Многумина мислат дека среќата е она што го одредува статусот на човекот, колку нули има на сметката в банка и што пишува на даночната пријава.

Други пак мислат дека среќата е максимално исполнување на некој план. Добро е да се венчаш, да имаш деца, да имаш добар стан, да патуваш на одмор три пати годишно и да бидеш сосема „нормален“, според сите општествено посакувани закони.

Други веруваат дека среќата е кога имаш многу пријатели кои постојано те викаат некаде, многу состаноци, живот со патувања и забави… И никој не е во право. Бидејќи сето горенаведено не е ништо повеќе од алатка.

pexels nina uhlikova 725255

Можете да имате прекрасно семејство, но не се чувствувате среќни кога ќе се вратите дома уморни. Можете да работите според вашата професија, но да бидете толку оптоварени со кариерата и платата, така што никогаш не доживувате задоволство да го работите она што го сакате.

Всушност, среќата не е во парите, мажот/жената, патувањето или кариерата. Не е во професијата и не е во пријателството. Таа е во моментот, таа е – СЕГА.

pexels sebastian voortman 214574

Среќата не е цел што еден ден ќе ја постигнете со вложување многу труд. Тоа е безвреден сон што го трпевте многу години. А тоа ќе го потврдат оние кои низ крв, пот и солзи ги следеа своите соништа и тргнаа кон својата цел.

Среќа е кога ќе се разбудите и ќе се чувствувате добро, едноставно добро, без причина. Појадувате и појадокот е супер вкусен. Одите на работа, ви се допаѓа дури и јавниот превоз. Доаѓате дома и се грижите за вашето дете затоа што уживате во тоа, а не затоа што чувствувате родителска обврска.

Среќа е кога патот до вашите цели е еквивалентен на моментот на нивното постигнување.

Дали разбираш?

Среќата е ТУКА И СЕГА.

Михаил Лабковски

Михаил Лабковски е руски психолог, кој е многу ценет заради своите совети, но често пати карактеризиран и како груб, заради неговата директност.

meblo trejd cesmi 1

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

  Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

  Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

  Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

  „Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

  Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

  За лицемерното смирение…

  Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…