Синоќа во Офицерскиот дом беше отворена изложбата насловена како „Половина век современа карикатура“ на познатиот карикатурист Блаже Докуле, можеби најнаградуваниот македонски карикатурист, мајстор на сатирата и цртежот.

dokule 38
dokule 19

Дел од изложбата беа 35 негови карикатури кои биле наградени на едни од најпрестижните меѓународни фестивали на сатира и карикатура.

Изложбата ја отвори проф.д-р Александар Стерјовски, на кого Докуле му подари што друго ако не – карикатура.

Блаже Докуле има свој препознатлив изграден стил кој се појавува во повеќе форми како класичен цртеж, како стилизиран „кроки“ и како чист „кроки“ и ги користи сите техники при својата работа како што се: туш, пастел, акварел, темпера, моливи во боја и други техники при што постигнува силен колорит во делата. Во текот на 50 години творештво, работел за над 40 списанија, весници и магазини, а негови карикатури се објавувани насекаде низ светот.

Бутин: Немојте да попуштате – го боли светот
Грев ми е. Ме боли душата. Срцето да ти плачи. Колкупати ги …
Шејмус Мекгарви: Моќта која ја носи кинематограферот на сет, може да ги направи нештата спектакуларни
Кинематограферот Шеjмус Мекгарви, добитникот на наградата „Златна камера 300" за особен придонес …

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Академијата за боречки вештини „ЗА НЕД ДО“ го прослави 40-от роденден

Кунг Фу Клубот кој гордо го носи името на сопствениот град „Битола”…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…