Чарлс Дикенс е еден од најважните писатели на 19 век. Но, неговото влијание се протега многу подалеку од литературата.

Многу од неговите изрази, ликови и идеи се длабоко вградени во модерната култура.

Повеќе од сто и педесет години по неговата смрт, што е она што го гледаме до ден-денес што првпат ни го претстави Дикенс во неговото пишување?

Бел Божиќ

Современите коментатори го опишуваат Дикенс како „човекот кој го измислил Божиќ“.

Очигледно не самиот верски празник, туку едноставно поширокиот феномен на популарната култура поврзана со него.

До почетокот на 19 век, Божиќ беше „едвај вреден за споменување“, тврди критичарот и писател Ли Хант.

Многумина веруваат дека популарните описи на Дикенс за празничната атмосфера во овој период од годината станаа план за многу идни генерации што треба да го следат.

Конкретно, идејата за бел Божиќ – кој беше и сè уште е релативно необичен настан во поголемиот дел од Велика Британија – се појавува во Божиќната песна како да се случува секоја година.

Писателот и почитуван експерт за Дикенс Г.К. Честертон можеби најдобро сумираше како романтичниот поглед на Божиќ на славниот писател се раширил низ светот.

„Божиќните визии го менуваат Скруџ или не, тие нас не менуваат нас“, напиша тој.

„Дикенсова“ сиромаштија

Една од работите за кои Дикенс најмногу се грижеше се оние на дното на социјалната скала.

Тој беше меѓу првите кои обезбедија храбар поглед на обесправените и сиромашните во викторијанскиот Лондон.

Неговиот татко не бил особено вешт во управувањето со финансиите и тоа на крајот го доведе него и неговото семејство во должнички затвор на шест месеци.

Младиот Дикенс работел во продавница на роднина, лепејќи етикети на шишиња со мастило за шест шилинзи неделно.

По неговото издигнување до слава, Дикенс помогна да се популаризира терминот „бирократија“, кој ја опишува бирократијата од позиција на моќ што го прави животот особено мизерен за слабите и сиромашните. „Дикенс“ сега е најлесниот збор за опишување на неприфатливо ниво на сиромаштија.

books 4216276 1280

Модерна лична комедија

Се вели дека читањата на Дикенс во живо биле полни со хумор и глума, а Дикенс вешто ги имитирал акцентите и манирите на ликовите што ги претставувал.

А некои денес сметаат дека Дикенс направил уште повеќе за модерната генерација комичари.

„Одбиени сме од идејата што ја имаме за Чарлс Дикенс како голем викторијански романсиер затоа што сугерира дека тој бил премногу сериозен“, вели авторот и комичар Армандо Јанучи.

„И всушност, мислам дека тој е најдобриот комичар што некогаш сме го имале. Повеќето комедии денес се условени од начинот на кој Дикенс пишувал во 19 век, а комичарите денес му должат многу. Станува збор за чувство за ритам, колоквијализми и начинот на кој зборуваме. Во реалноста, ние не ги завршуваме речениците и постојано се прекинуваме“.

Филмови

Рускиот режисер и теоретичар Сергеј Ајзенштајн рече дека важните аспекти на филмот настанале како резултат на влијанието на Дикенс врз револуционерниот режисер Д.В. Грифит.

Тој тврдеше дека Дикенс ја измислил, меѓу другото, паралелната монтажа – кога две приказни се случуваат истовремено – исто како и крупен кадар.

„Идејата дека Дикенс го измислил филмот е, се разбира, глупост, но тој имаше клучно и многу важно влијание врз неговиот развој“, вели професорот Греам Смит, кој ја напиша книгата Дикенс и сонот на филмот.

„Штом пристигна кинематографијата, неговата работа инспирираше неверојатна количина на први филмови.

Британскиот филмски институт вели дека постојат стотици филмски верзии на делата на Дикенс само во ерата на немиот филм.

А тие адаптации се снимаат и денес.

Scrooge A Christmas Carol 862986063 large

Имиња со значење

Развојот на ликот кај Дикенс често се смета за едно од неговите најголеми достигнувања.

Иако ликовите во многу романи пред него користеле симболични имиња, Дикенс всушност ја усовршил практиката за да ги предложи цртите и улогите на ликовите.

Оваа техника оттогаш ја прифатија сите, од Џејмс Џојс и Томас Пинчон до Ф. Скот Фицџералд и Мартин Амис.

Неколку од најпознатите ликови станаа толку препознатливи што влегоа во јазикот како именки – некој злобен или без дарежливост, на пример, е опишан како Скруџ.

Гледиштето на законот

Правниот историчар Сер Вилијам Холдсворт ја истакна важноста на списите на Дикенс во предавањето одржано во 1927 година.

„Начинот на кој Дикенс пишуваше за различните аспекти на правото и адвокатите од неговото време се многу вреден придонес за нашата влада“, рече тој.

„Не само за тој период, туку и за поранешните периоди од нашата правна историја. Но, колку се релевантни прашањата за кои Дикенс некогаш пишувал денес? Постои нешто централно за него што сè уште е голем проблем до ден-денес“, вели постариот адвокат Ентони Арлиџ.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Приказна: Како се бираат мајките на предвреме родените деца?

Некако, го замислувам Бог како лебди над земјата. Мајките ги избира според…

Биљана Т. Димко: Човек кој нема свој јазик е еднаков на човек кој нема гробно место – нема име

Пишува: Биљана Т. Димко Двата столба на македонскиот идентитет од искона до…

Кога љубите не велете: родени сме еден за друг, оти љубовта е потрага, не се добива по раѓање – поетски израз на Влатко Деловски

Влатко Деловски е човек – систем, роден во Битола, а потекнува од…

„Скокнав од работ на совеста и нурнав во вртлогот на забрзаниот крвоток“ – денот на поезијата го одбележуваме со стиховите на Силвана Нешковска

На Светскиот ден на поезијата беше промовирана збирката поезија „Првата половина“ од…