Пелистер на домашен терен го победи ТФТ со 110-106 после пресвртот во второто полувреме. По одличното прво полувреме на гостите од Скопје, лидерот на табелата успеа да направи пресврт во последната четвртина и да стигне до победата со која ја потврди најдобрата стартна позиција во пресрет на вториот дел од сезоната – Суперлигата.

Пелистер 10 min
КК Пелистер
Пелистер min


Во веројатно најефикасниот натпревар во овој втор дел од првата фаза на шампионатот, стигнаа до посакуваната победа.
Најефикасни кај домашната екипа беа Mалешевиќ со 38 и Кесар со 19 поени, додека кај ТФТ се истакнаа Бишоп со 21 и Хортон со 18 поени. Натпреварот го следеа преку илјада гледачи во спортската сала „Боро Чурлевски“.

Пелистер 6 min
Пелистер 2 min


Пелистер е единствената екипа која ги освои сите бодови на домашен терен во регуларниот дел на сезоната.Со дваесет победи и два порази екипата на Илиевски постави нов клупски рекорд и како првопласирана ќе влезе во Суперлигата.

Пелистер 4 min
Пелистер 9 min
Пелистер 5 min
Пелистер 7 min

Претплатете се за новости

You May Also Like

16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

Фудбалот е и женска пасија – интервју со битолчанката Ангела Домазетовска, ФИФА судија

Битолчанката Ангела Домазетовска уште нод 10 годишна возраст започнала да се занимава…

Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…