Screenshot 2023 12 19 at 10 17 27 Facebook

Вчера во битолската библиотека пристигна Св. Никола, кој е славен Божји светител кој се слави низ сиот свет. Учениците од Rosetta Stone со нашата самовила Весела преку интерактивни техники и методи, поддржани од приказни за Свети Никола и примери од секојдневието, учеа за добрина, дарување, сочувството со другите, помош, несебичност.

Се запознаа и со многу необични традиции од светот. Напишаа уникатни писма до Дедо Мраз, во кои за разлика од пишување писма со очекувања и нарачка на посакувани подароци, дечињата му пишуваа писма со желби и подароци, лично за него, како празнично внимание. Г-ѓа Весела Богдановиќ е извонредна наставничка со уникатен талент за беспрекорна работа со деца, создавајќи волшебна и збогатена образовна средина.

Нејзината способност да ја вткае магијата на бајките во наставната програма е навистина волшебна. Со топло и негувачко однесување, таа без напор се поврзува со своите млади ученици, поттикнувајќи ја љубовта кон учењето што ја надминува училницата. Во суштина, Весела не е само учителка; таа е раскажувач, ментор и водич кој остава неизбришлива трага во срцата и умовите на учениците.

Нејзината способност беспрекорно да го спои образованието со волшебноста ја прави светилник на инспирација во светот на наставата, создавајќи трајна љубов кон учењето која трае цел живот.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…