maltese dog gd07abc921 1280

Сакате куче, но живеете во стан. Но, тоа не значи дека треба да се откажете од желбата да го имате овој верен пријател до вас.

Постојат раси кучиња кои заради својата големина се создадени да ви прават друштво доколку живеете во стан. Поради нивната мала големина, овие кучиња се помалку проблематични за капење и одржување, а освен тоа, не заземаат многу простор кога ќе го зафатат местото под вашиот јорган в кревет.

Малтезер

dog gcf7c7afbe 640
Pixabay

Малтезерите се навистина благодарни кучиња кои не бараат многу ангажирање. Иако уживаат во гушкање со луѓе, вие навистина не им сте потребни за да се забавуваат. Тоа значи дека нема да станат деструктивни ако ги оставите сами дома неколку часа, но и нема да ви скокаат во скут додека работите нешто друго. Исто така, малтезерите не се лигават па вашиот дом ќе биде уреден иако куче живее во него.

Бостон Териер

dog gb1b284962 640
Pixabay

Еден од најголемите љубители на луѓе меѓу кучињата е дефинитивно Бостонскиот териер. Ова куче е едно од најлесните кучиња за одржување и со него ќе имате домашно милениче кое е многу разиграно и добродушно. Бостонскиот териер е полн со енергија, но неговите играчки се доволни кога не можете да си играте со него. Лесно се тренира и го сака друштвото со други кучиња, а особено добро се согласува со децата.

Џуџест континентален шпаниел (папилон)

dog gafccb0c4a 640
Pixabay

Ова прекрасно куче е едно од оние кои луѓето најмногу ги занемаруваат кога бараат совршено домашно милениче. Иако се користат како терапевтски кучиња поради нивната висока интелигенција и сочувство кон луѓето, тие можат да бидат и многу приврзани миленичиња. Лесни се за тренирање и никогаш нема да имате проблеми со нив, без разлика дали ќе ви дојдат гости или ќе одите на прошетка до паркот. Иако изгледа дека бараат многу грижа поради нивната единствена долга коса, всушност им е потребна само повремена нега.

Чивава

chihuahua gd9693a0f1 640
Pixabay

Тука е и расата која го симболизира домашното куче. Во прашање е секако чивавата. Вистинско задоволство е да се чуваат овие кучиња во домот бидејќи тие не прават штета, лојални се на својот сопственик и се многу нежни. Покрај тоа, тие не се лигават и не бараат посебна грижа. Исто така, овие кучиња нема да ве убедуваат да ги прошетате 3 пати на ден, што навистина ги прави благодарни миленици.

Претплатете се за новости

You May Also Like

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…