петровски

Битолскиот ракометен интернационалец Дарио Петровски со екипата на Јуниор Фасано ја освоија шампионската титула во италијанското Скудето обезбедувајќи место во Лига Европа. Фасано во разигрувањето за титулата ја доби мајсторката против Сасари, триумфираше со 35:32 и победата од три гола разлика за да победи во финалната серија со 2:1.

dario 1

За тимот на Дарио Петровски освоената шампионска титула е четврта во својата клупска историја.

343359688 916553186236255 6569751710522780295 n

„Се чуствувам одлично после освоеното Скудето со една екипа која ги надмина границите и очекувањата на сите и повторно после 5 сезони го израдува Фасано.

Се чувствуваме малку уморно сите после овој плеј офф, но тоа е спортот, има и такви пероди, но најбитно е дека на крајот излеговме како победници после поразот во финале на купот на Италија, изјави Дарио за Читај бе.

meblo trejd kosilka na barerii
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…

Четвртото издание на „Трчај бе“ низ објективот на Саше Богоевски

Со учество на 1400 атлетичари од 12 земји од светот, денес во…