girl 956685 1280

До неодамна, интровертите се сметаа за срамежливи или несреќни, но денес нивните предности се повеќе се откриваат. Сузан Каин, авторка на книгата „Тивко: Моќта на интровертите во светот што не се затвора“, е една од најактивните „претставници“ на интровертите, а нејзиниот говор на ТЕД конференција е прегледан 15 милиони пати на YouTube.

Таа напиша уште една книга за интровертни деца и тинејџери: „Тивка моќ: скриените сили на интровертите“. Нејзината порака е – интровертноста не е особина која треба да се надмине, туку треба да се прифати и почитува.

Што е интровертно дете? Во интервју за Вашингтон пост, Сузан објаснува дека ова е дете кое ужива во самотија или сака потивки активности и поминување време со една блиска пријателка. Изгледа дека гласните активности им ги трошат батериите.

Сузан нагласува дека интровертноста не е исто што и срамежливоста – срамежливите луѓе се плашат од осудување од околината, интровертите не.

SusanCainevent

Како да ги поттикнете интровертните деца?

Родителот треба да се обиде подобро да ги разбере. За почеток, да се разбере дека тие имаат различен нервен систем, што ги прави почувствителни на дразби. Кога сакаат да се повлечат од вревата и гужвите, веројатно нивниот организам е физички преоптоварен.

Училишниот ден може да биде исцрпувачки за нив и им треба време да се опорават кога ќе се вратат дома, па ќе бараат тишина и осаменост.

Како социјалните мрежи влијаат на интровертните деца?

Од една страна, тоа им помага да комуницираат без да одат на бучни места. Од друга страна, 24-часовното присуство на врсниците преку Интернет може да биде исцрпувачко. Родителите треба да им помогнат да научат да го одвојуваат важното од неважното кога се онлајн.

Сузан Каин исто така истакнува дека училиштата и педагозите треба повеќе да се приспособат на различните можности на интровертните ученици, за да имаат еднакви шанси за успех.

„Повеќето интровертни луѓе имаа многу тешки искуства растејќи во екстровертно општество, секогаш чувствувајќи дека не се во чекор со очекувањата на околината“, вели таа. Особено им отежнува групната работа, што денешниот образовен систем се повеќе го нагласува. „Осаменоста е еден од најбрзите начини за размислување и развивање таленти“, вели таа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…