Фановите на Ливерпул од Битола добија свое катче каде ќе се дружат и ќе ги следат натпреварите на Ливерпул. Местото се вика “Dirty Old Town”, а ќе биде збирно место за навивачите на Ливерпул. Од клубот за Читај бе велат дека клубот е од затворен тип и е отворен само за членови. Како дојдоа на идејата, како е опремен клубот и многу други работи – прочитајте во интервјуто.

Читај бе: Најнапред кажете кој стои позади новоотворениот клуб на љубители и навивачи на Ливерпул во Битола? Kако дојдовте до оваа идеја?

277730850 111067888233805 6450428121385101868 n
Dirty Old Town – Bitola

Здружението Официјален клуб на навивачи на Ливерпул „Македонија” – Битола, работи во склоп на OLSC Macedonia т.е. официјалниот фан клуб на Ливерпул во Македонија. Фан клубот во Битола неофицијално постои од 2002 година, а од 2013 година е и официјално признат од Ливерпул, дел e од нивната мрежа на фан клубови кои ги има преку 300 во целиот свет и делува на целата територија на нашата држава не само локално. “Dirty Old Town” е канцеларија на фан клубот и збирно место за навивачите на Ливерпул каде се гледаат натпревари и се одржуват заеднички средби. Идејата за отворање на вакво место постои од поодамна и со заедничка работа, размена на идеи и донации од нашите членови целта беше остварена.

277763887 111067764900484 6813255365181729981 n
Dirty Old Town – Bitola

Читај бе: Дали можеби искуствата од надвор ве натераа да отворите ваков клуб? Често сте патувале на натпревари, како таму се организирани навивачите и фановите? Имавте ли помош од некого?

277575658 111199674887293 2089779753670835656 n
Dirty Old Town – Bitola

Фан клубот на Ливерпул во Македонија е еден од најорганизираните и со најголема база на членови и често се организираат заеднички средби во повеќе градови во нашата држава во разни локали, а се организираат и поголеми собири заедно со фан клубовите од Босна, Србија, Хрватска, Словенија и Црна Гора. Отворањето на вакво место е придобивка за сите.

277227079 10220457799826966 8629779175333808756 n
Dirty Old Town – Bitola

Читај бе: Што ќе се случува во овој клуб? Кој се може да дојде, што ќе се прави, ќе организирате настани, масовно гледање натпревари….

Просториите на клубот се отворени само за членови на фан клубот односно за навивачите на Ливерпул. “Dirty Old Town” е од затворен тип, не работи како кафич или слично, туку е наменет само за потребите на членовите на фан клубот. Воглавно тука ќе се организираат работни состаноци на Здружението и ќе се следат натпревари на Ливерпул. Фан клубот често организира и хуманитарни акции, спортски настани и ред други активности и ваквиот начин на организација ја олеснува работата во тој контекст.

277749844 111198898220704 3819416430495660305 n
Dirty Old Town – Bitola

Читај бе: Гледаме многу реквизити во клубот. Дали наменски се купени или пак тоа се ваши лични работи?

За декорација на просториите се употребени голем дел од лични реквизити на нашите членови, а дел се и наменски купени. Се што е направено, е направено заеднички и со добра волја на сите ангажирани околу клубот.

277785078 111068544900406 7947466360343321414 n
Dirty Old Town – Bitola

Читај бе: Кажете ни каде се наоѓа клубот и како ќе работите?

“Dirty Old Town” се наоѓа во комплексот Пелагонка 2 во Битола. Клубот работи по потреба и секогаш кога има натпревари на Ливерпул, и е отворен само за членови. За тоа како може да се стани член, што е потребно и како функционира целата работа секој можи да се информира во просториите на фан клубот, на социјалните мрежи (https://www.facebook.com/LiverpoolBitola) или на официјалната веб страна www.olscmacedonia.com.

277775926 2204793493016381 4587156337999789510 n
Dirty Old Town – Bitola

Читај бе:  Дали мислите дека на битолчани, особено на оние кои навиваат за Ливерпул им беше потребно едно вакво катче?

Кога станува збор за битолчани , не вакви катчиња, туку има голем број работи што им се потребни бидејќи градот се знај до каде е стигнат, а кога станува збор за навивачите на Ливерпул од нашиот град и нормално од секаде, секако дека ова е придобивка бидејќи тука е збирно место на истомисленици и сите сме пријатели.

277731248 111068598233734 8701854102603393709 n
Dirty Old Town – Bitola

Читај бе:  Дали ги охрабрувате и фановите на другите клубови да се одлучат на ваков чекор?

Треба да се напомени дека на прво место во нашите срца како љубители на спортот од Битола е Пелистер, а после се друго. Во нашата држава има навивачи на разни клубови и секако дека вакви места се потребни. Се е поврзано со добра организација и секако финансии.

277681195 111068654900395 4390344441483713514 n
Dirty Old Town – Bitola

Читај бе:  И на крај една порака до битолчани…
YNWA!

Error: Contact form not found.

Претплатете се за новости

You May Also Like

Семејството ја испиша од факултет, таа се врати и заврши со 9,80 просек – Сонита Фејзовска од Битола руши табуа за жената Ромка

Никогаш не се откажувајте од својот сон иако не ви дозволуваат да…

Џуџестиот раст не е недостаток и проблем за да работиш или учиш некоја професија – интервју со 15-годишниот Никола Попчановски од Битола

15-годишниот Никола Попчановски од Битола е момчето со џуџест раст кое не…

Животниот сон му стана реалност – интервју со битолчанецот Филип Тодоровски, пилот-капетан во Wizz Air

Битола можеби нема аеродром (патнички), но има КАПЕТАН. Кога нареден пат ќе…

Патот до успехот на битолчанецот Антонио Гурабиевски – од физиотерапевт во Романија и Македонија до сопствен бизнис во Америка

Антонио Гурабиевски е 26-годишен битолчанец, кој студенските денови ги помина во Романија…