Македонија оди на Светско првенств во Катар. Македонската репрезентација успеа да ја победи Чешка со 27:25. Во драматичен и неизвесен натпревар до крај, нашите ракометари останаа борбени до крај и успеаја да ја остварат зацртаната цел.

На овој натпревар особено се истакнаа битолчаните Филип Кузмановски кој беше најефикасен со осум гола како и бројот 1 голман Никола Митревски кој со четиринаесет интервенции им даваше ветер во грбот на останатиот дел од тимот во моменти кога паѓаше концентрацијата.

mkd cze16
Фото: РФМ
278690042 4665557666881700 7272321284514473957 n
Фото: РФМ

Претплатете се за новости

You May Also Like

16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

Фудбалот е и женска пасија – интервју со битолчанката Ангела Домазетовска, ФИФА судија

Битолчанката Ангела Домазетовска уште нод 10 годишна возраст започнала да се занимава…

Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…