шеќер.

Ова е особено точно за чипсот со вкус на слатко чили, мед или чипс со вкус на слатка пченка. Чипсот содржи и многу јаглехидрати, кои вашето тело ги претвора во гликоза. Затоа нутриционистите советуваат таканаречената нездрава храна, како што е чипсот, да се јаде многу, многу ретко.

french fries ga4009b914 640

Кечап

Ако јадете само една лажица од овој многу популарен додаток на јадење, ќе биде исто како да ставите коцка шеќер во устата.

Заедно со тие четири грама шеќер, кечапот содржи и сируп од пченка, кој има многу фруктоза, која е поврзана со дебелината и срцевите заболувања.

fries g7244d2dda 640

Сушено овошје

Сувото овошје е здрава ужина. Како и свежото овошје, сувото овошје е исто така богато со витамини, влакна и антиоксиданси.

Сепак, не содржи вода и има многу природни шеќери, затоа јадете го умерено.

Супа од кеса

Мислите дека супата од продавница би била здрава комбинација од вода и хранлив зеленчук. Но, ако го проучите составот, ќе забележите дека во само една таква супа можете да најдете повеќе шеќер од препорачаната дневна доза.

Ова е особено вообичаено со крем супата од домати каде што шеќерот се користи за да се балансира киселоста на доматите.

Прелив за салата со малку маснотии

Слично на јогуртот, преливот за салата е со малку маснотии и калории, но богат со шеќер. Две лажици од вашиот омилен прелив за салата купен во продавница има седум до десет грама шеќер.

Доколку се грижите за тоа што внесувате во вашето тело, обрнете големо внимание на следните намирници!

meblo trejd kvaki
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

Академијата за боречки вештини „ЗА НЕД ДО“ го прослави 40-от роденден

Кунг Фу Клубот кој гордо го носи името на сопствениот град „Битола”…