woman 2667455 1280

„Никој не може да ве натера да се чувствувате инфериорни без вие да му дозволите да го направи тоа“

Оваа позната изрека ѝ припаѓа на американската политичарка и писателка Еленор Рузвелт. Не дозволувајте некој да ве гази. Никој нема право да ги понижува другите, а кој го прави тоа покажува недостаток на знаење и образование, а да не зборуваме за почит кон другите. Ако не дозволите навредливите коментари да ве повредат, тие ќе ја изгубат сета злонамерна моќ што ја носат.

„Да се ​​биде осамен не е толку лошо како да се биде со некој што прави да се чувствуваш осамено“

Автор на оваа позната изрека е Робин Вилијамс. Живееме во општество кое не принудува да веруваме дека немањето партнер е всушност неуспех. Под влијание на ова, многумина се убедија дека не се „комплетни“ без друга личност.
Вистината е сосема поинаква. Ние, всушност, треба да научиме да бидеме сами и да ги цениме моментите на осаменост, бидејќи тоа ќе ни помогне да ја избегнеме нездравата емоционална зависност и нејзините сериозни последици. Да се ​​биде со некого мора да биде прашање на избор.

„Грешки прават оние кои учат, кои работат и кои се трудат“

Многу луѓе не можат да ги прифатат своите грешки. Тие веруваат дека ако прават грешки не се паметни или мудри. Помислете на дете кое учи да оди. Колку пати моралo да „греши“ и да падне за да научи да оди? Малите деца мора да паѓаат и стануваат повторно и повторно додека не научат да одат. Истото важи и за возрасните. Грешката е можност за учење.
Ако никогаш не сте згрешиле, тоа е затоа што никогаш не сте се обиделе. За да напредувате, потребно е да научите да прифаќате порази.

​„Самољубието е почеток на вечната љубов“

За оваа позната изрека е одговорен Оскар Вајлд. Тој веруваше дека ако навистина сакаме да се почитуваме и разбираме, прво треба да тргнеме од себе. Грижете се за вашето тело и душа и не дозволувајте некој да ви каже дека сте безвредни.
Да се ​​сакате себеси значи да ги отстраните навиките и луѓето кои ве повредуваат од вашиот живот. Мора да си обезбедите сопствена благосостојба. Ослободете се од сé што прави да не се чувствувате добро.

„Најдете го она што го сакате и оставете го да ве убие“

Оваа фраза потекнува од писателот Чарлс Буковски и зборува за мотивацијата. Најдете нешто за кое сте страсни, нешто што ве тера да се чувствувате „заљубени во животот“. Потопете се во таа ваша страсна активност и дајте го најдоброто од себе. Со поедноставни зборови: „заљуби се во она што го работиш“.
Сепак, запомнете дека не е добро да се опседнувате со ништо. Чувствата кои не мотивираат да направиме нешто се многу корисни, но има и други аспекти од вашиот живот на кои им треба внимание.

„Ако немате непријатели, тоа значи дека никогаш не сте се бореле за нешто“

Винстон Черчил знаеше дека многу одлуки можат да му донесат многу непријатели. Сепак, решил да постапи по своите принципи, бидејќи верувал дека постапува правилно. Борете се за она што го сметате за неопходно. Ќе има луѓе кои сакаат да ве охрабрат и оние на кои нема да им се допадне тоа што го правите. Почитувајте ги овие другите, но не дозволувајте им да се мешаат во вашите постапки, одлуки и цели.

Самопочитта е основна вредност што е нагласена преку овие цитати. Почитувајте се. Борете се за она што ве прави среќни и не дозволувајте другите да одлучуваат наместо вас. Борбата за среќа не е без неуспеси, но важно е да не се откажувате, туку да истраете.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Академијата за боречки вештини „ЗА НЕД ДО“ го прослави 40-от роденден

Кунг Фу Клубот кој гордо го носи името на сопствениот град „Битола”…

Смела и гламурозна креација на Александар Ортак за матурски фустан

Матурската прослава е крајната точка на едно прекрасно животно поглавје исполнето со…