Прогресивното затнување на артериите е состојба позната како атеросклероза и е главна причина за кардиоваскуларни болести, вклучувајќи срцев удар, мозочен удар и периферни кардиоваскуларни болести.

Кардиоваскуларните болести се водечка причина за смртност во светот. Бидејќи не покажува никакви симптоми, многу е тешко да се дијагностицира. Лекарите обично препишуваат лекови за намалување на холестеролот или бета-блокатори за оваа состојба, но постои и природен начин како да ги исчистите артериите.

Еве неколку добро проучени намирници кои можат природно да ги исчистат вашите артерии:

Куркума
pexels ksenia chernaya 40487051
meblo trejd cesmi 1

Куркумата го намалува ЛДЛ холестеролот и ги чисти насобраните наслаги во артериите. Во 2011 година, една студија докажа дека куркумата го намалува холестеролот и го потиснува раниот процес на атеросклероза подобро од некои лекови.

Можете да додадете куркума во храната, млекото…

Лук
garlic ga39fafdd0 640

Лукот е уште една храна за чистење на артериите.

Научно е докажано дека лукот помага во спречување на срцеви заболувања, ја забавува атеросклерозата и го намалува нивото на крвниот притисок. Лукот е доста ефикасен во спречување на формирање на наслаги во артериите.

Лукот го намалува ризикот од срцев и мозочен удар за повеќе од 50 проценти, а исто така помага во спречување и лекување на атеросклероза.

Мелена лута пиперка
clear g6ac403fdf 640


Капсаицинот, состојка која се наоѓа во лутите пиперки, помага во намалување на ЛДЛ холестеролот во крвта. Биберот го намалува ризикот од срцев удар и ја подобрува циркулацијата на крвта.

Лимон

Пиењето вода со лимон наутро веднаш штом ќе станете е добро за вашето срце. Не само што го намалува нивото на холестерол, туку и спречува оксидативно оштетување и ги одржува артериите здрави.

Ова цитрусно овошје е богато со витамин Ц, за кој се покажа дека го намалува вкупниот холестерол, ја инхибира агрегацијата на тромбоцитите, го намалува воспалението и ги зајакнува артериите.

lemon gab0a4aedc 640
Цимет
cinnamon stick g796374724 640

Циметот може да го намали ризикот од срцеви заболувања и атеросклероза. Во една студија од 2003 година во списанието Diabetes Care, докажано е дека користењето 1-6 грама цимет дневно ја намалува гликозата, триглицеридите и ЛДЛ холестеролот.

Ленено семе
flax seed g3183e2b1d 640

Лененото семе помага за чистење на артериите. Богат е со алфа линолеинска киселина и омега 3 масни киселини, кои го намалуваат воспалението и крвниот притисок.

Истражувањата покажаа дека умерената употреба на ленено семе е добра поддршка за намалување на атеросклероза. Кога користите ленено семе, задолжително сомелете го, бидејќи на овој начин семките содржат повеќе омега 3 масни киселини.

Кисела зелка
lamb geb3ac55de 640

Киселата зелка е една од најважните пробиотски намирници. Ги елиминира токсините и многу добро ја спречува атеросклерозата. Дополнително, се покажа дека киселата зелка ги разградува хемикалиите како што се инсектицидите хлорпирифос и бисфенол А.

Сок од калинка
pomegranate gb765220ce 640

Сокот од калинка е моќен антиоксиданс, ги намалува насобраните наслаги и ги чисти артериите. Сокот од калинка содржи магнезиум и селен, кои се многу важни за здравјето на срцето. Во студија од 2009 година, научниците тврдат дека доколку пациентите со ризик од коронарна срцева болест пијат 240 мл сок од калинка дневно во следните 18 месеци, постои можност да се забави развојот на болеста.

jk hurgada

  Вечер на музика со македонски писатели во организација на Book’s House – собраните средства за хуманитарни цели
  Синоќа се одржа настанот „Хуманитарна вечер со македонски автори“ во организација на …
  „Домаќинство за почетници“ на Горан Столевски го отвори 44. Издание на ИФФК „Браќа Манаки“
  Филмот „Домаќинство за почетници", по сценарио и во режија на Горан Столевски, …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

  Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

  За лицемерното смирение…

  Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

  Академијата за боречки вештини „ЗА НЕД ДО“ го прослави 40-от роденден

  Кунг Фу Клубот кој гордо го носи името на сопствениот град „Битола”…

  Смела и гламурозна креација на Александар Ортак за матурски фустан

  Матурската прослава е крајната точка на едно прекрасно животно поглавје исполнето со…