Грчките плажи се меѓу најчистите во светот, а Халкидики и островот Родос имаат убедливо водство оваа година, според списокот на награди за квалитет со Сино знаме за 2022 година за плажи, пристаништа и чамци за одржлив туризам, објавен од Грчкото друштво за заштита на Природа (EEPF).

lindos g88a5d11fd 1280

Грција се рангираше на второто место после Шпанија меѓу 48 земји, со 581 нејзини плажи, 15 пристаништа и шест рекреативни чамци што ја добија ознаката Сино знаме, една од најпознатите светски доброволни еколошки ознаки, доделена на плажи, пристаништа и одржливи туристички оператори за пловење.

beach g99fb24f40 1280

На врвот на листата со најчисти плажи е регионот на Халкидики со 87 сини знамиња, потоа Родос (55) и Крит: Ласити (41), Ханија (36), Ираклион (31) и Ретимно (20).

Други топ 10 плажи со сино знаме во Грција се во Атика (18), Кефалонија (17) и Лезвос (17).

Screenshot 2022 05 18 at 13 33 10 Blue Flag
Screenshot 2022 05 18 at 13 33 24 Blue Flag

Претплатете се за новости

You May Also Like

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…