348654912 792949042478475 2341126048973393439 n

Во рамки на одбележување на 22-ри МАЈ СВЕТСКИ ДЕН НА БИОЛОШКАТА РАЗНОВИДНОСТ, директорот на НУУБ „Св.Климент Охридски“ – Битола м-р Бојан Стефановски потпиша меморандум за соработка со директорката Елена Мирчевска од ОЈУ Зоолошка градина – Битола.

348808092 270043915390585 5457277554291659502 n

Целта на меморандумот е заемна размена на информации, знаења и искуства од областите на образованието, културата и билошката разновидност;

– Учество, соработка и реализација на заеднички проекти;

– одбележување на значајни настани преку организирање на работилници, предавања, трибини, промоции и сл.

– работилници за едукација на животни;

– читање на приказни со тема за животни и многу други активности поврзани со читање на книги и животни.

Во скоро време следува нова активност – во која сите наши читатели ќе уживаат со книги во ЗОО Битола.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…