Доколку и кај вас почетокот на есента разбуди меланхолија, има неколку начини со кои лесно можете да ја надминете и секојдневно да уживате во неа. Важно е да се напомене дека есенската меланхолија не е депресија и дека луѓето треба да бидат свесни дека тоа е состојба која ќе помине.

Почетокот на есента означува крај на летото, убавото време, не враќа во рутината со деловните обврски. Тоа доведува до промена на расположението и кај многу луѓе, кога ќе се појави есенска меланхолија, не знаат како да се справат со неа. Ако сте еден од оние луѓе кај кои есента буди замор и летаргија, еве како можете да се справите со неа.

Одвојте време за квалитетен одмор

Квалитетниот сон може да има бројни придобивки за вашата ментална и физичка состојба. Ако не можете да спиете доволно во текот на неделата, потрудете се да спиете подолго за време на викендите и да си дозволите заслужен одмор.

woman gd0ce0ca77 1280

Организирајте се и поставете ги вашите приоритети

Запишувањето на вашите мисли и нивното ставање на хартија може да ви помогне да дојдете до план за во иднина што може да ви го олесни умот … и да ви помогне да останете мотивирани.

Намалете го присуството на стрес во вашата околина

Промената може да предизвика стрес, а вежбањето, добрата исхрана и соодветен сон се докажани начини за намалување на стресот и зголемување на општата психофизичка благосостојба. Здравото тело помага да го одржите вашиот ум здрав и ова е идеален начин за борба против секаков вид меланхолија и стрес.

model ge7833c025 1280

Заљубете се во есента и нејзината убавина

Есента може да биде убава, а ако досега не сте ја виделе нејзината убавина, време е да го направите тоа. Есента може да биде подеднакво убава како летото (можеби и поубава – да, добро прочитавте) и има голем број активности што можете да ги правите во овој период од годината кои ќе ве наполнат со позитивна енергија. Температурите се погодни за пешачење, а сепак не се премногу ладни за да пиете кафе или чај во блиското кафуле. Обидете се да направите пита со јаболка или едноставно да се свиткате под ќебе и да ја прочитате вашата омилена книга или да гледате серија што долго време сакате да ја гледате. Најдете ги вашите омилени активности и уживајте во нив.

portrait gfaea68fdd 640

И кој е заклучокот?

Обидете се да го промените вашиот начин на размислување и светот околу вас ќе се промени. Како ќе го видите светот зависи од вас – ќе биде мрачно ако сте мрачни, а може да биде и розово ако сте оптимисти. Важно е да уживате во секој ден и да живеете како што сакате.

  Фотогалерија од концертот на Битолскиот дувачки оркестар
  Синоќа пред преполната сала во Центарот за култура Битола , се одржа …
  Отворен новиот кабинет за психомоторна реедукација во ООУ „Ѓорѓи Сугарев“
  Денес беше отворен новиот кабинет за психомоторна реедукација во Центарот за поддршка …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Кармен Ексклузив заедно со своите пријатели и клиенти прослави 30 години успешно работење

  30 години „за влакно пред другите“. 30 години пример за многумина како…

  Академијата за боречки вештини „ЗА НЕД ДО“ го прослави 40-от роденден

  Кунг Фу Клубот кој гордо го носи името на сопствениот град „Битола”…

  Грција втора во светот според бројот на најчисти плажи – 581 плажа ја доби ознаката Сино знаме, Халкидики убедливо води

  Грчките плажи се меѓу најчистите во светот, а Халкидики и островот Родос…

  МЛАДИТЕ СЕ ИДНИНАТА – краток документарен филм

  Филмот зборува за младите и нивните размислувања – зошто би останале да…