person 6076771 1280

Има период во животот кога сакаш само тишина. Времето кога ќе сфатите дека највредните работи во животот се оние кои не можат да се опишат со зборови и дека нема потреба да докажувате или да зборувате за нив.

Сфаќаш дека едноставно се случуваат, и дека се доволни да ти ја погодат душата. Има период во животот кога вашите соништа стануваат помали, а вашите амбиции стануваат реални. Сфаќате дека успехот не е само за постигнување големи цели, туку и за утринско будење и поминување на денот на свој начин.

man 1866514 1280

Кога ќе престанеш да бараш големи промени во животот затоа што веќе си ги поминал сите фази, ги доживеа сите предизвици и сега само сакаш мир и тишина. Кога веќе не дозволуваш неуспесите да те обземат и да те направат несреќен, затоа што сфаќаш дека животот има свој пат, своја приказна. Како што станувате потивки, почнувате да навлегувате во сржта на животот.

Сфаќате дека работите што некогаш сте ги сметале за мали всушност не се толку мали. Вие разбирате дека вашите проблеми не се крај на светот и дека другите луѓе имаат поголеми проблеми и не создавајте драма за тоа. Станувате способни за раст, бидејќи подобро ги разбирате работите и луѓето и знаете што е навистина важно во животот.

Има период во животот кога тишината станува поважна од секој успех. Кога можеш да се погледнеш во огледало и да бидеш смирен, знаејќи дека си останал доследен на својот карактер и дека не си се продал за некаков небитен интерес. Сфаќате дека ви треба преостанатото време во животот за да излезете од сите борби во кои некогаш сте влегле и да живеете во нова димензија на животот – димензија на тишина во вас и околу вас.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…