„Екстрим бајк тим Битола“ викендов ќе бидат дел од трката која ќе се одржи на планината која се наоѓа над Лариса во Грција. Од клубот не информираат дека трката е прва од грчкиот даунхил куп каде можат да се натпреваруваат и странски учесници. Токму затоа ќе одат да се натпреваруваат и шест членови на „Екстрим бајк тим Битола“.

277847711 662665315024322 5947631680929624468 n

„Ќе се напреваруваме во даунхил дисциплина, како највозбудлива и најекстремна дисциплина во планинскиот велосипедизам, спуст со планински велосипед по претходно изработена патека. Шд сите шест натпреварувачи, двајца ќе настапат во мастер категорија, двајца во елите, еден во e-bike категорија и еден во јуниори. Нашиот тим за прв пат ќе настапи на оваа трка која се организира по шести пат. Пределот е ридско-планински со високо екстремна патека со многу големи скокови, поточно се работи за „Air downhill“ трка, рече за Читај бе Јовче Даскаловски од „Екстрим бајк тим Битола“.

Екстрим бајк Битола

Претплатете се за новости

You May Also Like

16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

Фудбалот е и женска пасија – интервју со битолчанката Ангела Домазетовска, ФИФА судија

Битолчанката Ангела Домазетовска уште нод 10 годишна возраст започнала да се занимава…

Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…