Колку и да се сметаме за силни, одвреме-навреме сите се соочуваме со тешки ситуации кои можат да направат да се чувствуваме ранливи и изгубени.

Можеби и вие сте во слична ситуација во моментов? Се чувствувате ранливо и не можете да го најдете патот за излез од навидум мрачното сценарио. Ако е така, тогаш за почеток – знајте дека не сте сами. Сите ние го губиме патот од време на време. Можеби во моментов се чувствувате беспомошно, но всушност, вистината е далеку од тоа.

Кога се чини дека сè се распаѓа, размислете за овие едноставни стратегии кои можат да ве спасат и да ве вратат во нормала.

  1. „Понекогаш добрите работи се распаѓаат за да можат добрите да се состават“.

Сетете се на овие прекрасни мудри зборови кои ги кажа иконата Мерилин Монро.

Кога доживувате нешто „лошо“, дали некогаш сте застанале и сте се запрашале што добро може да излезе од тоа? Иако можеби не се чувствуваме така во вакви времиња, понекогаш ни се одземаат работите за да се направи простор за поголеми, подобри работи.

Во секоја несреќа, брзо ќе видите дека има причина да извлечете поука и поинаку да гледате понатаму. Ова може да биде во форма на вредна животна лекција, личен раст и нова врска / можност / успех…

„Сè се случува со причина“ – можеби е најголемото клише, но е клише кое вреди да се запамети!

  1. „Болката е неизбежна, страдањето е опција“

Болката е неизбежна во животот. Сепак, како што рече Харуки Мураками, „Болката е неизбежна, но страдањето е опција“.

Болката е дел од човечкото битие; сепак, нашата среќа е одредена од начинот на кој избираме да размислуваме и дејствуваме за време и по болно искуство. Многу луѓе грешат – ја кријат својата болка; затоа што се плашат да почувствуваат болка. Иако е сосема природно, само го продолжува искуството и на крајот резултира со повторно страдање.

Научете да ги прифаќате вашите чувства – обработете ги. Тогаш, кога ќе дојде време, треба да направите избор – „Јас страдам – ​​ќе го прифатам и ќе се обидам да одам напред со мојот живот или ќе останам со него и ќе си дозволам да страдам?“ Не е секогаш лесно, но знаете што треба да направите.

  1. „Вчера е историја, утре е мистерија, а денес…“

Секогаш повторуваме – нема поголем подарок од овде и сега.

Се чувствувате изгубено? Обрнете внимание на себе токму сега, во сегашниот момент. Дали дишете? Дали Ви чука срцето? Ако одговорот е да! – тогаш Ви оди одлично. Кога животот Ви служи нешто лошо, Вашиот единствен проблем треба да биде овде и сега. Поделете ги работите на делови со кои ќе се занимавате постепено, од момент во момент, малку по малку.

Кога се чувствуваме изгубени, вознемирени и неспособни да го најдеме својот пат – коренот на проблемот обично е чувството на вина од минатото и стравот од иднината. Кога се чувствувате дека сè е надвор од ваша контрола, секогаш знајте дека постои една работа во која можете да верувате – сегашниот момент.

  1. „Ако нешто не ви се допаѓа, сменете го. Ако не можете да го промените, променете го вашиот став“.

Оваа изрека на Маја Ангелоу можеби изгледа сурова, но размислете малку. Ако вие сте креаторот на вашиот живот, тогаш мора да преземете одговорност за вашите чувства. Во свет каде што многу работи се навидум надвор од наша контрола, важно е да се има на ум дека постои едно нешто што секогаш можеме да го контролираме – нашите зборови.

Зборови кои ги создаваат нашите мисли, зборови кои ја раскажуваат нашата приказна… приказна што можеме да си ја кажеме за да си диктираме како се чувствуваме. Ако не сте задоволни од нешто – променете го со свои зборови. Кажете си посреќна, полесна, ослободувачка приказна за тоа како стојат работите. Дури и најмала промена во ставот може да резултира со најголемо откритие.

Затоа – кога работите изгледаат лошо, задолжително имајте ги на ум овие четири едноставни стратегии за позитивно дејствување. Ако сè е добро во вашиот живот, тогаш ова е одлично! Но, сепак, запомнете го сето ова и чувајте ги тие информации некаде во позадината на вашиот ум. Направете го тоа следниот пат кога ќе се почувствувате малку изгубено – можете да бидете сигурни дека многу брзо ќе се вратите на вистинскиот пат!

Извор

326270051 574524910788428 2055822843167145426 n

Претплатете се за новости

You May Also Like

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Академијата за боречки вештини „ЗА НЕД ДО“ го прослави 40-от роденден

Кунг Фу Клубот кој гордо го носи името на сопствениот град „Битола”…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…