Барајте страсни, силни, среќни луѓе. Тие се како ѕвезди – додека не ја кренете главата, не можете да ги видите. И кога ќе ги потонете очите во ѕвезденото небо, сфаќате дека ги има безброј.

Барајте ги своите луѓе. И за нив е тешко. И тие имаат црни денови, грешки и падови. Но, тие се подготвени да поминат низ страв, да влијаат на текот на работите, да го диктираат темпото на живот. Во нешто се подобри, во нешто полоши. Не завидуваат и не се жалат. Тие со благодарност ги очекуваат подароците на судбината и се сакаат себеси, бидејќи среќата им се насмевнува.

Барајте верни и чесни луѓе, кои нема да кријат злоба и солзи зад лицемерието и лажната насмевка. Го кажуваат тоа што го мислат. Некогаш е непријатно, некогаш е директно во срцето. Но затоа е фер. Не од злоба, туку од љубов.

Барајте ги оние кои искрено се радуваат, се смеат гласно и слободно, мелодично и заразно. Оние кои не се кријат и не се срамат од својата радост.

Барајте ги оние што можете да ги сакате засекогаш. Побарајте ги оние кои стојат и ја чекаат вашата љубов. Со кој ќе поврзете две езера и ќе добиете море. Барајте луѓе кои се полни со живот. Барајте гласни луѓе, со брчки од смеење.

Побарајте ги во паркот и на сцената, тажни и среќни, мали и големи. Малку се како деца, низ животот минуваат со верба во добро, но гледаат се, и црно и бело, само што живеат за жолтото, црвеното, синото… Барајте ги.

Само треба да ја кренете главата…

Марија Цветановска го промовираше видео спотот за песната „Засекогаш твоја“
Младата битолчанка Марија Цветановска на Youtube го промовираше видео спотот за песната …
Уште еден златен пехар за Христиан Илиевски Кико
Кико е златен дечко Имаме пиедестал од трката во Орман, Скопје. Летечкиот …
Културна агенда во ЈОУ КИЦ – Битола 
Четврток 06/1019.00 ч. Офицерски дом Промоција на книгата„Непристрасноста како начело на кривичната …

Претплатете се за новости

You May Also Like

Кармен Ексклузив заедно со своите пријатели и клиенти прослави 30 години успешно работење

30 години „за влакно пред другите“. 30 години пример за многумина како…

Грција втора во светот според бројот на најчисти плажи – 581 плажа ја доби ознаката Сино знаме, Халкидики убедливо води

Грчките плажи се меѓу најчистите во светот, а Халкидики и островот Родос…

НЕЗАБОРАВ 2022 Песни за Битола – втор дел (ВИДЕО)

Ако одите во Битола, на Дулие градот ќе ви ги отвори своите…

Новата песна на битолската група „Фаворити“ совршена за првиот свадбен танц

„Ти си ми сè“ е името на новата песна на битолската група…