Пелистер Волеј иако стартуваше во плеј-аут серијата како прво пласирана екипа, сепак со 2 победи и 4 порази не успеа да се пласира на 1 или 2 позиција, односно 5 или 6 место во конечната разврска.

„Четирите екипи ги делеа нијанси, по некој сет, па на моменти решаваа и поени, а Пелистер Волеј можи да жали за неколку натпревари, но натпреварот во салата Борио Чурлевски кога против екипата на Универзитет Тетово прокоцкавме шанса во петтиот сет и водство од 10:03, тоа е натпревар што има голема тежина и сет што дефинитивно не чини бараж“, велат од пелистер волеј.

Пелистер Волеј е во бараж за опстанок и ја чека разврската од натпреварите во втора лига, односно второпласираната екипа со која ќе вкрстиме во двомеч (гости-дома), а подобриот останува во најдобрите 8.

Деталните анализите ќе следат дури потоа, без разлика на конечниот исход, а секако посакувана цел бескомпромисно е останување во елитата. Второлигашите имаат уште доста за играње, со конечна разврска на 2 Мај, а ние имаме доволно време за одмор и дополнителни подготовки за претстојниот бараж двомеч кој ќе се игра на 9 односно 12 Мај“, велат од Пелистер Волеј.

пелистер волеј
facebook OK Pelister Volej

Претплатете се за новости

You May Also Like

Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…

Том Круз, Дејвид Бекам, војвотката Кејт аплаудираа на нејзините пресуди – Анета Павловска судеше на Вимблдон

Битолчанката Анета Павловска, една од најдобрите македонски тениски судии, судеше на годинешното…

Четвртото издание на „Трчај бе“ низ објективот на Саше Богоевски

Со учество на 1400 атлетичари од 12 земји од светот, денес во…

Средба после 20 години на ракометарките и стручниот штаб на ЖРК Пелистер

На иницијатива на тренерот Борче Марковски кој работи професионално на Фарски Острови,…