По повод Денот на Младиот читател, како и за промоција и афирмација на германскиот јазик, учениците од Гимназијата “Јосип Броз-Тито” организираа флешмоб. Идејата дојде од самите ученици на часот по германски јазик, кога тие учеа и читаа текстови за флешмоб.

naslovna 2

,,Со поддршка на Младинскиот Совет при Општина Битола и соработка со ,,Анастасија центар” ја реализиравме нивната идеја. Учениците активно и посветено се спремаа еден месец, беа редовни на многубројните проби, а посебно за пофалба се машките ученици кои на почетокот делуваа многу несигурно. Целта на флешмобот е да се поттикнат учениците да читаат, бидејќи книгата им отвора нови светови, но и да изучуваат странски јазици кои се прозорец кон светот. Токму затоа избравме стара и многу позната германска песна. Освен тоа, уште на самите проби учениците покажаа одговорност, меѓусебно помагање и емпатија што е многу важно за нив”, рекоа професорките Ирена Петровска, Нина Илиќ и Марија Стојановска.

meblo trejd kabanici

Бутин: Немојте да попуштате – го боли светот
Пишува Биљана Т. Димко Грев ми е. Ме боли душата. Срцето да …
Шејмус Мекгарви: Моќта која ја носи кинематограферот на сет, може да ги направи нештата спектакуларни
Кинематограферот Шеjмус Мекгарви, добитникот на наградата „Златна камера 300" за особен придонес …
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Академијата за боречки вештини „ЗА НЕД ДО“ го прослави 40-от роденден

Кунг Фу Клубот кој гордо го носи името на сопствениот град „Битола”…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…